Reklama

Makijaż permanentny brwi to idealny zabieg kosmetyczny dla pań, które pragną podkreślić naturalne włoski. Aby efekty były trwałe i nie doszło do żadnych stanów zapalnych, należy przestrzegać kilku zasad. Nie obejdzie się bez stosowania specjalistycznych maści, rezygnacji z makijażu i kąpieli w basenie. Sprawdźcie, jakich produktów do smarowania brwi możecie użyć, by nawilżyć skórę i przyspieszyć gojenie.

Reklama

Spis treści:

  1. Pielęgnacja brwi dzień po dniu
  2. Jak wygląda etap gojenia się brwi?
  3. Czym smarować brwi po makijażu permanentnym?
  4. Czego unikać po makijażu permanentnym brwi?
  5. Jak długo goją się brwi po makijażu permanentnym?
  6. Czy można malować brwi po makijażu permanentnym?

Pielęgnacja brwi dzień po dniu

W pierwszym dniu po wykonaniu makijażu permanentnego brwi nie powinniśmy ich dotykać. Może pojawić się obrzęk, swędzenie i delikatny dyskomfort, który jest tutaj naturalnym efektem ubocznym. Przechodząc do drugiego i trzeciego dnia należy ograniczyć przemywanie brwi płynem miceralnym i mycie ich żelem do twarzy. Może dojść do wycieku osocza, a w takim momencie najlepiej sięgnąć po wodę destylowaną. W kolejnych dniach może rozpocząć się łuszczenie skóry. Nie powinniśmy drapać i zrywać skóry z uwagi na to, że możemy dodatkowo podrażnić skórę. Okolice brwi należy wtedy smarować maściami, które zregenerują i nawilżą naskórek. Przechodząc płynnie do kolejnych dni (ok. piątego do siódmego dnia) zaczną pojawiać się nierówności w kolorze. Znikną one wraz ze strupami, które stopniowo zaczynają odpadać.

Getty Images

Jak wygląda etap gojenia się brwi?

Tak naprawdę gojenie się brwi możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy jest widoczny dla oka, a który może okazać się dość przerażający dla osób, które pierwszy raz podjęły się zabiegu permanentnego makijażu brwi. Mowa tutaj o łuszczeniu się skóry i pojawieniu się zaczerwienień, które są naturalnym następstwem wprowadzenia pigmentu pod skórę. Mogą pojawić się również obrzęki.

Na drugim etapie pigment ma czas na stabilizację, która polega na zaadoptowaniu się barwnika w skórze. Zazwyczaj od razu po zabiegu brwi są ciemnie, ale nie musicie się martwić, ponieważ nie jest to efekt na stałe. Pigment po pewnym czasie traci poziom nasycenia i rozjaśnia się.

Zobacz także: Makijaż permanentny oczu - rodzaje, cena, gojenie

Czym smarować brwi po makijażu permanentnym?

Skóra wokół brwi po zabiegu makijażu permanentnego jest bardzo uwrażliwiona, więc należy stosować odpowiednie maści, które nie podrażnią skóry. Lekarze i kosmetolodzy zalecają stosowanie produktów z witaminą E, która regeneruje naskórek. Zdarza się, że intuicyjnie sięgamy też po wazelinę lub parafinę w przekonaniu, że ona najlepiej nawilży i zregeneruje naskórek. Bez konsultacji ze specjalistą nie stosuj także sterydów i antybiotyków. Jakie maści polecają specjaliści? Zwykle są to np. Bepanthen lub Alantan.

Getty Images

Czego unikać po makijażu permanentnym brwi?

Okres, w którym brwi permanentne goją się, jest tym najistotniejszym. Skóra po zabiegu zaczyna się łuszczyć, co jest naturalnym zjawiskiem, więc nie musicie się obawiać. Istotne jest to, aby skóra złuszczała się powoli i samodzielnie. Kiedy dojdzie do przedwczesnego zerwania naskórka, mogą powstać blizny, dojść do stanu zapalnego skóry lub usunięcia pigmentu.

Getty Images

Uczula się również, aby z dotychczasowej pielęgnacji wyłączyć peelingi, kwasy oraz tłuste maści, które podrażniają skórę. Kosmetolodzy zalecają, aby w pierwszym tygodniu zrezygnować z żeli do mycia twarzy i płynów do demakijażu. Należy również unikać korzystania z sauny oraz basenu. Kontakt z wodą i ciepłem może spowodować, że makijaż brwi będzie mniej trwały, a nawet może pojawić się infekcja. Jeśli chodzicie na zajęcia, które mają kontakt z matą jak yoga czy pilates, najlepiej zrezygnować z nich na okres dwóch tygodni. Kolejne ostrzeżenie dotyczy zwolenniczek opalania, które przez okres miesiąca będą musiały zrezygnować z solarium czy naturalnego słońca. Kontakt z promieniami może sprawić, że pigment się odbarwi.

Jak długo goją się brwi po makijażu permanentnym?

Okres gojenia się brwi po makijażu permanentnym może w każdym przypadku znacząco się od siebie różnić. Wiele zależy od metabolizmu i rodzaju naszej skóry. Zazwyczaj trwa to jednak około miesiąca, aż skóra wróci do dotychczasowej kondycji. Po okresie dwóch miesięcy zobaczycie natomiast finalny efekt makijażu. Wtedy możecie zdecydować, czy kolor was satysfakcjonuje i czy nie potrzebne jest ewentualne uzupełnienie.

Czy można malować brwi po makijażu permanentnym?

Wspomniałyśmy już, że w pierwszym tygodniu zaleca się odstawienie kosmetyków do mycia twarzy czy demakijażu. Tym bardziej więc nie powinniśmy sięgać po kosmetyki do makijażu. Przez pierwszy tydzień nie powinno się nakładać nić na skórę poza specjalnymi maściami, które ją regenerują.

Reklama

Kiedy jednak brwi będą już w pełni wygojone, możecie śmiało sięgnąć po pomadę, kredkę do brwi lub pisak w celu podkreślenia ich koloru czy kształtu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane