Ziaja Med
Chcę testować
Yves Rocher
Laureaci
OnlyBio
Laureaci
Bielenda
Laureaci
Garnier
Laureaci
 Routines by Alkmie
Laureaci
Zestaw kosmetyków Orientana
Wyniki testu
Ziaja Kokos Pomarańcza
Wyniki testu
Papier nawilżany Velvet
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Laureaci
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Laureaci
Lirene – kosmetyki C+E Vitamin Energy
Laureaci
Kosmetyki Bourjois i Miss Sporty
Laureaci
Wyniki testu
Oeparol
Wyniki testu
Garnier Fructis Curls Method
Laureaci
SheCare Laboratories Clean Skin Therapy
Laureaci
Avène VITAMIN ACTIV Cg
Wyniki testu
MIXA LAB SERUM
Laureaci
oparzenia słoneczne
DjordjeDjurdjevic
Pielęgnacja

Oparzenia słoneczne – jak wyglądają i jak je złagodzić?

Oparzenia słoneczne są wynikiem zbyt długiej i intensywnej ekspozycji skóry na słońce. Zwykle po kilku godzinach pojawia się zaczerwienienie, pieczenie, a nawet wypełnione płynem pęcherzyki. Gojenie trwa kilka dni lub kilkanaście tygodnie w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. W każdym przypadku niezbędne jest szybkie schłodzenie i ukojenie podrażnionych miejsc.

Oparzenia słoneczne mogą pojawić się na całym ciele, ale najczęściej występują na twarzy, ramionach i dekolcie. Wymagają natychmiastowej reakcji, w przeciwnym razie mogą pozostawić po sobie pamiątkę w postaci blizn. Szczególnie niebezpieczne są oparzenia u dzieci i oparzenia obejmujące dużą powierzchnię ciała. Jeśli po kilku dniach stosowania odpowiednich kremów i domowych sposobów objawy oparzenia nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści:

  1. Przyczyna oparzeń słonecznych
  2. Oparzenia słoneczne – objawy i stopnie
  3. Co na oparzenia słoneczne? 
  4. Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
  5. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Przyczyna oparzeń słonecznych

Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu przed działaniem promieniowania słonecznego jest wydzielanie zwiększonej ilości melaniny, czyli barwnika skóry. Kiedy skóra eksponowana jest na promienie UVA i UVB dochodzi do jej wzmożonej produkcji, co uwidacznia się jako opalenizna. Proces ten ma jednak pewne ograniczenia.

W momencie, kiedy zdolność organizmu do wydzielania melaniny zostaje przekroczona, dochodzi do oparzenia wierzchnich warstw skóry. Nie bez powodu więc na powstawanie oparzeń najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji, które już z natury obdarzone zostały mniejszą zawartością melaniny w skórze. W ich przypadku do oparzenia słonecznego może dojść już po kilkunastu minutach intensywnej ekspozycji na słońce.

schodząca skóra po oparzeniu słonecznym
Barcin

Oparzenia słoneczne – objawy i stopnie

Oparzenia słoneczne przyjmują formę czerwonego, wyraźnie widocznego rumienia na skórze, który nie pojawia się od razu, lecz po upływie ok. 4-6 godzin od momentu nadmiernego wystawienia ciała na promieniowanie UV. Zwykle towarzyszy mu ból podczas dotyku, pieczenie, oparzone miejsca mogą być obrzęknięte i cieplejsze. Czasami uwidaczniają się wypełnione surowicą pęcherze. Niepokojącym objawem są dreszcze, osłabienie i gorączka, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Objawy najsilniej odczuwalne są od 12 do 24 godzin po ekspozycji na słońce. Efektem końcowym jest złuszczenie się skóry. W żadnym razie widocznych na skórze bąbli nie należy przekłuwać! Znajdująca się w nich surowica stanowi naturalny płyn chłodzący skórę, a przekłucie ich może doprowadzić do powstania blizn, a nawet do nadkażenia. Nie wolno też odrywać złuszczającego się naskórka – proces ten powinien zachodzić we własnym tempie.

W przypadku oparzeń słonecznych stosuje się stopniowanie opierające się na trzech poziomach uszkodzeń skóry:

  • oparzenia słoneczne pierwszego stopnia – najłagodniejsze i występujące najczęściej, dotyczące tylko zewnętrznej warstwy naskórka, dość szybko się goją;
  • oparzenia słoneczne drugiego stopnia – dotyczą zewnętrznej warstwy naskórka i skóry właściwej, zaczerwienieniom towarzyszą pęcherze z płynem surowiczym, konieczne może być zastosowanie zaleconych przez lekarza produktów na gojenie, a leczenie może trwać wiele tygodni;
  • oparzenia słoneczne trzeciego stopnia – są rzadkie, odnoszą się do warstwy zewnętrznej i wewnętrznej, dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów, towarzyszy im brak czucia w miejscu objętym oparzeniem, bezwzględnie wymagają leczenia pod kontrolą lekarza.

Warto mieć na uwadze, że oparzenia słoneczne to nie tylko objawy widoczne tu i teraz. Ich konsekwencje mogą pojawić się dopiero po upływie wielu lat. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV przyspiesza proces fotostarzenia skóry, uważa się też, że oparzenia słoneczne u dzieci zwiększają ryzyko wystąpienia czerniaka, czyli nowotworu skóry, w dorosłości.

Co na oparzenia słoneczne? 

Oparzeń słonecznych nie należy bagatelizować, dlatego podpowiadamy co pomoże na oparzenia słoneczne i szybko przyniesie ukojenie skórze. Przede wszystkim nie smarujcie oparzeń słonecznych tłustym kremem. Taka kuracja nie tylko nie ukoi piekącej skóry, ale też może opóźnić procesy regeneracji skóry ze względu na ograniczenie możliwości oddawania  przez nią ciepła. Czym więc posmarować oparzenia słoneczne?

  • żelem aloesowym, np. żel aloesowy Holika Holika – aloes na oparzenia słoneczne działa kojąco i łagodząco, wspomaga gojenie, chłodzi i nawilża, wchłania się szybko w skórę (cztery razy szybciej niż woda) i regeneruje naskórek, stosowany jest na różnego rodzaju podrażnienia i obrzęki, nadaje się również do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii;
  • pianką z D-panthenolem (czyli prowitaminą B5), np. D-panthenol w piance Ziaja – nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i zmniejsza uczucie pieczenia skóry, ale też świądu przy jej złuszczaniu, przyspiesza regenerację naskórka, dodaje mu elastyczności i koi zaczerwienienia na skórze;
  • kremem z alantoiną, np. Alantan – łagodzi podrażnienia, wspomaga procesy regeneracji skóry i nawilża ją.

Zobacz także: Jak zrobić żel aloesowy w domu?

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli oparzenia słoneczne są lekkie, pierwszą pomocą może być zwykły chłodny prysznic lub okład, np. z nasączonej chłodną wodą pieluszki tetrowej. Pamiętajcie jednak, że woda ma być chłodna, a nie lodowata! Inne skuteczne domowe sposoby na oparzenia słoneczne to:

  • okład ze schłodzonego kisielu, jogurtu naturalnego lub maślanki – przynosi ukojenie nie tylko z uwagi na chłód, ale też działa regenerująco na skórę oraz przywraca jej naturalne, kwaśne pH; jeśli nałożenie kefiru bezpośrednio na skórę jest zbyt trudne, możecie nasączyć w nim gazę i ją przyłożyć do poparzonych słońcem miejsc.
  • okład z miodu – miód działa przeciwzapalnie, kojąco, odżywczo, wspomaga regenerację skóry; możecie po prostu posmarować miodem oparzone po opalaniu miejsca albo dodać miód do wspomnianego kefiru, maślani lub jogurtu naturalnego.
  • okład z ziół – sprawdzą się zioła o działaniu regenerującym, kojącym, przeciwzapalnym, takie jak rumianek, nagietek czy lipa; sporządźcie napar, odczekajcie, aż wystygnie (warto schłodzić go w lodówce), namoczcie w nim pieluszkę tetrową lub gazę i połóżcie na skórze.
  • olejek z mięty pieprzowej – olejek zawiera mentol, który mocno chłodzi skórę, działa też znieczulająco; pamiętajcie jednak, że przed użyciem jakiegokolwiek olejku eterycznego należy wykonać próbę uczuleniową, nie można też stosować olejku bezpośrednio na skórę, lecz trzeba go rozcieńczyć, np. w kefirze czy miodzie.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

W przypadku oparzeń słonecznych sprawdza się stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Najważniejsze jest stosowanie kremu z filtrem UV dopasowanym do fototypu. Im karnacja jaśniejsza, tym wyższą wartość SPF powinien mieć kosmetyk. W przypadku dzieci wartość SPF nie powinna być niższa niż 30. Pamiętajcie też, że nawet jeśli wasza karnacja jest ciemna i opalacie się na brązowo, zawsze przed opalaniem należy nałożyć krem z filtrem.

Zobacz także: Krem z filtrem 50 do twarzy [RANKING]

Najważniejsze zasady, którymi należy kierować się, żeby uniknąć oparzeń słonecznych:

  • regularnie powtarzajcie aplikację kremu z filtrem – nie rzadziej niż co 2-3 godziny, dotyczy to również kosmetyków wodoodpornych, które np. ścierają się podczas używania ręcznika;
  • nie żałujcie kosmetyku, ponieważ działa on zgodnie z obietnicą producenta tylko wtedy, gdy zostanie nałożony w odpowiedniej ilości;
  • kosmetyk nakładajcie bardzo starannie, żeby nie pozostawić pustych miejsc bez ochrony przeciwsłonecznej, dotyczy to również np. płatków uszu;
  • nie używajcie kosmetyków z filtrem z poprzedniego sezonu, ponieważ nie możecie mieć pewności co do tego, czy nadal skutecznie chroni skórę;
  • pamiętajcie o piciu dużej ilości wody, nie tylko po to, żeby uniknąć odwodnienia, ale również, żeby nawodnić skórę od wewnątrz;
  • po każdym opalaniu posmarujcie skórę balsamem po opalaniu, który nawilży ją i ukoi;
  • zrezygnujcie z ekspozycji na słońce w przypadku stosowania leków i kosmetyków, które mają działanie fotouczulające, a więc mogą wywołać objawy alergiczne w wyniku kontaktu z promieniowaniem UV, są to m.in. antybiotyki, leki antydepresyjne, leki przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne, preparaty ziołowe z dziurawcem, kwasy stosowane w kosmetykach, retinoidy.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Apart
Trendy
Najlepszy pomysł na upominek dla mamy? Biżuteria!
Współpraca reklamowa
Tresemme
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły, jak działa profesjonalna pielęgnacja włosów z TRESemmé
Współpraca reklamowa
Yves Rocher
Pielęgnacja
Piękne włosy na wiosnę. TOP 5 produktów, w które warto zainwestować
Współpraca reklamowa
Przetestowałam kosmetyki nowej marki Routines. Dzięki nim moja cera jest nawilżona i pełna blasku!
Pielęgnacja
Przetestowałam kosmetyki nowej marki Routines. Dzięki nim moja cera jest nawilżona i pełna blasku!
Współpraca reklamowa
Bourjois
Makijaż
Makijaż na ślub i wesele - te kosmetyki stworzą idealny imprezowy look
Współpraca reklamowa
renee
Trendy
Kampania House of renee - marka zaprasza do świata ceniącego autentyczność, oryginalność oraz odważne podejście do mody
Współpraca reklamowa
glov
Pielęgnacja
Recenzentki oceniły, jak się sprawdza zrównoważona pielęgnacja z GLOV®. 94% poleci ją innym kobietom
Współpraca reklamowa
Garnier Vitamin C
Pielęgnacja
Czy warto zainwestować w kosmetyki z witaminą C? Wizażanki znają odpowiedź!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost