Kwasy AHA to najpopularniejsza grupa kwasów, wśród której wyróżnia się m.in. kwas glikolowy, jabłkowy, a także winowy. Wszystkie mają podobne działanie, jednak nie każdy nadaje się do danego typu skóry. Podpowiemy wam, który z nich zniweluje trądzik i blizny oraz jak bezpiecznie je stosować.

Reklama

Jak działają kwasy AHA?

Kwasy AHA pomogą nam złuszczyć martwy naskórek, a także zlikwidować niedoskonałości i przebarwienia. Ten rodzaj kwasów możemy stosować w mniejszym lub większym stężeniu, a każde z nich odpowiada na konkretny problem. Wśród trzech grup, do której zaliczają się kwasy BHA (kwas salicylowy) i PHA, to właśnie Alfa-hydroksykwasy stanowią tę najbardziej zróżnicowaną pod kątem rodzajów kwasów i ich działania

Kwasy AHA w niskim stężeniu

Działają one wyłącznie na warstwie rogowej naskórka i są przeznaczone dla cery wrażliwej i problematycznej. Niskie stężenie kwasu pozwoli nam rozprawić się z nadmiarem sebum, zlikwidować drobne przebarwienia, a także ujednolicić koloryt cery. Wprowadzając terapię kwasami możemy również opóźnić starzenie skóry i zlikwidować pierwsze zmarszczki. Kwasy o niższej zawartości procentowej nadają się do stosowania w domu, ponieważ ryzyko wyrządzenia sobie nimi krzywdy jest niewielkie.

Kwasy AHA w stężeniu wysokim

Polecane dla cery dojrzałej, tłustej i zrogowaciałej. Zabiegi z kwasami o wyższym stężeniu mogą być wykonywanie jedynie przez profesjonalistę w gabinecie kosmetycznym, ponieważ nieumiejętne zastosowanie takich preparatów może wyrządzić trwałe uszkodzenia na naszej skórze. Wysoka zawartość procentowa kwasów AHA pozwoli nam na dogłębne oczyszczenie skóry oraz zlikwidowanie skutków nadmiernego opalania. W salonach kosmetycznych zabiegi z udziałem kwasów znajdziecie najczęściej pod nazwą peelingów medycznych.

iStock

Rodzaje kwasów AHA

Alfa-hydroksykwasy (AHA) pozyskiwane są głównie z substancji naturalnych, takich jak owoce, mleko czy rośliny. Mają zróżnicowaną budowę cząsteczkową i działają na różne problemy skórne. Wśród popularnych kwasów AHA możemy wyróżnić:

Zobacz także

Kwas migdałowy

Otrzymywany jest z gorzkich migdałów, które cenione są w kosmetyce od lat. Delikatne działanie kwasu migdałowego sprawia, że jest on przeznaczony dla delikatnej i wrażliwej cery. Stopniowo wnika wgłąb skóry redukując przebarwienia, zmiany trądzikowe, a także regulując nadmiar sebum. Kwas migdałowy ma również działanie antybakteryjne i złuszczające. Kurację z jego użyciem możemy przeprowadzać w domu w niskim stężeniu, jak i u profesjonalisty – w wysokim.

Kwas glikolowy

Jego działanie jest porównywane do kwasu migdałowego, jednak ze względu na swoją budowę cząsteczkową, kwas glikolowy szybciej i bardziej intensywnie oddziałuje na skórę. Po zastosowaniu go cera może stać się bardziej podrażniona i wrażliwa, dlatego powinny go unikać osoby z cerą naczynkową. Efektem kuracji z użyciem tego kwasu są zmniejszone pory, a także likwidacja przebarwień i blizn potrądzikowych.

Kwas mlekowy

W niskim stężeniu idealnie sprawdzi się u posiadaczek skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Po jego zastosowaniu cera stanie się bardziej elastyczna i nawilżona. Kwas mlekowy stosowany w gabinetach kosmetycznych pozwala na trwałe usunięcie plam skórnych, likwidację zmarszczek, a także wiąże wodę w dogłębnych warstwach skóry utrzymując odpowiednie jej nawilżenie.

Kwas winowy

Wokół kwasu winowego krąży sporo historii z czasów starożytnych. W Egipcie jego odmładzające walory doceniły kobiety, które nasączały winem kromki chleba i w postaci maseczki kładły na twarz. Obecnie zabiegi z kwasem winowym stosuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, a jego działanie ukierunkowane jest na wyraźne odmłodzenie, rozjaśnienie skóry, a także likwidowanie wyraźnych blizn potrądzikowych. Kwas winowy pomaga również w wygładzeniu tłustej cery.

Kwas jabłkowy

W kosmetyce stosowany rzadziej niż inne kwasy, jednak ma on równie spektakularne działanie. Doskonale zmiękcza naskórek, rozjaśnia go oraz zapobiega nadmiernemu rogowaceniu. Po jego zastosowaniu naskórek szybciej się regeneruje i zostaje dogłębnie nawilżony. Kwas jabłkowy często możemy znaleźć w naturalnych kosmetykach do włosów oraz peelingach do twarzy.

Jak stosować kwasy AHA?

Niezależnie od tego, jaki kwas wybierzemy i do której grupy się on zalicza, podstawową zasadą wprowadzania kuracji kwasowej jest pora roku, w której planujemy takie zabiegi przeprowadzić. kurację kwasami najlepiej przeprowadzać zimą, ponieważ skóra jest wtedy najmniej narażona na działanie promieni słonecznych, które w kontakcie z kwasami mogą spowodować wystąpienie na skórze przebarwień i podrażnień.

Chociaż kurację z kwasami AHA najbezpieczniej jest przeprowadzać w okresie jesienno-zimowym, nie możemy zapomnieć, że słońce operuje przez cały rok, dlatego stosując kwasy nie możemy zapomnieć o używaniu kremu z filtrem. Najbezpieczniejszym wyborem będą produkty posiadające co najmniej SPF 30, które zapewnią nam solidną barierę przed promieniowaniem UV.

Reklama

Jeśli na co dzień stosujecie retinol pamiętajcie, aby kwasów AHA nie nakładać bezpośrednio po nim, a dla większego bezpieczeństwa najlepiej ograniczcie używanie go. Retinol w połączeniu z kwasem może wywołać silne podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rozjaśniającej witaminy C i Alfa-hydroksykwasów, które w połączeniu naruszyć delikatną strukturę cery.

Reklama
Reklama
Reklama