Reklama

Data ważności kosmetyków jest bardzo ważną wytyczną, której powinniśmy się trzymać. Zapalenie spojówek czy podrażnienie skóry to tylko niektóre z konsekwencji stosowania przeterminowanych produktów. Nieco inaczej wygląda sytuacja z kosmetykami suchymi, a inaczej z płynnymi, jak podkłady czy kremy do twarzy. Niestety produkty mogą się zepsuć lub zmienić swoje właściwości przed datą przydatności określoną na opakowaniu, jeśli źle je przechowujemy lub stosujemy.

Reklama

Spis treści:

  1. Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków?
  2. Data ważności kosmetyków płynnych
  3. Data ważności kosmetyków suchych
  4. Czy trzeba przestrzegać daty ważności kosmetyków?
  5. Jak przechowywać kosmetyki?

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków?

Zwykle na opakowaniach kosmetyków umieszczony jest symbol PAO (z angielskiego "period after opening"). Pokazuje on okres przydatności do użycia kosmetyku po jego pierwszym otwarciu. Symbolizuje go mały otwarty słoiczek, obok którego widnieje liczna określona w miesiącach. W praktyce, jeśli koło symbolu PAO mamy liczbę 24, dany kosmetyk można używać przez 24 miesiące po otwarciu, czyli przez 2 lata. Analogicznie - 12m oznacza 12 miesięcy, 6m - 6 miesięcy, a 3m - 3 miesiące. Symbol PAO powinien być obecny na każdym kosmetyku, którego termin ważności wynosi 30 dni lub więcej miesięcy.

Getty Images@cnythzl

Jeśli kosmetyk ma krótszy termin ważności, według prawa obowiązuje wymóg podania dokładnej daty, do której może być stosowany. Często producenci na etykietach kosmetyków umieszczają jedynie numery seryjne, z których trzeba wyczytać datę produkcji. Na stronach producentów znajdują się kalkulatory daty przydatności, które pokazują, w jaki sposób można odczytać datę z numeru seryjnego. Niektóre kosmetyki nadają się do jednorazowego użytku. Wówczas okres przydatności danego produktu będzie określony konkretną datą, lub, podobnie, jak w przypadku krótszego terminu, będzie mieć podany kod seryjny z zakodowaną datą.

Zobacz także: Jaka jest data ważności kosmetyków?

Data ważności kosmetyków płynnych

Najkrótszą datę mają zazwyczaj kosmetyki do pielęgnacji twarzy, takie kremy do twarzy, toniki, olejki, a także produkty do mycia i oczyszczania skóry (m.in. żele czy pianki). Zazwyczaj są one ważne od 6 miesięcy do roku od otwarcia. Jeszcze krótszą datę mają produkty ekologiczne, z naturalnych składników, bez konserwantów. Zazwyczaj możemy ich używać maksymalnie przez okres 3 miesięcy.

Kosmetyki kolorowe zazwyczaj mają nieco dłuższą datę ważności, jest to okres od roku do dwóch lat. Wyjątkiem jest tutaj tusz do rzęs, który powinnyśmy zużyć do 6 miesięcy, a po tym czasie wyrzucić. Najczęściej jest jednak tak, że już po 3 miesiącach nie nadaje się on do użytku, gdyż bardzo szybko wysycha.

Data ważności kosmetyków suchych

Z kosmetykami suchymi sprawa wygląda nieco inaczej. Ponieważ nie zawierają one substancji płynnych, ich przydatność do użycia jest dłuższa. Cienie do powiek, pudry do twarzy, bronzery, róże i rozświetlacze zwykle możemy używać przez 2-3 lata. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Jeśli będziemy nakładać kosmetyki nieumytymi pędzlami, wszystkie zanieczyszczenia, bakterie i zarazki będziemy przenosić do naszych kosmetyków. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest regularne mycie pędzli, szczególnie jeśli mamy problem z trądzikiem czy innymi zapalnymi zmianami na skórze.

Getty Images@Jonathan Knowles

Czy trzeba przestrzegać daty ważności kosmetyków?

Wiele osób nie przestrzega daty ważności kosmetyków, szczególnie jeśli chodzi o suchą kolorówkę. Potrafią przez wiele lat stosować jedną paletę cieni czy bronzer, które są bardzo wydajnymi kosmetykami. Dopóki ich konsystencja, zapach czy właściwości się nie zmienią, są dalej w użytku. To prawda, że na suchym podłożu bakterie i pleśń rozwijają się dużo wolniej niż w kosmetykach płynnych. Jednak takie postępowanie często jest powodem znacznego pogorszenia się stanu naszej cery.

Kosmetyki po terminie ważności mogą podrażnić, zapchać, a nawet uczulić cerę. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku produktów do bardzo wrażliwych miejsc jak na przykład okolice oczu. Jeśli użyjemy przeterminowanych kosmetyków w okolicy oczu, możemy doprowadzić do zapalenia spojówek.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w przypadku, kiedy na naszej skórze pojawią się stany zapalne. W tym przypadku może dojść do sytuacji, w której lekarz zaleci nam pozbycie się wszystkich kosmetyków, które do tej pory używałyśmy. Bezwzględnie powinnyśmy zastosować się do tego zalecenia. Dalsze stosowanie tych kosmetyków może prowadzić do ciągłego nawracania problemu. Nawet najdroższy podkład czy paleta cieni nie są warte znaczne pogorszenia się stanu naszej cery.

Przeczytaj również: 5 miejsc, w których nie powinny leżeć kosmetyki.

Jak przechowywać kosmetyki?

Kosmetyki należy przechowywać w odpowiednich warunkach, czyli w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Trzymamy je z daleka od grzejników, kaloryferów czy promieni słonecznych. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie zamykać wszystkie słoiczki i buteleczki, gdyż niedomknięte mogą bardzo szybko się zepsuć. Warto również zwrócić uwagę na to, jak kosmetyki przechowywane są w sklepie. Jeśli długo stoją pod gorącymi lampami, mogą stracić właściwości.

Reklama

Ważna jest także higiena użytkowania. Pędzelki do aplikacji kolorowych produktów należy myć po każdym użyciu, podobnie, jak gąbeczki do makijażu. Kremy i inne produkty w słoiczkach najlepiej nabierać przy pomocy szpatułki. Każde zetknięcie kosmetyku z naszymi dłońmi powoduje przeniesienie do nich zanieczyszczeń, co może wpływać na ich przydatność.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane