Bąble po opalaniu - dlaczego powstają i co zrobić, żeby zniknęły?
Bąble po opalaniu mogą być objawem poparzenia słonecznego pierwszego lub drugiego stopnia, w zależności od tego, czy pojawił się w nich płyn surowiczy. Sprawdźcie, jakie są skuteczne sposoby na bąble po opalaniu i czym je smarować.

Bąble po opalaniu zazwyczaj utrzymują się przez około tydzień lub dłużej. Aby przyspieszyć proces gojenia, możemy stosować kremy na oparzenia, ale nie tylko - mamy dla was aż 6 skutecznych sposobów na oparzenia słoneczne. Pamiętajcie jednak, że oparzenie II stopnia mogą być groźne i najlepiej zgłosić do lekarza, szczególnie jeśli towarzyszą mu inne objawy.
- Białe bąble po opalaniu - dlaczego powstają?
- Stopnie poparzeń słonecznych - kiedy pojawiają się bąble?
- Bąble z wodą po oparzeniu słonecznym
- Jak pozbyć się bąbli po opalaniu? Domowe sposoby
- Czym smarować bąble po opalaniu?
- Czy pęcherze po oparzeniu słonecznym są groźne?
Białe bąble po opalaniu - dlaczego powstają? Objawy oparzenia słonecznego
Białe bąble po opalaniu to objaw oparzenia słonecznego I lub II stopnia. W przypadku oparzenia II stopnia naskórek odwarstwia się od głębszych warstw skóry, żeby zrobić miejsce na powstawanie płynu surowiczego. Płyn surowiczy chroni skórę przed zakażeniem, zapobiega powstawaniu blizn i wysuszeniu skóry. Tak naprawdę o powstanie takich białych bąbelków nie jest trudno. Bąble powstają wtedy, kiedy przebywa się na słońcu dłużej, niż pozwala na to ochrona skóry zapewniana przez melaninę oraz, gdy promieniowanie słoneczne jest bardzo silne. Wystarczy kilka godzin pobyć na pełnym, mocnym słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej, szczególnie jeśli mamy jasną, podatną na oparzenia słoneczne skórę. Co więcej, oparzenia słoneczne i bąble mogą się pojawiać nawet po nałożeniu SPF, jeśli ochrona jest za mała lub nie reaplikujemy produktu w ciągu dnia.
Bąble nie powstają od razu. Oparzenia słoneczne pojawiają się niekiedy po kilku godzinach. Najpierw widoczne jest zaczerwienienie, potem pieczenie, a dopiero wtedy pojawiają się bąble. Często jednak już przy pierwszym objawach jest za późno, by uniknąć powstania pęcherzyków.
Stopnie poparzeń słonecznych - kiedy pojawiają się bąble?
Istnieją różne stopnie oparzeń skóry. Jeśli na skórze pojawiają się malutkie pęcherzyki bez płynu, to możemy się spodziewać, że skóra po opalaniu zaczyna schodzić. Jest to objaw oparzenia I stopnia, które nie jest tak poważne i przy okazji bolesne jak oparzenie II stopnia. Oparzenia drugiego stopnia to najmocniejsze oparzenie słoneczne. Oparzenia III stopnia nie występują przy poparzeniach słonecznych, dochodzi do nich np. w przypadku oparzenia wrzątkiem lub ogniem.

Bąble z wodą po oparzeniu słonecznym
Bąble na skórze, tak jak wcześniej wspominałyśmy, robią miejsce na pojawienie się płynu surowiczego, który chroni skórę. Niekiedy na skórze pojawiają się małe purchelki bez płynu, ale jest to jedynie schodząca skóra. Wtedy poparzenie nie jest aż tak intensywne. Jeśli jednak na skórze pojawiają się większe bąble z wodą, czyli płynem surowiczym, to mamy do czynienia właśnie z oparzeniem II stopnia. Pamiętajcie, by w tym przypadku nigdy nie przebijać bąbli. Płyn surowiczy jest naturalnym opatrunkiem leczniczym, jeśli go usuniemy, to uszkodzenie skóry będzie się gorzej i dłużej goić, a nawet mogą powstać trwałe blizny!
Jak pozbyć się bąbli po opalaniu? Domowe sposoby łagodzenia oparzeń słonecznych
Powtórzymy jeszcze raz, że nie należy przekuwać czy w żaden inny sposób usuwać bąbli po opalaniu, gdyż może to uszkodzić skórę i spowolnić proces gojenia. Jest jednak kilka sposobów na to, by bąble szybciej się wchłonęły, a oparzenie słoneczne zagoiło.
- Picie dużej ilości płynów, w tym szczególnie wody.
- Letnie kąpiele i prysznice (pamiętajcie, by nie woda nie była zupełnie zimna).
- Robienie chłodnych okładów z wody, rumianku, mleka.
- Stosowanie kremów i balsamów łagodząco-nawilżających.
- Aplikowanie wody lub hydrolatu roślinnego z rumiankiem, ogórkiem, lawendą.
- Stosowanie specjalnych preparatów i pianek na oparzenia słoneczne.
W Internecie pojawia się również wiele rad, aby stosować różnego rodzaju kosmetyki przeciwzapalne, odżywcze, takie jak np. glinka. Powinniśmy jednak koniecznie unikać takich wysuszających produktów, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Jeśli macie wątpliwości do domowych metod, to najlepiej skonsultować je z lekarzem.
Zobacz także: Co na oparzenia słoneczne? TOP 5 skutecznych domowych sposobów i kosmetyków
Czym smarować bąble po opalaniu?
Pierwszą grupą produktów, które możemy stosować na bąble po opalaniu, są produkty łagodząco-nawilżające, z takimi składnikami jak:
- panthenol,
- aloes,
- mocznik,
- nagietek,
- kwas hialuronowy,
- lanolina,
- gliceryna,
- witamina E,
- witamina A.
W przypadku mocnego oparzenia słonecznego, które objawia się właśnie pojawieniem się bąbli z wodą, warto wprowadzić preparaty na oparzenia słoneczne z apteki. To najczęściej produkty w piance lub aerozolu, które przyspieszają procesy gojenia się skóry i łagodzą stan zapalny. Takie produkty występują również w formie balsamów, ale nieco ciężej nałożyć je na skórę bez jej pocierania.

Czy pęcherze po oparzeniu słonecznym są groźne?
Bąble po opalaniu z płynem surowiczym to objaw mocnego oparzenia słonecznego drugiego stopnia, które może być groźne. Jeśli poparzeniu towarzyszą gorączka, ból głowy, nudności czy wymioty, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Dobierze on odpowiednie preparaty i środki do zniwelowania objawów. Leczenie trwa zazwyczaj około 4 tygodni lub dłużej i w tym czasie nie może eksponować skóry na słońcu. W przypadku małych pęcherzyków bez płynu jest to zazwyczaj pierwszy objaw schodzenia skóry, czyli parzenia I stopnia, co nie jest groźne, ale może być nieprzyjemne.
Jak uniknąć oparzeń słonecznych? Zawsze pamiętajcie o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych z najwyższą ochroną SPF 50 oraz z dobrą ochroną przed promieniowaniem UVA (m.in. UVA w kółeczku). Unikajcie wielogodzinnej ekspozycji na mocne słońce latem w godzinach 11-15. Noście kapelusze i ubrania z ochroną SPF.