Reklama

Czerwone plamy pod pachami to dermatologiczna dolegliwość, której często towarzyszą również inne uciążliwe objawy: swędzenie, pieczenie, łuszczenie się naskórka. Zmiany – w zależności od przyczyny – mogą lokalizować się pod obiema pachami bądź tylko pod jedną. Jeśli są one nasilone, niezbędna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. preparatów przeciwgrzybiczych, sterydów, a nawet antybiotyku.

Reklama

Spis treści:

  1. Czerwone plamy pod pachami – przyczyny
  2. Czerwone plamy pod pachami u dziecka
  3. Jak pozbyć się czerwonych plam pod pachami?
  4. Jak zapobiegać czerwonym plamom pod pachami?

Czerwone plamy pod pachami – przyczyny

Przyczyny powstawania czerwonych plam pod pachami podzielić można na dwie grupy. Pierwsza z nich to błędy pielęgnacyjne. Za podrażnienia skóry może więc odpowiadać nieprawidłowo wykonywane golenie: przy użyciu tępej maszynki i „na sucho”, czyli bez nałożenia pianki czy żelu. Nieraz już bezpośrednio po takim zabiegu skóra pokrywa się zaczerwienieniem i nieprzyjemnie piecze. Problem nasila się, jeśli tuż po goleniu stosujecie dezodorant. Jeśli na skutek nieprawidłowego golenia dojdzie do uszkodzenia ujść mieszków, może dodatkowo rozwinąć się zapalenie mieszków włosowych.

Również same dezodoranty i antyperspiranty często odpowiadają za powstawanie zmian pod pachami. Wówczas skóra po zaaplikowaniu preparatu staje się czerwona i mocno swędzi. Ogromne znaczenie ma też sama higiena: nadmierna potliwość w połączeniu z niewystarczającą dbałością o czystość to prosty przepis na podrażnienia.

Za czerwonymi swędzącymi plamami pod pachami mogą jednak stać również poważniejsze dolegliwości dermatologiczne, dlatego jeśli mimo wyeliminowania powyższych błędów objawy nie ustępują, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Wywiad lekarski i – w razie konieczności – wykonane badania bakteriologiczne i mykologiczne pomogą ustalić konkretną przyczynę. Może nią być:

  • Grzybica – to jedna z najczęściej spotykanych przyczyn czerwonych i swędzących plam pod pachami. Za infekcję odpowiadają drożdżaki, które z łatwością namnażają się na wilgotnej skórze. Tego typu zmiany nie muszą występować symetrycznie, często pojawiają się tylko pod jedną z pach.
  • Wyprzenie skóry – jest dolegliwością dermatologiczną typową dla miejsc wilgotnych z ocierającymi się o siebie fałdami skórnymi. Stan zapalny skóry pojawia się więc najczęściej właśnie pod pachami, ale też w pachwinach czy pod biustem. Może mieć podłoże bakteryjne, grzybicze lub po prostu mechaniczne (tarcie). Częściej występuje u niemowląt i osób starszych. Ryzyko pojawienia się wyprzenia zwiększa m.in. cukrzyca, otyłość, zaburzenia hormonalne.
  • Łuszczyca odwrócona – to jeden z rodzajów łuszczycy, który charakteryzuje się występowaniem zmian w miejscach takich jak wyprzenie, a więc w fałdach, zakamarkach skórnych. Towarzyszy jej mocno nasilone zaczerwienienie, nieraz też grudki i wysięk.
  • Łupież rumieniowy – to choroba bakteryjna wywołana przez maczugowce Corynebacterium minutissimum, które są naturalnym elementem flory skóry, jednak kiedy dochodzi do ich nadmiernego rozrostu, pojawiają się zmiany skórne w postaci nieregularnych plam, zwykle łuszczących się.
  • Alergia kontaktowa – czerwone plamy pod pachami po nałożeniu dezodorantu mogą być związane jedynie z drażniącym działaniem, np. alkoholu. Może się jednak okazać, że zaczerwienienie jest skutkiem reakcji alergicznej na konkretny składnik. W takim przypadku często obecna jest też wysypka.

Zobacz także: Ciemne plamy pod pachami – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Czerwone plamy pod pachami u dziecka

Czerwone plamy pod pachami u niemowląt i małych dzieci to najczęściej skutek infekcji grzybiczej. Skóra jest więc zaczerwieniona, swędzi, może też łuszczyć się. Takie zmiany pojawiają się głównie latem. Młody organizm ma jeszcze nie w pełni rozwiniętą termoregulację, co w połączeniu z wysokimi temperaturami i zwiększoną wilgotnością powietrza sprzyja namnażaniu się drożdżaków. Zdarza się też, że przyczyną powstania czerwonych zmian skórnych pod pachą jest alergia kontaktowa na stosowane kosmetyki. Należy więc dobierać je ze szczególną rozwagą, biorąc pod uwagę, że skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i delikatna.

Getty Images@DmitryPK

Jak pozbyć się czerwonych plam pod pachami?

Ustalenie przyczyny zmian skórnych jest niezbędne, żeby wdrożyć prawidłowo dobrane leczenie. Jeśli są to czynniki typowo higieniczne czy pielęgnacyjne (np. podrażnienia po goleniu), zadanie jest najłatwiejsze. W takim przypadku radzimy choć na kilka dni zrezygnować całkowicie z golenia maszynką i stosowania antyperspirantów, żeby podrażnienia miały możliwość zagojenia się. Unikajcie też drapania skóry, nawet mimo odczuwanego swędzenia, ponieważ możecie doprowadzić do powstania ranek.

Jeśli jednak czerwone plamy pod pachami mają podłoże chorobowe, konieczne będzie włączenie przepisanych przez lekarza preparatów. Ich rodzaj będzie dostosowany do konkretnej przyczyny. Specjalista może więc zalecić maści przeciwgrzybicze, glikokortykosteroidy czy nawet miejscowe lub doustne antybiotyki. W przypadku gdy ustalenie przyczyny stwarza trudności, mogą być zlecone badania: posiew bakteriologiczny i mykologiczny. Jeśli lekarz podejrzewa łupież rumieniowy, pomocne jest badanie tzw. lampą Wooda.

Jak zapobiegać czerwonym plamom pod pachami?

Kiedy zmiany skórne pod pachą wygoją się, przestrzegajcie kilku najważniejszych zasad, żeby nie doprowadzić do ponownego rozwoju stanu zapalnego i pojawienia się czerwonych plam.

  • absolutnie nie wykonujcie depilacji „na sucho”, zawsze nałóżcie piankę lub żel do golenia;
  • używajcie wyłącznie ostrej maszynki, najlepiej zamieniając ją na nową po każdym użyciu, jeśli jednak stosujecie ją wielokrotnie, warto dezynfekować ją np. spirytusem oraz wyrzucić, jak tylko zauważycie, że stępiła się;
  • pomocne będą łagodzące balsamy po depilacji, np. na bazie kojącego aloesu;
  • klasyczne dezodoranty i antyperspiranty warto zastąpić naturalnymi dezodorantami w kremie, które również dobrze radzą sobie z zapewnieniem świeżości, za to nie zawierają drażniących składników i aluminium;
  • noście ubrania z przewiewnych materiałów, a latem najlepiej – w miarę możliwości i obowiązującego was dress code’u – bluzki na ramiączkach, które odsłaniają pachy i ułatwiają skórze oddychanie.
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane