Brązowe plamy na twarzy to problem, który dotyka wielu osób. Najczęściej wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji skóry, szczególnie braku ochrony przeciwsłonecznej. Pojawienie się ich może zwiastować także problemy ze zdrowiem - głównie kłopoty hormonalne. Plamy można usunąć, ale jest to czasochłonny proces.

Reklama

Brązowe przebarwienia na twarzy - przyczyny

Wszystkie brązowe plamy na twarzy i na ciele wynikają z pobudzenia melanocytów do produkcji melaniny. Ten właśnie proces zachodzi w skórze, gdy wystawiamy ją na działanie promieni słonecznych. Bywa jednak, że wydzielanie melaniny jest upośledzone i dochodzi do hiperpigmentacji. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać w nadmiernym korzystaniu z solarium lub wielogodzinnym wystawianiu skóry na działanie słońca, ale nie tylko.

Zdarza się, że nasza skóra mimo unikania słońca ma tendencję do hiperpigmentacji. W takim przypadku niemal każde wystawienie jej na słońce może skończyć się nowymi brązowymi plamami na twarzy.

Temu zjawisku mogą sprzyjać także przyjmowane leki i stosowane kosmetyki, które uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Warto sprawdzić, czy substancje, które stosujemy nie sprzyjają fotouczuleniom. Skóry nie powinno się opalać w trakcie przyjmowania leków hormonalnych, terapii izotekiem, a także stosując na twarz kwasy AHA i kwasy BHA, a także retinol.

Brązowe plamy na twarzy mogą pojawiać się samoczynnie także w przypadku niektórych chorób i dolegliwości, na przykład kłopotów z hormonami tarczycy.

Zobacz także

Z brązowymi zmianami na skórze często borykają się kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie menopauzy - to tak zwana ostuda.

Brązowe plamy soczewicowate

Wśród brązowych plam na twarzy można wyróżnić plamy soczewicowate wrodzone i plamy soczewicowate słoneczne, oraz starcze. Wszystkie te rodzaje plam mają średnicę o dwóch milimetrów do dwóch centymetrów i jasno lub ciemnobrązową barwę oraz nieregularny kształt.

Brązowe plamy na twarzy wrodzone zwykle nie ciemnieją pod wpływem słońca, w przeciwieństwie do plam nabytych. Każde zmiany pigmentu na skórze należy jednak obserwować, a plamy chronić przed działaniem promieni słonecznych, aby nie dopuścić do rozwoju czerniaka.

Piegi, czyli niewielkie plamy brązowe na twarzy nie są zmianą chorobową. Nie oznacza to jednak, że nie warto dbać o cerę z piegami. Taką skórę również należy chronić przed słońcem z pomocą filtrów UVA/UVB.

Brązowe plamy wątrobowe i brązowe plamy starcze

Plamy wątrobowe najczęściej umiejscowione są na dłoniach, ale zdarza się, że tego typu przebarwienia pojawiają się także na twarzy, szczególnie na policzkach, w okolicy oczu. Są zdecydowanie większe od piegów, mają nieregularny kształt i gładką strukturę. Nazywane są plamami wątrobowymi od ich ciemnego koloru. W rzeczywistości to przebarwienia i plamy starcze, wynikające z braku ochrony przed słońcem. Dotyczą szczególnie osób po 40 roku życia, a wraz z wiekiem pojawia się ich coraz więcej, a tendencja do nich jest często uwarunkowana genetycznie.

Jak pozbyć się brązowych plam na twarzy?

W przypadku wszystkich brązowych plam na twarzy bardzo ważna jest profilaktyka i sumienne stosowanie kremu z SPF 30 i więcej podczas każdej ekspozycji skóry na słońce. Dzięki temu unikniemy nowych przebarwień w przyszłości, a także ochronimy te, które już powstały.

Jeśli zależy nam na zredukowaniu brązowych plam z twarzy, pomocne mogą być kremy i toniki z kwasami oraz sera z witaminą C.

W przypadku obszernych plam bardzo dobre efekty dają peelingi chemiczne wykonywane w salonie kosmetycznym. Już 2-3 zabiegi w widoczny sposób zredukują widoczność brązowych plam.

Reklama

Najdroższym, ale i najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się brązowych plam na twarzy jest terapia laserem. Odpowiednio dobrany laser pozwala na redukcję brązowych przebarwień w niemal stu procentach.

Reklama
Reklama
Reklama