Domowy peeling do twarzy to najlepszy sposób na pozbycie się martwego naskórka i oczyszczenie skóry twarzy. Aby przyniósł on oczekiwane efekty, należy dobrać odpowiedni rodzaj peelingu do rodzaju cery. Niektóre ze składników korzystnie wpływają na konkretne typy cery, dlatego warto znaleźć dla siebie odpowiedni skład. Powinien on odpowiadać na potrzeby twojej skóry. Regularne złuszczanie i usuwanie zanieczyszczeń z naskórka pomaga zwalczać zatkane pory, a także poprawia ogólny stan cery.

Reklama

Spis treści:

  1. Domowy peeling do twarzy a rodzaj cery
  2. Zalety kosmetyków DIY
  3. Domowy pielęgnacyjny peeling cukrowy do cery suchej
  4. Domowy peeling kawowy do cery tłustej
  5. Jak zrobić peeling domowy do skóry normalnej?
  6. Peeling skóry dojrzałej - najlepszy przepis na domowy kosmetyk
  7. Jak zrobić domowy peeling do oczyszczania cery trądzikowej
  8. Prosty domowy peeling cukrowy do twarzy i ciała

Domowy peeling do twarzy a rodzaj cery

Peeling skóry twarzy to najlepszy sposób na pozbycie się martwego naskórka i dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Dzięki temu zabiegowi zmniejszymy widoczność zaskórników, a także rzadziej pojawiać się będą niedoskonałości. Dodatkowo wszystkie kosmetyki nawilżające i odżywcze będą zdecydowanie lepiej się wchłaniać. Peeling skóry twarzy wykonujemy 1-2 razy w tygodniu.

Cera trądzikowa nie powinna być traktowana peelingiem ziarnistym. Liczne krostki, które są stanami zapalnymi, zostaną naruszone, a cera osłabiona. Może to prowadzić do jeszcze większego wysypu na twarzy. Do tego typu cery najlepiej sprawdzą się delikatne peelingi enzymatyczne. Drobinka ścierająca nie jest konieczna także w przypadku domowych kosmetyków! Poniżej znajdziecie świetny przepis, który dobrze oczyści skórę problematyczną. Będzie on także lepszy w przypadku skóry wrażliwej, którą łatwo podrażnić.

Cera sucha najczęściej ma problem z suchymi skórkami i łuszczącym się naskórkiem. W tym przypadku możemy postawić na mocniejszy peeling z dodatkiem nawilżających olejków. Świetnie sprawdzi się peeling na bazie cukru.

Zobacz także

Cera tłusta wymaga mocnego oczyszczania oraz usunięcia nadmiaru sebum. Jednak zbytnie wysuszenie skóry, może prowadzi do jeszcze większej produkcji sebum. Najlepszym wyborem będę delikatne peelingi drobnoziarniste, np. na bazie kawy. Nie wolno również przesadzić z ilością tłustych olejków, aby nie obciążyć nimi zbytnio skóry i aby nie powstały niedoskonałości.

W formie ścierających drobin dobrze sprawdzą się także płatki owsiane, którymi śmiało możemy zastąpić łyżki cukru czy kawy. Są one delikatniejszą opcją, którą możemy masować twarz w celu usunięcia zanieczyszczeń.

Domowy peeling tak naprawdę możemy zastosować jako peeling całego ciała, nie tylko na oczyszczanie twarzy. Peeling nałóż na skórę np. na nogach i delikatnie wmasuj, usuwając zanieczyszczenia. Peeling mechaniczny wygładzi skórę i ujędrni ją.

Getty Images@Aja Koska

Zalety kosmetyków DIY

Domowe kosmetyki niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozbawione są wszelkiego rodzaju konserwantów. Są kosmetykami, które są dostępne od ręki - możecie je przygotować z dowolnych składników w waszej kuchni. Jeśli chodzi o domowe peelingi, mamy pewność, że pozbawione są one chemii. Przy okazji możemy dobrać produkty tak, aby polubiła je nasza skóra. Możliwość przygotowania własnego produktu sprawia, że z łatwością dopasujemy kosmetyk do potrzeb skóry. Wystarczy poczytać o właściwościach półproduktów i znaleźć odpowiednie dla siebie. Poniżej przedstawiamy wam sześć przykładowych receptur!

Zobacz także: Peeling gruboziarnisty – czy nadaje się do oczyszczania twarzy? TOP 4 według Wizażanek!

Domowy pielęgnacyjny peeling cukrowy do cery suchej

Do ceru suchej sprawdzi się najprostszy peeling cukrowy na bazie olejowej. Skóra po nim będzie nie tylko gładka i oczyszczona, ale również miękka i nawilżona. Cukier mieszamy z oliwą z oliwek lub olejem arganowym. Mieszankę wsmarowujemy w skórę twarzy okrągłymi ruchami przez kilka minut. Przemywamy twarz ciepłą wodą, a resztki olejku wklepujemy w skórę.

Domowy peeling kawowy do cery tłustej

  • 3 łyżki kawy mielonej
  • 1 łyżki oliwy z oliwek lub oleju arganowego
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego

Kawę mieloną zalewamy wrzątkiem i parzymy. Fusy odlewamy przez sitko i wkładamy do miseczki. Dodajemy łyżkę oleju lub oliwy oraz łyżkę jogurtu naturalnego. Nakładamy peeling na twarz i wcieramy go okrężnymi ruchami przez kilka minut. Peeling dokładnie zmywamy, a twarz przecieramy tonikiem lub hydrolatem.

Jak zrobić peeling domowy do skóry normalnej?

  • 2 łyżki oleju kokosowego
  • 1 łyżka cukru trzcinowego
  • 3 truskawki

Do cery normalnej sprawdzą się oba typy peelingu - zarówno mechaniczny, jak i enzymatyczny. Warto zwrócić uwagę na odżywienie takiej skóry i dostarczenie jej witamin, a także wspomaganie bariery hydrolipidowej. Rozgniatamy owoce na papkę, następnie dodajemy cukier i olej. Całość musimy dobrze wymieszać. Taki peeling nakładamy na twarz, masujemy skórę przez kilka minut, a następnie spłukujemy letnią wodą. Na koniec możemy przejść do dalszych etapów pielęgnacji.

Peeling skóry dojrzałej - najlepszy przepis na domowy kosmetyk

  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka miodu
  • 1 łyżeczka oliwy z oliwek
  • 1/2 łyżeczki soku z cytryny

Peeling z miodem i cytryną to doskonały sposób na pielęgnację dojrzałej cery, która pozbawiona jest blasku, a także są na niej widoczne oznaki starzenia, jak przebarwienia czy zmarszczki. Sok z cytryny to bogate źródło witaminy C, która ma właściwości rozjaśniające i jest fantastycznym antyoksydantem. Zaczynamy od połączenia miodu, oliwy z oliwek i soku z cytryny. Po rozmieszaniu całości dodajemy cukier i delikatnie łączymy z resztą. Następnie aplikujemy całość na twarz, wykonując okrężnymi ruchami masaż. Spłukujemy dokładnie resztki z buzi, używając do tego letniej lub ciepłej wody.

Getty Images@CentralITAlliance

Jak zrobić domowy peeling do oczyszczania cery trądzikowej

  • 3 łyżki ananasa
  • 2 łyżki kiwi
  • łyżka miodu

Ananas i kiwi miażdżymy widelcem i mieszamy na w miarę gładką masę. Dodajemy miód i mieszamy całość jeszcze raz. Peeling enzymatyczny nakładamy na oczyszczoną twarz dość grubą warstwą. Po 15 minutach zmywamy peeling chłodną wodą.

Zobacz także: Hydrolat - co to jest, jak stosować, jaki wybrać?

Prosty domowy peeling cukrowy do twarzy i ciała

  • 2 łyżki żelu aloesowego
  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżki gruboziarnistego cukru

Wykonując peeling do ciała najlepiej zadbać o to, aby ścierające drobinki były grubsze niż te w przypadku stosowania domowego produktu do cery trądzikowej czy tłustej. Dlatego poszukaj grubego cukru. Jeśli planujesz stosować jedną porcję peelingu do twarzy i ciała, dostosuj wielkość drobin. Ten peeling jest bardzo prosty w przygotowaniu! Do żelu aloesowego dodajemy miód, a następnie cukier i gotowe! Na ciało możesz go nakładać specjalną rękawicą, która spotęguje jego działanie.

Reklama

A jaki jest wasz ulubiony domowy peeling?

Reklama
Reklama
Reklama