Hydrolat to czysta esencja kwiatowa, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji twarzy. Każdy rodzaj hydrolatu ma nieco inne właściwości i jest przeznaczony do innego rodzaju cery. Sprawdź, który hydrolat najlepiej sprawdzi się u Ciebie i jak go używać?

Reklama

Hydrolat - co to jest?

Hydrolat to woda kwiatowa, która powstała wskutek destylacji roślin z parą wodną. Proces ten polega na rozdzieleniu ciekłego wywaru, a następnie skroplenie jego składników, tak by wyizolować konkretne składowe. W procesie tym powstają olejki eteryczne oraz woda podestylacyjna. Pozostała woda, do której przeniknęły cząstki roślin i niewielka ilość olejku to hydrolat.

Tak więc hydrolaty to czyste esencje roślinne, podobnie jak olejki eteryczne, tylko bardziej rozcieńczone. Tego rodzaju esencja może być bezpośrednio nakładana na skórę. Najczęściej stanowi naturalny zamiennik mgiełki zapachowej lub toniku.

Przeczytaj również: TOP5 najlepszych toników do twarzy.

Zobacz także

Hydrolat - właściwości

Roślinne hydrolaty mają niezwykłe działanie odżywcze i pielęgnacyjne. Każdy rodzaj hydrolatu ma nieco inne właściwości i jest przeznaczony do określonego rodzaju cery. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że mają one pH zbliżone do naturalnego pH naszej skóry. Są niezwykle delikatne i nie powodują podrażnień, a ich zapach jest zdecydowanie bardziej subtelny niż w przypadku olejków eterycznych.

Hydrolat - jak stosować?

Hydrolaty mają zastosowanie w naturalnej pielęgnacji skóry twarzy. Najczęściej wykorzystywane są do oczyszczania, tonizowania oraz nawilżania skóry. Woda kwiatowa używana jest także jako składnik domowych maseczek do twarzy lub odświeżająca mgiełka pielęgnacyjna do twarzy.

Jeżeli używamy hydrolatu jako toniku, nakładamy go na oczyszczoną skórę na twarzy, następnie przechodzimy do dalszych etapów rutyny pielęgnacyjnej, takiej jak krem czy serum. Warto pamiętać, że produkty nawilżające nakładamy w momencie, kiedy nasza twarz jest jeszcze wilgotna od hydrolatu.

Hydrolatu możemy również używać do porannego oczyszczania twarzy. Wystarczy, że nałożymy odrobinę preparatu na wacik kosmetyczny i dokładnie przetrzemy całą twarz. To świetne rozwiązanie dla osób o suchej lub odwodnionej skórze.

Najpopularniejsze rodzaje hydrolatów

Hydrolat lawendowy

Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne oraz reguluje wydzielanie sebum. Łagodzi stany zapalne i regeneruje naskórek. Po jego użycia cera jest rozświetlona, wygładzona oraz jędrniejsza. Przeznaczony jest przede wszystkim do cer tłustych, mieszanych bądź problematycznych.

Hydrolat oczarowy

Esencja wodna z oczaru ma silne działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Świetnie sprawdzi się jako środek łagodzący podrażnioną skórę. Stosuje się najczęściej przy cerze naczynkowej lub wrażliwej.

Hydrolat różany

Hydrolat różany nadaje się do każdego rodzaju cery, a jego działanie jest uniwersalne. Doskonale tonizuje i nawilża skórę, a do tego ma właściwości przeciwzmarszczkowe. Najczęściej pozyskuje się go z róży damaceńskiej.

Hydrolat z czystka

Wyciąg z czysta ma nie tylko silne działanie pielęgnacyjne, ale także lecznicze. Przy regularnym stosowaniu leczy mikrouszkodzenia skóry oraz rany potrądzikowe. Dodatkowo zmniejsza lub usuwa przebarwienia skóry, cienie pod oczami czy opuchliznę. Idealnie sprawdzi się w przypadku cery problematycznej, trądzikowej oraz z przebarwieniami.

Ranking hydrolatów z KWC

Jeśli wiecie już, jaki hydrolat jest dla was odpowiedni, pokażemy wam te najlepiej oceniane przez nasze Wizażanki. Każdy z nich jest produktem pochodzącym od polskiej marki i cieszy się dużym zaufaniem wśród miłośniczek naturalnej pielęgnacji.

Nature Queen, Hydrolat z gorzkiej pomarańczy

Hydrolat z gorzkiej pomarańczy od Nature Queen świetnie sprawdzi się w przypadku cery wrażliwej, naczynkowej oraz dojrzałej. Zapobiega powstawaniu pierwszych zmarszczek, a także uszczelnia naczynka krwionośne. Dodaje cerze blasku i leczy stany zapalne poprzez zwężenie porów i regulacji wydzielania sebum. Gorzka pomarańcza zwana potocznie kwiatem neroli działa także przeciwzapalnie i łagodząco. A oto co napisała o tym produkcie jedna z recenzentek:

Hydrolaty Nature Queen to jeden z moich ulubionych. Praktyczne opakowanie z bardzo dobrym rozpylaczem, szklane (eko!), cena bardzo przyjemna i adekwatna do jakości. Zużyłam już kilka butelek i ciągle nie mam ochoty próbować nowego! Zwęża pory, matuje, reguluje wydzielanie sebum. Twarz po użyciu jest promienna, chętnie przyjmuje dalszą pielęgnację

- pisze orchisss

mat. prasowe

Lirene Dermoprogram, 100% hydrolat z lawendy

Hydrolat lawendowy od Lirene świetnie nawilża skórę oraz zabezpiecza ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Odpowiada także za nawilżenie i odżywienie skóry. Możecie z powodzeniem stosować go także do skóry głowy jako wcierka zapobiegająca nadmiernemu łuszczeniu się naskórka. Dłuższe stosowanie sprawi, że stany zapalne zostaną wyciszone, a skóra stanie się miękka i zrelaksowana.

Sprawdził się znakomicie, mam wrażenie, że lawenda jeszcze bardziej łagodziła zmiany, wyciszała skórę ale nie od dziś wiadomo, że składnik ten ma właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze, ułatwia gojenie się ran i przyspiesza regenerację naskórka. Zapach dosyć specyficzny ale przyjemny. Tak jak hydrolat z róży tej samej marki Lirene bardzo mi przypasował i myślę, że jeszcze kiedyś do niego wrócę

- zdradza Basiolinka

mat. prasowe

Fitomed, Hydrolat - aromatyczna woda oczarowa 100%

Hydrolat oczarowy z Fitomed wyraźnie zwęża i oczyszcza pory. Świetnie sprawdzi się u posiadaczek cery suchej i wrażliwej, ponieważ działa na skórę bardzo delikatnie. Pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych i może być stosowany jako naturalny tonik przywracający skórze prawidłowe pH. Jeśli stosujecie maseczki glinkowe, to właśnie hydrolat oczarowy świetnie sprawdzi się podczas ich rozrabiania.

- pisze edka09

mat. prasowe

Ministerstwo Dobrego Mydła, Hydrolat z ekologicznej róży damasceńskiej

Hydrolat z Ministerstwa Dobrego Mydła wykazuje silne działanie nawilżające. Dzięki zawartości witaminy C skóra dodatkowo się rozjaśnia i staje się pełna blasku. Hydrolat różany świetnie sprawdzi się w przypadku cery naczynkowej, ponieważ róża pomaga w uszczelnianiu naczynek krwionośnych. Ten hydrolat działa na skórę bardzo delikatnie, dlatego mogą go używać osoby, których cera jest wrażliwa i skłonna do podrażnień.

Jeden z lepszych hydrolatów jakich miałam okazję stosować, moja skóra bardzo się z nim polubiła. Doskonale nawilża i koi skórę, zwłaszcza wieczorem, zaś z rana jest dobrym orzeźwieniem. Stosowałam go latem i myślę, że jest to idealna pora na ten kosmetyk. Zapach różany bardzo mi się podobał, na pewno nie przeszkadzał

- zdradza Martek27

mat. prasowe
Reklama

Czy stosujecie hydrolaty w waszej codziennej pielęgnacji? Jeśli tak, to który z nich jest waszym ulubionym?

Reklama
Reklama
Reklama