Jak usuwać wągry? Polecane metody i kosmetyki na zaskórniki
Jeśli wasz nos, brodę lub czoło „zdobią” czarne kropeczki i zastanawiacie się, jak usuwać wągry, mamy dla was kilka podpowiedzi. Wągry, nazywane też zaskórnikami, to bardzo powszechny problem kosmetyczny, który niestety lubi nawracać. Podsuwamy wam kilka polecanych rozwiązań, które nie tylko ułatwią pozbycie się widocznych zaskórników, ale też pomogą zapobiec powstawaniu nowych.
Wągry to problem doskonale znany posiadaczkom cery tłustej, mieszanej, trądzikowej. Nadmiar produkowanego przez gruczoły łojowe sebum miesza się z kurzem, resztkami kosmetyków, złuszczonymi komórkami naskórka i zapycha pory skóry. Taki „czop” w kontakcie z powietrzem ulega utlenieniu i przyjmuje czarny kolor. Są to tzw. zaskórniki otwarte. Najczęściej taka gęsta siateczka ciemnych kropeczek pokrywa strefę T, czyli tę partię twarzy, na której wydzielanie sebum jest największe. Wągry pojawiają się więc głównie na nosie, czole i brodzie. Jak usuwać wągry z twarzy? Przeczytajcie o skutecznych kosmetykach, polecanych urządzeniach i profesjonalnych zabiegach.
Spis treści:
- Narzędzie do usuwania wągrów – jak używać oczka kosmetycznego?
- Jak usuwać wągry odkurzaczem do zaskórników?
- Jak usuwać wągry za pomocą plastrów na zaskórniki?
- Kosmetyki na wągry – jak usuwać wągry za pomocą maseczek, toników i peelingów?
- Jak usuwać wągry na twarzy – domowe sposoby
- Jak kosmetyczka usuwa wągry? Polecane zabiegi na zaskórniki
Narzędzie do usuwania wągrów – jak używać oczka kosmetycznego?
Pierwszym zabiegiem, który przychodzi na myśl, jest samodzielne wyciskanie wągrów. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Nieumiejętne wyciskanie zaskórników na nosie może prowadzić do powstania ranek i blizn oraz do nadkażenia bakteryjnego i nasilenia problemu. W pewnym stopniu wady mechanicznego usuwania zaskórników niweluje tzw. oczko kosmetyczne, nazywane też łyżeczką Unny. Jest to narzędzie, które kupicie w drogerii, z dwiema końcówkami w kształcie pętelki. Jak usuwać wągry oczkiem kosmetycznym?
- W pierwszej kolejności odpowiednio przygotujcie skórę do zabiegu. Wykonajcie dokładny demakijaż, oczyśćcie twarz za pomocą żelu czy pianki. Warto też zrobić peeling.
- Istotnym krokiem jest otworzenie i rozpulchnienie porów, dzięki czemu łatwiej będzie wam usunąć z nich zanieczyszczenia. Możecie wykonać tzw. parówkę (nalejcie do miski gorącą wodę, nachylcie się nad nią i przykryjcie głowę ręcznikiem) bądź użyć sauny parowej na twarz.
- Teraz pora na użycie oczka kosmetycznego. Pętelkę wystarczy docisnąć do skóry i lekko pociągnąć w dół. Pod wpływem nacisku zawartość zaskórnika wyciskana jest na wierzch.
- Na koniec przemyjcie twarz tonikiem.
W przeciwieństwie do paznokci pętelka nie jest ostro zakończona i nie ma ryzyka zranienia skóry. Umiejętne użycie oczka nie prowadzi więc do powstania blizn, bo nacisk rozkładany jest bardziej równomiernie niż w przypadku użycia paznokci. Lepiej jednak zachować ostrożność i oczka używać okazjonalnie. Szczególnie polecane jest w przypadku miejsc trudno dostępnych, np. do usuwania wągrów z ucha. Niewskazane jest używanie tego narzędzia przy cerze naczynkowej (podobnie jak wykonywanie parówki na twarz).
Jak usuwać wągry odkurzaczem do zaskórników?
Kolejnym urządzeniem, który wspomaga usuwanie zaskórników, jest tzw. odkurzacz do wągrów. Zasada działania jest dość prosta – odkurzacz przyłożony do twarzy „wysysa” z porów zanieczyszczenia, usuwając zaskórniki. Jeśli jednak macie cerę wrażliwą i naczynkową, metoda ta nie jest zalecana dla was.
Jak więc usunąć zaskórniki z twarzy za pomocą odkurzacza do wągrów? Zalecane kroki są takie same jak w przypadku oczka kosmetycznego. W pierwszej kolejności należy więc przygotować skórę do zabiegu, usuwając z niego makijaż i zanieczyszczenia, następnie otworzenie porów za pomocą parówki, a na koniec, już po użyciu odkurzacza – przetarcie twarzy tonikiem. Taki tonik warto schłodzić w lodówce – niska temperatura domknie i zwęzi pory.
Zobacz także: Zaskórniki zamknięte – co to jest i jak się ich pozbyć?
Jak usuwać wągry za pomocą plastrów na zaskórniki?
Jedną z najpopularniejszych metod usuwania zaskórników w domu jest użycie plastrów na wągry. Mają one specjalnie wyprofilowany kształt, tak żeby dobrze przylegać do skóry. Najczęściej stosowane są do wyciągania wągrów na nosie, ale w drogeriach znajdziecie też plastry przeznaczone do przyklejenia na czoło czy brodę. Często takie plastry zawierają dodatkowo węgiel aktywny, który działa detoksykująco i wchłania zanieczyszczenia – tak jak plastry na zaskórniki z Rossmanna. Jak usuwać wągry za pomocą plastrów?
- Oczyśćcie twarz za pomocą żelu czy pianki. Warto wykonać peeling i parówkę.
- Zwilżcie nos wodą i naklejcie plaster.
- Odczekajcie, aż plaster wyschnie i zesztywnieje.
- Oderwijcie suchy plaster. Razem z nim usuniecie przyklejoną do niego zawartość porów skóry.
- Przetrzyjcie twarz i nos tonikiem.
Kosmetyki na wągry – jak usuwać wągry za pomocą maseczek, toników i peelingów?
Cera problematyczna z widocznymi zaskórnikami wymaga specjalnej pielęgnacji i stosowania kosmetyków na wągry. Jej celem jest codzienne usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, tak aby nie doprowadzić do zapchania porów i powstania wągrów. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. dwuetapowe oczyszczanie twarzy, w którym istotnym krokiem jest oczyszczenie skóry za pomocą olejku. Nie obawiajcie się, że olejek nasili problem przetłuszczania – wystarczy wybrać taki, który jest odpowiedni do tłustej cery, np. jojoba.
W waszej kosmetyczce powinien znaleźć się dobry żel lub pianka oczyszczająca, krem do twarzy i tonik. Oczyszczanie będzie skuteczniejsze, jeśli sięgnięcie po specjalne szczoteczki do mycia twarzy. Absolutnie niezbędnym zabiegiem jest systematycznie wykonywany peeling. Jeśli wasza cera jest wrażliwa, naczynkowa bądź oprócz zaskórników obecne są ropne krostki, stosujcie peeling enzymatyczny.
Najważniejszym kryterium wyboru kosmetyków powinien być ich skład. W przypadku wągrów na twarzy nie może zabraknąć składników o działaniu złuszczającym, ograniczającym wydzielanie sebum, ściągającym, antybakteryjnym, przeciwzapalnym, detoksykującym. W kosmetykach do cery z wągrami szukajcie więc takich substancji aktywnych jak:
- kwasy AHA i BHA, szczególnie kwas salicylowy i glikolowy
- niacynamid
- węgiel aktywny
- glinka
- cynk
- olejek z drzewa herbacianego
- wyciąg z oczaru wirginijskiego
Co najmniej raz w tygodniu nałóżcie na twarz maseczkę na wągry. Takie maseczki na zaskórniki wchłaniają i usuwają ze skóry wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu odblokowują pory. Działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i regulują wydzielanie sebum. Często w ich składzie znajduje się wspomniany węgiel, ale też glinki, np. zielona.
Jak usuwać wągry na twarzy – domowe sposoby
W usuwaniu zaskórników możecie się wspomóc domowymi sposobami na wągry. Jak usuwać wągry w domu? Pomocne będą samodzielnie sporządzone peelingi i maseczki. Peeling na zaskórniki przygotujecie, mieszając cukier z olejkiem roślinnym (np. jojoba). Dodajcie do niego łyżeczkę soku z cytryny, co zapewni mu właściwości delikatnie rozjaśniające. Takim peelingiem masujcie skórę przez kilka minut, skupiając się na miejscach dotkniętych problemem wągrów i rozszerzonych porów.
Po takim peelingu możecie nałożyć domową maseczkę na wągry. Ciekawą propozycją jest mikstura przygotowana na bazie białka jajka. Dlaczego? Białko, zastygając na skórze, doskonale ściąga i zwęża pory. Żeby ją sporządzić, oddzielcie białko od żółtka i ubijcie je. Następnie dodajcie 2-3 łyżeczki soku z cytryny i nałóżcie na twarz. Po ok. 10 minutach zmyjcie maseczkę za pomocą ciepłej wody.
Zobacz także: Trądzik zaskórnikowy – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Jak kosmetyczka usuwa wągry? Polecane zabiegi na zaskórniki
Przy znacznym nasileniu problemu warto skorzystać z pomocy kosmetyczki. Wizyta w gabinecie może okazać się niezbędna, jeśli zaskórniki znajdują się w miejscu, o które niełatwo zadbać podczas codziennej pielęgnacji z uwagi na ograniczoną dostępność. Tak jak ma to miejsce w przypadku wągrów na plecach. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest mechaniczne (manualne) usuwanie zaskórników. Ma on jednak tylu zwolenników, co przeciwników. Z pewnością nie jest on wskazany przy cerze wrażliwej i naczynkowej.
Dużą skutecznością w usuwaniu wągrów z nosa i innych partii twarzy i ciała wyróżniają się profesjonalne zabiegi, taki jak mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny czy peelingi chemiczne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zazwyczaj konieczna jest seria kilku zabiegów, żeby uzyskać najlepsze efekty.
Zobacz także: Głębokie zaskórniki - jak się ich pozbyć?