Białe plamki na skórze po opalaniu możemy usunąć np. za pomocą balsamów złuszczających z kwasami, ale nie jest to łatwe. To tylko jeden ze sposobów, ale zawsze polecamy działać prewencyjnie. Stosowanie SPF 50 to podstawa - zobaczcie, jak jeszcze zapobiegać występowaniu białych plam.

Reklama
  1. Skąd się biorą białe plamki na skórze?
  2. Białe plamki po opalaniu w solarium
  3. Jak usunąć białe plamki po opalaniu?
  4. Domowe sposoby na białe plamy
  5. Jak uniknąć plam po opalaniu?

Skąd się biorą białe plamki na skórze po opalaniu? Przyczyny

Przyczyny białych plam na skórze są różne, ale w tym artykule skupimy się jedynie na przebarwienia skóry, które powstają pod wpływem słońca. Warto jednak pamiętać, że jeśli takie plamki pojawią się na naszej skóry, mogą mieć zupełnie inne źródło, nawet jeśli wcześniej się opalaliśmy, dlatego zawsze warto skonsultować to z dermatologiem lub lekarzem. Niekiedy ciężko jest określić powód pojawianie się na skórze białych plam. Może się bowiem okazać, że do pojawienia się na ciele białych plam doszło przed opalaniem, ale nie były one wtedy widoczne. Sprawdźcie, co oznaczają białe plamy - wszystkie powody występowania białych plam po opalaniu!

Hipopigmentacja, czyli odbarwienie skóry

Jasne plamki na skórze mogą być wynikiem hipopigmentacji, czyli odbarwienia skóry. W tym miejscach brakuje melaniny, czyli barwnika wytwarzanego przez skórę. Często odbarwienie skóry istnieje już od jakiegoś czasu, a zaczyna być mocno widoczne, dopiero po opaleniu skóry, kiedy kontrast jest bardziej widoczny. Przyczyną mogą być np. blizny lub bielactwo.

Getty Images

Przebarwienia po oparzeniach słonecznych

Najczęstsza przyczyna białych plamek na skórze po opalaniu to wynik oparzeń słonecznych. Po długim opalaniu bez ochrony przeciwsłonecznej może dojść do oparzeń słonecznych. Skóra wtedy robi się czerwona i schodzi - przy oparzeniach I stopnia, a nawet bąble z wodą - przy oparzeniach II stopnia. Po zejściu naskórka, na skórze pozostają białe plamy. Wyglądają nieestetycznie i mogą się utrzymywać 1-2 miesiące. Należy również szczególnie uważać na leki i zioła fotouczulające, które zwiększają podatność na słońce i przy tym zwiększają prawdopodobieństwo powstania plam. Przebarwienia posłoneczne często powstają również w wyniku zaburzeń hormonalnych.

Getty Images

Plamy przy łupieżu pstrym

Oprócz tego białe plamy po opalaniu mogą być objawem grzybicy skóry, jakim jest łupież pstry. Wtedy na skórze widoczne są nieregularne hipopigmentacje. Choroba ta wywołana jest zakażeniem drożdżopodobnym grzybem Malassezia furfur, który żyje na skórze większości ludzi, ale rzadko daje objawy. Najczęściej pojawiają się one właśnie latem w ciepłym i wilgotnym klimacie. Grzyb ten wytwarza kwas azelainowy, który najprawdopodobniej blokuje syntezę melaniny w skórze i powoduje powstawanie jasnych plam. Uwaga - w tym przypadku są to swędzące białe plamy.

Zobacz także
East News

Zobacz także: Łupież pstry - przyczyny, objawy, leczenie i czy można się nim zarazić?

Samoistny kropelkowaty niedobór barwnika

Jeśli na skórze pojawiają się małe, białe plamki i jest ich bardzo dużo, to możemy mieć do czynienia z samoistnym kropelkowatym niedoborem barwnika. Takie zmiany zazwyczaj mają kilka milimetrów. Zaburzenie to uszkadza melanocyty i powoduje białe plamki. Wywołane jest ono właśnie intensywnym i długotrwałym opalaniem, a pogłębia się z wiekiem.

Zobacz także: Plamy na skórze – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Białe plamki po opalaniu w solarium

Białe plamki po opalaniu w solarium mogą mieć takie same przyczyny jak w przypadku zwykłego opalania. Warto zwrócić uwagę, że promieniowanie jest tutaj bezpośrednie i dużo mocniejsze, dlatego plamki mogą się pojawić szybciej. W solarium istnieje też duże zagrożenie zakażenia grzybiczego, właśnie łupieżem pstrym. Jeśli więc korzystamy z salarium (choć oczywiście nie polecamy, bo nie jest to zdrowe dla naszej skóry), to pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej, jak najkrótszym i rozsądnym opalaniu oraz dezynfekcji urządzeń przed użyciem - przetarcie ich specjalnym płynem, który zazwyczaj znajdziemy w kabinie.

Getty Images

Jak usunąć białe plamki po opalaniu?

Usunięcie białych plamek po opalaniu jest dość trudne. Bez względu na przyczyny mogą się one utrzymywać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Istnieje jednak kilka sposobów, aby zmniejszyć ich widoczność, a nawet zupełnie je usunąć.

Oczywiście, jeśli plamki są wynikiem chorób lub zakażenia grzybiczego, to należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie białych plam. Niektóre hiperpigmentacje nie są możliwe do zniwelowania. Jeśli jednak są one wynikiem oparzeń słonecznych, możemy zadziałać na kilka sposobów.

Najbardziej pomocne będą oczywiście kosmetyki. Możemy tutaj zadziałać dwutorowe. Z jednej strony powinniśmy skórę mocno nawilżać i koić, sprawdzą się do tego balsamy i kremy z:

  • panthenolem,
  • kwasem hialuronowym,
  • aloesem,
  • alantoiną.

One jednak nie wystarczą do usunięcia przebarwień, musimy zadziałać mocniej i intensywnie złuszczyć skórę, aby wyrównać jej koloryt. Oczywiście w tym przypadku również szybko, co białych plam, pozbędziemy się opalenizny. Jakie produkty złuszczające wybrać? Świetnie sprawdzą się różnego rodzaju peelingi, zarówno te mechaniczne, jak i enzymatyczne czy chemiczne. Dwa ostatnie polecamy jednak zdecydowanie bardziej, bo złuszczają skórę równomiernie i mogą docierać również do głębszych warstw skóry. Szukajmy w produktach między innymi takich składników, jak:

  • kwasy AHA,
  • kwasy PHA,
  • enzymy z papai,
  • enzymy z ananasa,
  • retinol.

Domowe sposoby na białe plamy po opalaniu

Jak usunąć białe plamy w godzinę? Bardzo szybkim domowym sposobem na pozbycie się plam po opalaniu, jest samoopalacz, ale nie jest to łatwe zadanie. Jeśli nałożymy go jedynie na plamy, to mogą mieć one zupełnie inny odcień niż reszta skóry. Jeśli z kolei zaaplikujemy samoopalacz na całą skórę, to nadal będzie widoczny kontrast. Najłatwiejszym rozwiązaniem wydaje się zaaplikowanie balsamu stopniowo opalającego na białe plamki na skórze, co zmniejszy kontrast między odcieniami.

Jak uniknąć plam po opalaniu?

Dużo łatwiej będzie jednak zapobiec powstawaniu białych plam po opalaniu, oczywiście tylko wtedy, kiedy powodem są oparzenia słoneczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj bezpieczne i rozsądne opalanie, które nie tylko zabezpieczy naszą skórę przed plamami, ale również szybszym starzeniem się czy chorobami skóry.

Reklama
  • Przede wszystkim zawsze używajmy kremów i balsamów z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50.
  • Odstawienie leków i ziół fotouczulających przed opalaniem.
  • Unikanie bardzo mocnego słońca i długiego opalania.
  • Stosowanie kremów po opalaniu, szczególnie jeśli widzimy, że skóra jest podrażniona zaczerwieniona. Świetnie sprawdzi się również czysty żel aloesowy.
Reklama
Reklama
Reklama