Reklama

Gliceryna roślinna to substancja powszechnie wykorzystywana w kosmetykach do twarzy, ciała i włosów. Ma silne właściwości nawilżające, natłuszczające i odżywcze. Czym dokładnie jest gliceryna roślinna i jak się ją wytwarza? Poznajcie najważniejsze właściwości gliceryny i jej zastosowanie.

Reklama

Gliceryna roślinna - co to jest?

Gliceryna to alkohol cukrowy, który wydziela się jako produkt uboczny w produkcji mydła. Naukowa nazwa tego związku to propanotriol. To bezwonna ciesz, która rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. Rozróżniamy kilka rodzajów gliceryny. Podstawowy podział to gliceryna syntetyczna i naturalna. Gliceryna naturalna może być pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Gliceryna roślinna wytwarzana jest z tłuszczu roślin, najczęściej z oleju palmowego lub oleju kokosowego.

Gliceryna roślinna - właściwości

Gliceryna roślinna w kosmetyce jest ceniona za silne właściwości natłuszczające i nawilżające. Stosowana jest w większości kremów i preparatów do nawilżania skóry. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Szczególnie polecana jest w przypadku skóry suchej i odwodnionej, a także w przypadku niektórych problemów skórnych, takich jak: rogowacenie naskórka i pękanie skóry.Gliceryna ma właściwości wysoce higroskopijne. Oznacza to, że bardzo dobrze wchłania wodę. Ponadto świetnie łączy składniki, które w naturalnych warunkach nie mają prawa się połączyć, np. wodę i tłuszcz, dzięki czemu może być wykorzystywana jako spoiwo kosmetyków. Ma bardzo drobne cząstki, które bez problemu wnikają w pory skóry, transportując składniki odżywcze do jej głębokich warstw.Zobacz także: Czy gliceryna zatyka pory skóry?

Gliceryna roślinna - zastosowanie w pielęgnacji

Gliceryna roślinna w pielęgnacji stosowana jest głównie jako substancja bazowa kosmetyków. Dzięki niej kosmetyki utrzymują pożądaną konsystencję, nie rozdzielają się, a także nie zasychają na skórze. Jej działanie jest tożsame z właściwościami parafiny. Jest ona jednak delikatniejsza i bezpieczniejsza dla skóry.Glicerynę rośliną wykorzystuje się w takich kosmetykach, jak:

Reklama
  • odżywki i maski do włosów - odżywia i wzmacnia włosy oraz nadaje im blask oraz miękkość,
  • kosmetyki ochronne na zimę - tworzy barierę ochroną przed zimnem i wiatrem,
  • mydła - ułatwia spienianie się mydła i niweluje właściwości wysuszające mydła,
  • kremy nawilżające do twarzy - zapewnia długotrwałe nawilżenie twarzy i wpływa na jej jędrność,
  • balsamy i masła do ciała - ma działanie takie jak w kremach do twarzy,
  • maski do twarzy - transportuje składniki odżywcze do głębokich warstw skóry.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane