Ashwagandha - jak działa i jak ją stosować
Ashwagandha to adaptogen, który pomoże poprawić jakość życia, zredukować stres i uregulować pracę hormonów.

- Laura Grzelak
Ashwagandha należy do modnych ostatnio suplementów diety z grupy adaptogenów. Nazywana jest indyjskim żeń-szeniem i to sproszkowany korzeń tej rośliny przyjmuje się w formie kapsułek lub samego proszku.
Zobacz także: Olej mineralny – jak działa i czy powinno się go unikać
Właściwości ashwagandhy
Ashwagandha swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza dwóm związkom: witanolidom i glikowitanolidy. Te pierwsze działają przeciwzapalnie i antynowotworowo. Druga grupa odpowiedzialna jest za słynne działanie adaptogenne. Dzięki ashwagandzie możemy zauważyć:
- redukcję zmęczenia
- poprawę jakości snu
- zmniejszenie uczucia lęku
- zmniejszenie bólów stawowych
Roślina bogata jest w żelazo, dzięki czemu polecana jest osobom cierpiącym na anemię. Ponadto redukuje dolegliwości związane z menopauzą, a także bóle przed okresem. To adaptogen polecany kobietom, które szczególnie podatne są na zaburzenia hormonalne spowodowane przez ciągły stres. Pomaga zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, zaburzenia krążenia, depresja, choroby tarczycy.
Przeciwskazania do stosowania ashwagandhy
Sproszkowany korzeń indyjskiego żeń-szenia z reguły jest dobrze tolerowany. W przypadku przyjmowania leków na cukrzycę, nadciśnienie lub hormonów tarczycy wymagana jest konsultacja lekarska. Ashwagandhy nie powinny stosować kobiety w ciąży - w przeszłości duże dawki były stosowane poronnie. Jednym z działań niepożądanych jest swędzenie skóry i wysypka, jeśli nie ustępuje przez kilka dni, zaleca się zrezygnowanie z suplementowania tego adaptogenu.
Jak stosować ashwagandhe
Stosowanie ashwagandhy warto rozpocząć w okresie jesiennym, kiedy doskwierać nam może nasilone obniżenie nastroju. W tym czasie dodatkowo wspomoże odporność organizmu. Kapsułki lub proszek z ashwagandhą najlepiej przyjmować rano, w trakcie posiłku. Nie należy stosować adaptogenu na czczo, ze względu na drażniące działanie na błonę śluzową żołądka.
Korzeń żeń-szenia działa już w dawkach 300 mg na dzień, ale można przyjmować nawet 6 g dziennie. Pierwsze efekty zmniejszenia znużenia, bóli okołomiesiączkowych i poprawy koncentracji można zauważyć już po około tygodniu stosowania. Ashwagandhę powinno stosować się nieprzerwanie przez 8 tygodni, a następny zrobić przerwę przez około 2-3 miesiące.
Z pozytywnego działania ashwagandhy może skorzystać niemal każdy. Zdecydujecie się wypróbować ten adaptogen?