Dermedic Sunbrella
Wyniki testu
NOVELLISTA ROUGE PRIVÉ
Chcę testować
Kosmetyki Pure by Clochee
Chcę testować
Suplement diety Nourkrin® Woman
Chcę testować
AA LAAB TETRA-C YUZU
Chcę testować
L'Oreal Paris Elseve Glycolic Gloss
Chcę testować
Specjalistyczny Olejek Bio-Oil®
Wyniki testu
Chcę testować
 Garnier Fructis Goodbye Damage
Wyniki testu
DERMIKA MAESTRIA SKIN MATRIX REPAIR
Wyniki testu
Chcę testować
Laureaci
Laureaci
VICHY NEOVADIOL Odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50
Laureaci
Lirene Make me slim
Laureaci
Kosmetyki Lirene
Chcę testować
SHEFOOT Kuracja z mocznikiem
Laureaci
AA Y LIFT SUPREME
Chcę testować
Dove Summer Revived
Wyniki testu
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Laureaci
trądzik różowaty objawy leczenie
Getty Images@Yuliya Shauerman
Pielęgnacja

Trądzik różowaty – przyczyny, objawy i leczenie. Porady dermatolożki dotyczące leczenia trądziku

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry twarzy, która objawia się zaczerwienieniem cery, rumieniem, rozszerzonymi naczynkami, a także podskórnymi grudkami i krostkami. O metodach leczenia, objawach trądziku różowatego oraz domowych sposobach na minimalizację problemów skórnych opowiedziała nam dr n. med. Magdalena Łopuszyńska – dermatolożka z ponad 30-letnim doświadczeniem, która prowadzi Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Bella w Warszawie.

Trądzik różowaty to przewlekła i dość powszechnie występujące choroba skóry twarzy. Dolegliwości bywają bardzo nieprzyjemne, a leczenie może trwać miesiące lub lata. Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku różowatego należą zarażenie nużeńcem, nadmierny stres lub nieodpowiednia pielęgnacja. Pojawienie się trądzikowych zmian na twarzy zawsze wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem. 

Spis treści:

 1. Czym jest trądzik różowaty?
 2. Jakie znaczenie ma fototyp skóry w kontekście rozwój trądziku różowatego?
 3. Przyczyny trądziku różowatego
 4. Objawy trądziku różowatego
 5. Czym charakteryzuje się oczny trądzik różowaty?
 6. Jak leczyć trądzik różowaty? Porady dermatolożki
 7. Etapowe leczenie trądziku różowatego
 8. Skóra z trądzikiem różowatym a odpowiednia dieta 
 9. Trądzik różowaty a pielęgnacja skóry twarzy 
 10. Jakie składniki kosmetyków mogą łagodzić objawy trądziku różowatego?
 11. Czy całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest możliwe?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to choroba skóry twarzy, która ma charakter przewlekły. Ten rodzaj trądziku uznawany jest za zespół objawów zaliczanych do nerwic naczynioruchowych skóry. Najczęściej cierpią na niego kobiety, choć u mężczyzn ma on ostrzejszy przebieg.

Pierwsze objawy występują zazwyczaj około 30. roku życia. Na twarzy początkowo pojawia się rumień i poszerzone naczynia krwionośne, a następnie grudki i krostki. Niekiedy u chorych dochodzi do zmian przerostowych, tj. zwłóknienia gruczołów łojowych oraz przerostu ograniczonego. To dość częsta przypadłość, która występuje u około 10% populacji.

Jakie znaczenie ma fototyp skóry w kontekście rozwój trądziku różowatego?

Jak się okazuje, osoby z jasną skórą mają większe predyspozycje genetyczne do wrażliwości skóry i naczyń krwionośnych na czynniki zewnętrzne. Ryzyko powstawania zapalnych zmian skórnych jest u nich zdecydowanie większe, co podkreśla nasza ekspertka i dermatolożka – Magdalena Łopuszyńska. 

Trądzik różowaty pojawia się przede wszystkim u osób posiadających jasną karnację (czyli tych z fototypem I lub II), pochodzenia celtyckiego oraz z północnej Europy. Okazuje się, że w krajach z dużym odsetkiem białej populacji, problem zaczerwienień może dotyczyć aż co dziesiątej osoby w wieku 30-55 lat  wyjaśnia ekspertka.

Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny powstania trądziku różowatego są różnorodne i złożone. Jak podkreśla nasza ekspertka, predyspozycje do zachorowania na tę chorobę mają osoby o określonym fototypie skóry – jasnej karnacji, oczach i włosach. Tendencja do jego powstawania ma więc przede wszystkim podłoże genetyczne. 

Etiopatogeneza choroby jest wieloczynnikowa i nadal nie jest w pełni wyjaśniona. Na całokształt choroby ma wpływ informacja genetyczna (budowa naczyń) i uwarunkowania odpornościowe oraz hormonalne. Nie bez znaczenia jest styl życia, codzienne nawyki i dieta  podkreśla dermatolożka. 

 Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nasilania się trądziku różowatego. Są to m. in.:

 • zakażenie nużeńcem ludzkim oraz litofilnym drożdżakiem;
 • stres;
 • nieprawidłowa dieta – nadużywanie alkoholu, spożywanie ostrych przypraw, kawy i herbaty;
 • zbyt duża aktywność fizyczna;
 • narażenie skóry na niesprzyjające warunki atmosferyczne;
 • nieodpowiednia pielęgnacja skóry;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. steroidów, statyn, antybiotyków;
 • alergia;
 • nadciśnienie tętnicze.

Przyczyną trądziku różowatego mogą być również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (nieżyt żołądka, niedokwasota). Zakażenie bakterią Helicobacter pylori nasila wykwity skórne. Leki stosowane przy współistnieniu chorób ze strony przewodu pokarmowego nie działają bezpośrednio na zmiany chorobowe, lecz zmniejszają objawy poprzez eliminowanie czynników predysponujących  dodaje dr Magdalena Łopuszyńska.

Dokładne przyczyny powstawania trądziku różowatego jesteśmy w stanie poznać dopiero po wizycie u specjalisty. W przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek problemów skórnych, nie należy stosować żadnych preparatów na własną rękę, ponieważ mogą one nasilać objawy.

Zobacz także: Trądzik zaskórnikowy – przyczyny trądziku zaskórnikowego i jak się go pozbyć?

Objawy trądziku różowatego

Objawy trądziku różowatego zależą od etapu i postaci choroby. Nasza ekspertka dokładnie wyjaśniła każdy z tych etapów, zwracając szczególną uwagę na zmiany skórne, determinujące określone stadium schorzenia. 

 • Stadium I: sporadycznie występujące zaczerwienienie oraz rumieńce to pierwsze symptomy trądziku różowatego i sygnał ostrzegawczy. Czasem pojawiające się rumieńce mogą oznaczać nadwrażliwość naczyń krwionośnych na różne czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne, np. stres, silne emocje, czy zmiany temperatury. Poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych oraz zaczerwienień napadowych nie należy ignorować, gdyż to początek drogi do permanentnie występującego rumienia.
 • Stadium II: stale występujące zaczerwienienie oraz nasilenie się napadowych zaczerwienień skóry to początkowe objawy drugiego stadium choroby. Na typ etapie może pojawić się także rumień twarzy, który generują świąd, uczucie pieczenia i palenia, a nawet ból. Należy różnicować go z alergią na kosmetyki czy pokarmy.
 • Stadium III: na tym etapie dochodzi do powstawania grudek i krost, które mogą przypominać wypryski (podobne do tych w okresie dojrzewania). Niektórzy pacjenci skarżą się także na objawy oczne, np. zapalenie spojówek, a nawet rogówki. Tym samym dochodzi do uczucia piasku pod powiekami, nasilonego łzawienia, obrzęku twarzy i powiek czy nadwrażliwości na światło.
 • Stadium IV: do tego stadium dochodzi bardzo rzadko. Jest to ciężka postać trądziku różowatego. Objawia się w postaci miękkich, guzowatych wykwitów, które mogą prowadzić nawet do zniekształcenia nosa. W tak nasilonym stadium trądzik różowaty występuje głównie u mężczyzn.

trądzik różowaty
Getty Images @Yuliya Shauerman

Zobacz także: Trądzik różowaty - objawy, które świadczą o chorobie

Czym charakteryzuje się oczny trądzik różowaty?

Jednymi z potencjalnych objawów trądziku różowatego są problemy z oczami. Mogą one świadczyć o występowaniu zupełnie innej odmiany tej choroby. Jest ona niezwykle trudna do zdiagnozowania, ponieważ osoby borykające się z problemem najczęściej udają się do lekarza okulisty, a nie dermatologa. Na pytanie, jak objawia się oczny trądzik różowaty, odpowiedziała nam nasza ekspertka.

Postać oczna jest najtrudniejsza do zdiagnozowania. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty, zgłaszając przewlekłe stany zapalne brzegów powiek, rogówek i spojówek. Choroba objawia się łzawieniem, przekrwieniem spojówek, swędzeniem, pieczeniem oczu. Może występować światłowstręt i uczucie ciała obcego w oku. Objawy towarzyszące to zapalenie gruczołów Meiboma, nawracające jęczmienie i gradówki. Może występować infekcja gronkowcowa  odpowiada dermatolożka.

Zobacz także: Trądzik u dorosłych – przyczyny, objawy, sposoby radzenia sobie z trądzikiem

Jak leczyć trądzik różowaty? Porady dermatolożki

Samodzielne zwalczanie trądziku różowatego opiera się przede wszystkim na unikaniu czynników zapalnych, które mogą zaostrzać objawy choroby i utrudniać leczenie farmakologiczne. Nasze działanie w tym zakresie ma przede wszystkim charakter wspomagający. Zapytałam naszą ekspertkę o to, jakich czynników należy unikać w przypadku trądziku różowatego.

Należy unikać wszystkich czynników zaostrzających zmiany chorobowe. Unikamy sytuacji, które powodują przegrzewanie twarzy, np. solarium, słońca, sauny, jacuzzi, basenów z silnie chlorowaną ciepła wodą czy intensywnej gimnastyki, a nawet stania nad gorącymi palnikami w kuchni czy przy ognisku. Unikamy również silnego stresu i podejmujemy działania zmierzające do jego eliminacji, np. pomoc psychologa   podpowiada dr Magdalena Łopuszyńska.

Równolegle wprowadzane jest leczenie farmakologiczne, dostosowane do stanu skóry, stopnia zmian przerostowych i stadium choroby. Najczęściej stosuje się antybiotyki z grupy tetracyklin, erytromycyny lub metronidazol. W cięższych przypadkach zalecane jest przyjmowanie izotretynoiny, która jest niezwykle skuteczna. Ma jednak wiele skutków ubocznych. Lekarz dermatolog powinien kompleksowo wyjaśnić sposób przyjmowania leków i przedstawić pacjentowi potencjalne ryzyko powikłań. 

Lekarze przepisują również antybiotyki do aplikowania miejscowego w postaci maści i kremów. Niekiedy stosowane są także preparaty na bazie sulfacetamidu, siarki czy kwasu azelainowego. Terapia antybiotykowa trwa kilka miesięcy.

Etapowe leczenie trądziku różowatego 

Proces leczenia trądziku różowatego jest złożony, a samo leczenie obejmuje co najmniej kilka etapów. Jak podkreśla nasza ekspertka, poza odpowiednio dobraną farmakoterapią, niezwykle istotne jest także świadome podejście do diety i codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Zapytałyśmy ekspertkę o to, jakie jeszcze etapy możemy wyróżnić w procesie walki z chorobą. 

Wyeliminowanie czynników przyczynowych i odpowiednia dieta, odpowiednia pielęgnacja w domu za pomocą delikatnych preparatów pielęgnacyjnych lub dermokosmetyków, leki dermatologiczne zewnętrzne, leki doustne, zabiegi gabinetowe. Czasami leczenie chirurgiczne usuwające przerosty na nosie, brodzie i policzkach  wymienia ekspertka. 

Zobacz także: Cynk na trądzik. Jak cynk wpływa na stan skóry i czy pomaga na trądzik?

Skóra z trądzikiem różowatym a odpowiednia dieta 

Powstawanie rumienia bywa niekiedy ściśle związane z dietą, jaką stosujesz na co dzień. Jak więc powinien wyglądać plan żywieniowy osób borykających się z trądzikiem różowatym?

Dieta powinna być przeciwzapalna  tak jak we wszystkich innych chorobach zapalnych. Należy wyeliminować produkty przetworzone, węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym oraz produkty pikantne, gorące i alkohol. Wszystkie te składniki utrudniają leczenie, a po wyleczeniu mogą znowu aktywować uśpiony stan zapalny  wyjaśnia dr Magdalena Łopuszyńska. 

Czasami zaleca się także ograniczenie nabiału, który sprzyja zapaleniom. Dieta na trądzik różowaty powinna być bogata w witaminy, błonnik pokarmowy, a także zdrowe, nienasycone tłuszcze, tj. masło orzechowe, czy oliwa z oliwek.

trądzik różowaty
Getty Images @Olga Shefer

Trądzik różowaty a pielęgnacja skóry twarzy 

W przypadku wystąpienia trądziku różowatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Najlepszym wyborem są kremy nawilżające z bardzo delikatnym składem. Mają one koić zmiany skórne i redukować podrażnienia. Kosmetyki na trądzik różowaty powinny być przede wszystkim bezzapachowe i pozbawione drażniących substancji. Zabronione jest używanie peelingów oraz produktów opartych na kwasach złuszczających.

Jakie składniki kosmetyków mogą łagodzić objawy trądziku różowatego?

Istnieją przypadki, w których rumień nie ma podłoża chorobowego. Jego powstanie może być związane np. z mocnym naruszeniem bariery hydrolipidowej (zwłaszcza wśród posiadaczy skóry wrażliwej) czy drobnym poszerzeniem naczyń krwionośnych. W takich przypadkach można zdecydować się na stosowanie maści i kremów, a więc tzw. leczenie miejscowe. Rodzaj substancji czynnej może różnić się w zależności od przyczyny powstania rumienia. 

W pierwszym etapie stosujemy specyfiki uszczelniające naczynia, tym samym zapobiegając nadmiernemu rozszerzaniu się oraz pękaniu. Warto zapytać w aptece o odpowiednie maści oraz kremy na rumień. Aktualnie prawie każda marka posiada kremy na rumień i naczynka. Są to preparaty z kwasem azelainowym w małych dawkach, z wyciągami z kasztanowca i arniki. Kosmetyki te mają lekką konsystencję i nie zawierają czynników drażniących  podpowiada dermatolożka.

Zobacz także: Domowe sposoby na trądzik. Jak pozbyć się pryszczy?

Czy całkowite wyleczenie trądziku różowatego jest możliwe?

Leczenie chorób skórnych bywa czasochłonne i męczące. Objawy obejmują zwykle środkową część twarzy. Widoczne zmiany skórne znacząco wpływają na samoocenę osób borykających się z rumieniem. Zapytałyśmy więc ekspertki, czy możliwe jest całkowite wyleczenie trądziku. 

Jest to trudne do osiągniecia. Trzeba pamiętać, że jest to przewlekła, zapalna choroba skóry o podłożu genetycznym, jednak eliminacja czynników nasilających objawy bardzo poprawia stan skóry  zaznacza dr Magdalena Łopuszyńska. 

Osoby z trądzikiem różowatym muszą liczyć się z tym, że leczenie zapalnej choroby skóry twarzy wymaga cierpliwości i konsekwencji. W wielu przypadkach jedna wizyta u lekarza dermatologa to za mało, aby skutecznie rozpoznać bezpośrednią przyczynę powstawania zmian skórnych. Biorąc pod uwagę najnowsze badania oraz dostępne leki, można zminimalizować objawy charakterystyczne dla trądziku różowatego. Nasza ekspertka podkreśla, jakie kroki należy podejmować, aby powstrzymać rozwój choroby. 

Stosując odpowiednie leczenie preparatami miejscowymi, lekami ogólnymi czy zabiegami chirurgicznymi, można zminimalizować postęp choroby. Trądzik różowaty należy leczyć, ale obecnie na rynku nie ma preparatów, które na zawsze go zwalczą. Celem terapii jest zmniejszenie istniejących objawów i zapobieganie pojawianiu się nowych zmian. Trądzik różowaty sprawia, że skóra jest bardzo wrażliwa. Wymaga specjalnej pielęgnacji i mycia twarzy. Niezwykle istotne jest także unikania słońca i odpowiednia dieta  wyjaśnia dermatolożka.

Podsumowanie:
Trądzik różowaty jest chorobą skóry twarzy o charakterze przewlekłym, objawiającą się zaczerwienieniem, rumieniem, rozszerzonymi naczynkami oraz podskórnymi grudkami i krostkami.
Najczęściej trądzik różowaty występuje u osób z jasną karnacją o fototypie I lub II.
Pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiają się zwykle około 30. roku życia.
Etiopatogeneza obejmuje predyspozycje genetyczne, zakażenia, stres, nieodpowiednią dietę, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zaburzenia przewodu pokarmowego.
Choroba przebiega w czterech stadiach. Ostatnie, najcięższe stadium trądziku różowatego dotyka głównie mężczyzn.
Leczenie obejmuje antybiotyki (tetracykliny, erytromycyna, metronidazol). Stosuje się leki miejscowe (sulfacetamid, kwas azelainowy), a w cięższych przypadkach izotretynoinę.
Zaleca się stosowanie delikatnych, bezzapachowych kosmetyków nawilżających, unikanie drażniących substancji oraz produktów na bazie kwasów złuszczających.
Objawy mogą nasilać się w przypadku stosowania nieodpowiedniej diety. Niezwykle istotne jest wyeliminowanie przetworzonej żywności, węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, pikantnych potraw i alkoholu.
Aby powtrzymać nasilanie się zmian skórnych w trądziku, należy unikać przegrzewania twarzy, ekspozycji na słońce, solarium, sauny, basenów z chlorowaną wodą, intensywnej gimnastyki i stresu.
W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać zabiegi z laserem, czy zabiegi chirurgiczne, usuwające przerosty na nosie, brodzie i policzkach.
Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, a więc jej całkowite wyleczenie jest bardzo trudne.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Event Avene
Styl życia
Pewność Siebie w Zdrowej Skórze z Avène
Współpraca reklamowa
Mycie włosów
Fryzury
Uwolnij swój blask dzięki nowej pielęgnacji i koloryzacji SYOSS z innowacyjną technologią Plex
Współpraca reklamowa
Bella Perfecta
Styl życia
Komfort każdego dnia z Bella Perfecta
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Fakty i mity na temat przebarwień skóry
Współpraca reklamowa
 Philips OneBlade First Shave
Pielęgnacja
Philips OneBlade First Shave – spraw prezent swojemu synowi
Współpraca reklamowa
Hotel Bristol
Styl życia
Prezent na Dzień Matki – celebracja w Bristol spa
Współpraca reklamowa
BaByliss Air Wand
Fryzury
Trzy urządzenia w jednym. Poznajcie BaByliss Air Wand!
Współpraca reklamowa
NOVELLISTA
Zapachy
Dlaczego perfumy są tak ważne w relacjach międzyludzkich?
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost