Reklama

Cera naczynkowa ma widoczne naczynia krwionośne, które przebijają się przez cienką i wrażliwą skórę. Jest cienka, wrażliwa na zmiany temperatur, ale też niektóre kosmetyki. Najczęściej dotyczy osób o jaśniejszej karnacji, jednak może być uwarunkowana genetycznie. Z czasem problem może się nasilać. Kluczowa jest pielęgnacja, która będzie wzmacniać naczynka i koić wszelkie podrażnienia.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka
  2. Przyczyny powstawania "pajączków" na twarzy
  3. Cera naczynkowa a trądzik różowaty
  4. Pielęgnacja cery naczynkowej
  5. Jak dbać o cerę naczynkową latem?
  6. Jak "pozbyć się" cery naczynkowej?

Jak wygląda cera naczynkowa? Charakterystyka

Zwykłe zaczerwienienia na twarzy są czymś naturalnym i niegroźnym. Rumienimy się pod wpływem emocji, zmiany temperatury czy pikantnych potraw. Zaróżowienie na skórze szybko znika. Jednak u osób z cerą naczynkową zmiany rumieniowe występują znacznie częściej, są też rozległe i towarzyszą im inne objawy, np.:

  • długo utrzymujące się czerwone plamy,
  • uczucie ściągnięcia,
  • uczucie pieczenia,
  • swędzenie i ogólny dyskomfort,
  • nadmierna suchość,
  • skłonność do podrażnień,
  • nadmierna reaktywność na czynniki zewnętrzne.

W przypadku skóry naczynkowej zaczerwienienie i teleangiektazje, czyli poszerzone naczynka, najczęściej pojawiają się na policzkach, czole, brodzie i w okolicach nosa. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to tylko problem estetyczny. Objawy cery naczynkowej są wynikiem osłabienia ścianek naczyń krwionośnych, dlatego mogą pojawiać się także na innych partiach ciała, głównie w miejscach, gdzie skóra jest naturalnie cieńsza, czyli np. na szyi i dekolcie.

jak wygląda cera naczynkowa
Getty Images@Olga Shefer

Przyczyny powstawania „pajączków” na twarzy

Problem poszerzonych naczynek może dotyczyć osób w każdym wieku, niezależnie od typu cery. Zwykle jednak zmiany widoczne na skórze w postaci rumienia na twarzy i teleangiektazji to częsty problem osób z jasną karnacją. Płytka lokalizacja drobnych naczyń krwionośnych może być cechą wrodzoną. Do kruchości ścian kapilarnych przyczyniają się także zaburzenia hormonalne, głównie naturalne zmniejszenie wydzielania estrogenów w okresie menopauzalnym, a także wahania ich stężenia u kobiet w ciąży i po porodzie oraz u osób borykających się z różnymi schorzeniami.

Cera naczynkowa a trądzik różowaty

Trądzik różowaty i cera naczynkowa często bywają mylone ze względu na podobieństwo objawów, zwłaszcza zaczerwienienie twarzy oraz widoczne rozszerzone naczynka krwionośne. W obu przypadkach skóra jest podatna na działanie czynników zewnętrznych, takie jak skrajnie wysokie i niskie temperatury, słońce czy nieodpowiednie kosmetyki, co prowadzi do zaostrzenia objawów.

Aby odróżnić te dwa stany, można zwrócić uwagę na występowanie dodatkowych objawów trądziku różowatego, takich jak grudki i krosty. Z kolei cera naczynkowa nie jest związana z tym typem zmian skórnych.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Wrażliwa cera potrzebuje troskliwej i przede wszystkim systematycznej opieki, która powinna obejmować oczyszczanie, nawilżanie i ochronę. Ze względu na tendencję do poszerzania naczynek i powstawania podrażnień, kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej powinny jednocześnie wzmacniać naczynia krwionośne, łagodzić podrażnienia oraz maskować zaczerwienienie i ewentualne teleangiektazje, a także wspomagać regenerację skóry.

Składniki aktywne dla cery naczynkowej

Dobór odpowiednich składników jest kluczowy dla skutecznej pielęgnacji cery naczynkowej. Oto kilka z nich:

  • Kwas azelainowy: zmniejsza rumień oraz bardzo delikatnie złuszcza i wygładza.
  • Witamina C: niezbędna do produkcji kolagenu, poprawia stan skóry i wzmacnia naczynka.
  • Witamina K: pełni kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi i wzmacnianiu naczynek.
  • Wyciąg z kasztanowca: wzmacnia i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, dzięki czemu są mnie widoczne.

Dodatkowymi składnikami mogą być także pantenol i alantoina, które działają kojąco, zmniejszając uczucie ściągnięcia i pieczenia. Takich składników szukaj zarówno w kremach, jak i tonikach czy maseczkach.

Oczyszczanie cery naczynkowej

Podstawą pielęgnacji każdego typu cery jest oczyszczanie. Drobinki zanieczyszczeń, resztki kosmetyków czy nawet nadmiar sebum wpływają negatywnie na kondycję skóry i utrudniają wchłanianie związków aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Dla cery naczynkowej najlepsze są łagodne preparaty oczyszczające bez alkoholu i silnych detergentów, które mogą podrażniać skórę. Delikatne mleczka i płyny micelarne będą najlepszym wyborem. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę wody stosowanej do mycia - powinna być letnia. Raz w tygodniu zalecany jest peeling, ale przy użyciu kosmetyku enzymatycznego.

Czego nie robić przy cerze naczynkowej?

Delikatna cera lubi minimalizm. Nie stosuj zbyt wielu kosmetyków, unikaj mycia twarzy gorącą wodą, a także nagłych zmian temperatur. Należy unikać wszelkiego rodzaju mechanicznych peelingów i szczoteczek do oczyszczania twarzy, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.

Jak dbać o cerę naczynkową latem?

Do zaostrzenia objawów skóry naczynkowej może dochodzić pod wpływem promieni ultrafioletowych (UV). Cera naczynkowa wymaga regularnej ochrony przeciwsłonecznej.

Latem warto stosować kremy z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF 50, oraz nosić kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Należy również unikać saun, solarium oraz gorących kąpieli, które mogą pogorszyć stan skóry naczynkowej.

Reklama

Jak „pozbyć się” cery naczynkowej?

Nie można całkowicie „pozbyć się” cery naczynkowej, ale można skutecznie łagodzić związane z nią objawy i wzmacniać naczynka, aby były mniej widoczne. Profesjonalne zabiegi, takie jak laseroterapia, mogą pomóc w redukcji widoczności naczynek. Warto jednak skonsultować się z dermatologiem przed podjęciem decyzji o takim zabiegu, aby upewnić się, że jest to odpowiednia metoda dla danego typu skóry.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane