Herbata z pokrzywy - właściwości i zastosowanie
Herbata z pokrzywy to jeden z najzdrowszych naparów, który możesz zastosować nie tylko do picia, ale również jako kosmetyk do skóry oraz włosów. Poprawia kondycję pasm, a także wspomaga leczenie trądziku czy pomaga w normalizacji cery. Zobacz, jak stosować napar z pokrzywy, aby przyniósł naszemu organizmowi jak najwięcej pożytku!

- Sylwia Przygoda
Herbata z pokrzywy to jeden ze sposobów na piękną cerę i włosy, który znają jeszcze nasze babcie. Posiada mnóstwo prozdrowotnych właściwości, zalecana jest w leczeniu stanów zapalnych układu moczowego, przy katarze siennym, a także w przypadku trudno gojących się ran, przy uciążliwych bólach głowy oraz anemii, ale także służy urodzie. Pomaga schudnąć, opóźnić starzenie się skóry oraz zmniejszyć uciążliwość trądziku.
Spis treści:
- Jakie właściwości ma herbata z pokrzywy?
- Jak działa herbata z pokrzywy na organizm?
- Jak zrobić herbatę z pokrzywy?
- Ile pić pokrzywy dziennie?
- Herbata z pokrzywy jako tonik
- Herbata z pokrzywy jako płukanka do włosów
- Przeciwwskazania do stosowania herbaty z pokrzywy
- Herbata z pokrzywy w ciąży
Jakie właściwości ma herbata z pokrzywy?
Pokrzywa zwyczajna to zioło, które występuje niemalze wszędzie. Bardzo łatwo ją rozpoznać, ponieważ na całej powierzchni posiada niewielkie włoski parzące. Liście pokrzywy zbiera się głównie podczas lata, przed zakwitnięciem rośliny. Następnie są one suszone w warunkach naturalnych. Liść pokrzywy suszony zawiera dzięki temu wszystkie swoje składniki odżywcze, a jest ich mnóstwo!
Pokrzywa zawiera szereg substancji, które zbawiennie wpływają na ludzki organizm. Znajdziemy w niej między innymi:
- alkaloidy działające przeciwzapalnie i ograniczające powstawanie komórek tłuszczowych,
- kwas linolowy, który ma właściwości antyoksydacyjne,
- chlorofil, który stymuluje regenerację,
- witaminy A, C, E i K, które opóźniają starzenie się skóry, łagodzą podrażnienia i poprawiają jej nawilżenie,
- flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami,
- minerały takie jak wapń, magnez, żelazo czy krzem, które pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego.
Zobacz, jakie są zalety picia pokrzywy!

Jak działa herbata z pokrzywy na organizm?
Ze względu na jej właściwości moczopędne, warto pić pokrzywę przy kłopotach z układem moczowym i przy kamicy nerkowej. Zapobiega ona zatrzymywaniu wody w organizmie, więc warto pić ją przed okresem. Pokrzywa zwyczajna ma usprawnia pracę układu pokarmowego, oczyszcza organizm i przyspiesza metabolizm ułatwiając w ten sposób odchudzanie. Pokrzywa zawiera związki czynne działające podobnie do leków przeciwhistaminowych, dzięki czemu łagodzi objawy alergii (np. alergiczny nieżyt nosa). Właściwości lecznicze pokrzywy są nieocenione, ale to nie wszystko! Zastosowanie pokrzywy pomaga także na cerę i regularnie sięgać po nią powinny osoby ze skórą przetłuszczającą się i trądzikiem. Jest także nieocenionym elementem pielęgnacji włosów, który reguluje wydzielanie sebum. Zatem pokrzywa przeciwdziała przetłuszczaniu się pasm.
Jak zrobić herbatę z pokrzywy?
Herbatę z pokrzywy parzy się z liści - można zastosować zarówno świeże, jak i suszone. Na szklankę naparu powinna wystarczyć czubata łyżeczka listków. Należy zalać je wrzątkiem i pozostawić do naciągnięcia. Napar ze świeżych liści parzy się około pół minuty, natomiast w przypadku suszu zajmuje to dłużej, bo od minuty do dwóch minut. Herbata z suszonych liści pokrzywy jest o wiele chętniej wybierana, gdyż są one dostępne przez cały rok!
Taki napar jest dobry do spożycia, ale to nie jedyny sposób wykorzystania go. Pokrzywa ma także zastosowanie jako produkt do zewnętrznej pielęgnacji skóry czy włosów.
Ile pić pokrzywy dziennie?
Jeśli zastanawiasz się, ile pić pokrzywy dziennie, trudno jest podać uniwersalną dawkę dla każdej osoby. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb organizmu, ale zazwyczaj są to 2-3 szklanki pokrzywy dziennie. Stosując taką dawkę, powinny pojawić się wszystkie dobroczynne właściwości ziół.
Herbata z pokrzywy jako tonik
Pita herbata z pokrzywy usprawni oczyszczanie się skóry i zmniejszy prawdopodobieństwo powstawania zmian zapalnych. Jak jednak wspomniałyśmy, można także stosować ją zewnętrznie – przestudzona, doskonale sprawdzi się jako tonik regulujący wydzielanie łoju. A żeby wzmocnić przeciwtrądzikowe działanie pokrzywy, warto do niego dodać kilka kropel działającego antybakteryjnie olejku herbacianego. Stosowanie pokrzywy wzmocnionej olejkiem herbacianym to idealny duet niwelujący stany zapalne i wypryski na twarzy! Może być stosowany również jako produkt punktowy.

Herbata z pokrzywy jako płukanka do włosów
Herbata z pokrzywy świetnie nadaje się również w roli płukanki do włosów. O ile w przypadku toniku czy herbaty wystarczy parzyć liście około dwóch minut, o tyle w przypadku płukanki warto poświęcić więcej czasu i przygotowywać napar przez około 20 minut. Wówczas mamy pewność, że suszona pokrzywa oddała wszystkie swoje własciwości. Zadaniem płukanki z pokrzywy jest wzmocnienie pasm, nadanie im blasku, a także ograniczenie wydzielania łoju i zapobieganie łupieżowi. Pokrzywa wykazuje świetne właściwości regulujące pracę cebulek, poprawia krążenie, a tym samym dobrze działa na skórę głowy. Pokrzywa na włosy ma także właściwości nabłyszczające, dlatego regularne stosowanie stworzy na pasmach efekt tafli!

Przeciwwskazania do stosowania herbaty z pokrzywy
Wśród przeciwwskazań do stosowania naparu z pokrzywy pojawia się jedynie występowanie alergii na tę roślinę. Dlatego zanim sięgniesz po herbatę do picia lub zastosujesz jeden z domowych kosmetyków, koniecznie upewnij się u lekarza, że nie jesteś uczulona na tę roślinę. Zastosowanie liści pokrzywy jest bardzo szerokie, jednak należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie.
Ze względu na małą liczbę badań nad wpływem naparów na organizm dzieci, należy również zachować ostrożność lub wstrzymać się od podawania go dzieciom.
Herbata z pokrzywy w ciąży
W przypadku osób w ciąży przed piciem herbaty z pokrzywy należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach herbata pokrzywowa jest wręcz zalecana, ale zastosowanie jej powinno być poprzedzone konsultacją ze specjalistą. Ziele pokrzywy może być uczulające, dlatego warto zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego.