Reklama

Phenoxyethanol ma działanie bakteriobójcze i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Kilka lat temu pojawiły się informacje, że może mieć toksyczny wpływ na reprodukcję. Według przeprowadzonych badań jest on w pełni bezpieczny dla wszystkich konsumentów w stężeniu nieprzekraczającym 1%. Jednak jego stosowanie nie jest polecane u wszystkich. Sprawdźcie, kto powinien go unikać.

Reklama

Czym jest fenoksyetanol?

Phenoxyethanol to organiczny związek chemiczny nazwie chemicznej to 2-fenoksyetanol. Potocznie jednak nazywa się go fenoksyetanolem. Jest on pochodną glikolu etylenowego o kwiatowym zapachu. Związek ten naturalnie występuje w zielonej herbacie i ma płynną konsystencję. Ze względu na swoje właściwości często wykorzystywany jest w kosmetyce.Składnik ten najczęściej możemy znaleźć w:

  • kosmetykach do nawilżania ciała – balsamach, kremach czy masłach,
  • kosmetykach do twarzy - kremach i serum nawilżających.

Jak działa fenoksyetanol?

Fenoksyetanol jest bardzo popularnym konserwantem. Zapobiega on dostaniu drobnoustrojów do kosmetyku, a także ich rozwojowi i przetrwaniu. Ponadto ma działanie bakteriobójcze. Skutecznie działa na różnego rodzaju bakterie, a także drożdże. Z drugiej strony nie ma dużego wpływu na mikroflorę i mikrobiom skóry.Po dodaniu phenoxyethanolu kosmetyki mają długi okres przydatności do użycia. Zazwyczaj możne je używać przez okres 1-2 lat od otwarcia. W przypadku niektórych produktów do 6 miesięcy.Składnik ten wzmacnia również działanie innych konserwantów. Stosowany jest również jako rozpuszczalnik innych konserwantów i substancji zapachowych.Zobacz także: Parabeny w kosmetykach - czy są szkodliwe?

Phenoxyethanol w kosmetykach - czy jest bezpieczny?

W 2016 roku Europejski Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów uznał phenoxyethanol za substancję bezpieczną dla wszystkich konsumentów. Chodzi tutaj o wykorzystanie tego składnika jako konserwantu do kosmetyków. Jego stężenie nie może jednak przekraczać 1%. Ponadto nie ma działania estrogenowego i został uznany za rzadko uczulający.Nie zaleca się jednak jego częstego stosowania u:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane