Odkurzacz do wągrów daje nadzieje na pożegnanie się na dobre z nieestetycznymi, czarnymi zaskórnikami. Stosowanie go oznacza koniec z manualnym wyciskaniem wągrów lub pozbywaniem się ich za pomocą maseczek peel-off. Samo urządzenie do wągrów jest niedrogie i dość łatwo dostępne - kupimy je na Allegro lub w sklepach z AGD za od 50 do 150 zł. Niepozorny odkurzacz pozostawia skórę gładką i oczyszczoną, ale pytanie na jak długo.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak działa odkurzacz do wągrów
  2. Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny
  3. Jak stosować odkurzacz do wągrów
  4. Efekty stosowania odkurzacza do wągrów
  5. Opinie o odkurzaczach na wągry

Jak działa odkurzacz do wągrów

Odkurzacz do wągrów wysysa z porów skóry nagromadzone zanieczyszczenia dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Wysysane niedoskonałości osadzają się na szyjce urządzenia. Dzięki temu możemy zaobserwować, ile sebum oraz wągrów udało nam się pozbyć podczas zaledwie pierwszego użycia. Nie jest to przyjemny widok, ale dzięki temu możemy łatwo zauważyć, jak bardzo zanieczyszczona była nasza skóra.

Odkurzacz do wągrów dość drastycznie 'wyciąga' zaskórniki z porów, dlatego zaleca się stosowanie go tylko w wyjątkowych sytuacjach, od czasu do czasu, na przykład raz w miesiącu.

Czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny

Zdania co do tego, czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny czy nie, są mocno podzielone. Z pewnością rozważne używanie go nie spowoduje dużych kłopotów z cerą, ale też nie zawsze poprawi jej stan. Trzeba pamiętać o tym, że pory nie mogą być puste - wrótce po zabiegu z pewnością szybko się zapełnią. O wiele lepszą strategią w walce z wągrami jest systematyczne złuszczanie cery i stosowanie kosmetyków zwężających pory - na przykład peelingów z kwasami, serum z niacynamidem. Bezpieczniejsze, a dające podobny efekt są chociażby plastry na wągry.

Zobacz także

Postanowiłyśmy jednak zapytać ekspertkę od zdrowia skóry o to, czy odkurzacz do wągrów jest bezpieczny. Jej odpowiedź nie jest tak jednoznaczna:

Jeżeli oczyszczanie odkurzaczem jest wykonywane w odpowiednich warunkach to znaczy: skóra jest umyta, odtłuszczona, zdezynfekowana (oraz oczywiście urządzenie jest zdezynfekowane) to jest bezpieczny. Skóra przy tym nie może być naczynkowa, wrażliwa ani po opalaniu i ze zmianami zapalnymi, krostkowo-grudkowymi. Wtedy można powiedzieć, że zabieg odkurzaczem do wągrów jest bezpieczny, ale nie ma to uzasadnienia medycznego - mówi nam dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, właścicielka centrum dermatologii klinicznej i estetycznej Viva Derm w Warszawie.

Jeśli więc przeprowadzisz prawidłowo zabieg i weźmiesz pod uwagę przeciwskazania do stosowania odkurzacza na wągry, to nie musisz obawiać się o zły stan skóry. Pamiętaj żeby robić to rzadko i na niskim 'ssaniu' urządzenia, tak by nie spowodować podrażnień. Cera wrażliwa i sucha, a także nadreaktywna i z tendencją do naczynek to wyraźne przeciwskazanie do stosowania odkurzacza na wągry. Sprawdź też nasz ranking odkurzaczy do wągrów.

Nasza ekspertka zaznacza, że efekty stosowania odkurzacza do wągrów wcale nie będą spektakularne, ani tym bardziej długotrwałe. O wiele lepiej postawić na odpowiednią pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej.

Oczyszczenie takim odkurzaczem nie spowoduje zmniejszenia pracy gruczołów łojowych, ponieważ w ciągu 7-14 dni problem może powrócić. Zdecydowanie bardziej poleca się stosowanie kwasów owocowych: np kwasu glikolowego w postaci żelów, lekkich kremów stosowanych codziennie.

Zobacz także: Jak usuwać wągry? Polecane metody i kosmetyki na zaskórniki

Jak stosować odkurzacz do wągrów

Aby cały proces oczyszczania porów z pomocą odkurzacza do wągrów przebiegł skutecznie i łatwo, powinnaś najpierw otworzyć pory.

  1. Zagotuj wodę, a następnie przelej ją do miski.
  2. Pochyl się nad miską i zakryj głowę ręcznikiem. Do parującej wody możesz dodać oczyszczające zioła, na przykład rumianek lub miętę. Uzyskasz w ten sposób dodatkowy efekt terapeutyczny.
  3. Odczekaj pięć minut, by para otworzyła pory.

Następnie przetrzyj twarz czystym ręcznikiem (może być papierowy) i przystąp do stosowania odkurzacza do wągrów.

  1. Na początek za pomocą mniejszej końcówki spróbuj oczyścić najbardziej narażoną na zapychanie strefę, czyli okolice nosa.
  2. Kieruj końcówkę od dołu do góry, przytrzymując w jednym miejscu maksymalnie 3 sekundy.
  3. Gdy zauważysz, że na końcówce zebrało się sporo zanieczyszczeń, oczyść ją i dopiero wróć do wyciągania wągrów za pomocą odkurzacza.
  4. Unikaj stosowania odkurzacza na skronie, policzki i szyję.

Efekty stosowania odkurzacza do wągrów

Efektów stosowania odkurzacza do wągrów widać już po pierwszym zastosowaniu - jeśli odpowiednio wykonamy domowy zabieg, czarne główki (a przynajmniej te największe) znikną, szczególnie gdy mamy do czynienia z licznymi wągrami na nosie. Musimy jednak liczyć się z tym, że wągry mogą dość szybko powracać, w przypadku gdy nie zmienimy swojej dotychczasowej pielęgnacji skóry. Cera trądzikowa będzie szybko się zanieczyszczać, dlatego dobrze jest pomiędzy zabiegami sięgnąć po krem na wągry.

Opinie o odkurzaczach na wągry

Opinie o odkurzaczach na wągry są mocno podzielone. Jedne sprawdzają się lepiej niż inne, ale wśród plusów oczyszczenia skóry z zaskórników pojawiają się też minusy takie jak:

  • podrażnienie cery
  • niedostateczne oczyszczenie
  • czasochłonność zabiegu
Sądziłam że będzie lepszy, uważam że wągry są wyciągane z cery ale jednak nie każdy, te które znajdują się dłużej na buzi i są przesuszone po prostu nie są usuwane. Dodatkowo uważam że używanie tego urządzenia jest uciążliwe i czasochłonne. Jest to raczej dla osób posiadających dużo czasu i cierpliwości
Reklama

- tak pisze o jednym z urządzeń Wizażanka

Reklama
Reklama
Reklama