Reklama

Higiena intymna jest równie ważna, jak higiena pozostałych części ciała. W zależności od wieku, może wymagać dodatkowych czynności, czy stosowania odmiennych preparatów. Mikroflora bakteryjna i samo pH miejsc intymnych zmieniają się z wiekiem, ale też pod wpływem diety, zmian hormonalnych, trybu życia, czy też leków. Co robić, żeby zapewnić sobie nie tylko świeżość, ale też wolność od infekcji, czy świądu?

Reklama

5 podstawowych zasad higieny intymnej

  1. Stawiaj na bezpieczne produkty do higieny intymnej. Nie wykorzystuj żelu pod prysznic lub zwykłego mydła. Bezpieczne, bezzapachowe kosmetyki do pielęgnacji utrzymają kwaśne pH, załagodzą podrażnienia i sprawdzą się nawet stosowane dwa razy dziennie.
  2. Myj się w odpowiedni sposób. Oprócz stosowania produktów do higieny intymnej, ogranicz długie, częste kąpiele w gorącej wodzie z solami do kąpieli. Takie rytuały, choć relaksujące, narażają miejsca intymne na rozwój bakterii i pojawienie się infekcji, dodatkowo produkty jak sole, wypłukują naturalne bakterie. Stosowanie gąbek również jest niewskazane. Są szorstkie, sprzyjają namnażaniu się na nich grzybów i bakterii. Zrezygnuj również z irygacji, która zaburza kwaśny odczyn pochwy. Po myciu okolic intymnych, osusz je delikatnie ręcznikiem.
  3. Wybieraj odpowiednią bieliznę. Nieoddychające materiały, mocno obciskające, czy ocierające się o skórę mogą powodować podrażnienia i prowadzić do poważnych infekcji. Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się bakterii. W przypadku sztucznych tkanin, nie ma cyrkulacji powietrza.
  4. Zadbaj o odpowiednią higienę intymną po stosunku. Nie różni się ona mocno od codziennej pielęgnacji, jednak wymaga umycia okolic intymnych przed i po stosunku w odniesieniu do obojga partnerów. Istotne jest również regularne oddawanie moczu przed i po współżyciu, żeby zmniejszyć ryzyko infekcji pęcherza moczowego.
  5. Higiena intymna podczas golenia się. Wzmożone owłosienie może potęgować uczucie braku świeżości, zwłaszcza podczas miesiączki. Pamiętajmy jednak, że włosy łonowe chronią błony śluzowe i samą skórę. Chcąc usunąć włoski, warto zadbać o to, by nie używać podrażniający preparatów. Przy stosowaniu zwykłej golarki, posiadaczki skóry wrażliwej powinny uważać zwłaszcza na okolice warg sromowych, czy wzgórka łonowego. W miejscach tych łatwo o zacięcie się, a powstałe ranki mogą prowadzić do wnikania patogenów. Warto więc zadbać o odpowiednie ostrza - czyste i ostre, a przy tym każdorazowo opłukać skórę letnią wodą. Jeśli mamy tendencję do podrażnień, sprawdzą się również produkty na bazie aloesu, czy alantoiny, które załagodzą zmiany. Nie używajmy jednak tych, które nie są przeznaczone do okolic intymnych i mogą zaburzać naturalne pH skóry.

Higiena intymna w czasie miesiączki

Higiena intymna w czasie miesiączki powinna uzupełniać codzienną pielęgnację. W związku z krwawieniem, po każdej wizycie w toalecie dobrze jest się przemyć lub wykorzystać chusteczki nawilżane do miejsc intymnych. Druga opcja pozwala na ukojenie wrażliwej skóry, odświeżenie jej i redukcję nieprzyjemnego zapachu. Produkt zadziała również antybakteryjnie i jest neutralny, nie zaburzając naturalnego pH pochwy. Oprócz tego, dobrze jest brać prysznic dwa razy dziennie. Kąpiele w wannie mogą bowiem spotęgować krwawienie.

Oprócz higieny intymnej opartej na myciu okolic intymnych, kluczowa jest odpowiednio częsta wymiana środków higienicznych. Tampony i podpaski powinniśmy wymieniać w zależności od stopnia krwawienia, jednak nie rzadziej niż co cztery godziny. Zbyt długie ich noszenie może prowadzić do powstawania infekcji, odparzeń i podrażnień skóry. Do codziennego użytku nie używajmy produktów zapachowych, które mogą dodatkowo podrażniać naszą skórę. Warto zastanowić się również nad użyciem kubeczka menstruacyjnego.

Zobacz także: Higiena intymna - czy stosować szare mydło i jakie kosmetyki wybierać?

mat. prasowe

Jakich produktów do higieny intymnej używać?

Produkty do higieny intymnej mają różną postać - pianki, płynu, żelu, czy emulsji, jednak każdorazowo, żeby były bezpieczne dla okolic intymnych, powinny być neutralne dla pH pochwy lub podtrzymywać naturalne (kwaśne, zwykle od 3,8 do 4,2). Dodatkowo, łagodnie myć, usuwać nieprzyjemny zapach i zapobiegać lub ograniczać infekcje intymne. Najlepszym wyborem będą te produkty, które działają przeciwgrzybiczo, łagodząco, przeciwzapalnie. Będą posiadały przy tym jak najbardziej naturalny skład.

Wybierajmy produkty do higieny intymnej, które posiadają w składzie:

  • kwas mlekowy, który pozwala utrzymać właściwe pH;
  • prebiotyki,
  • naturalne wyciągi z ziół o działaniu przeciwzapalnym - lukrecję, rumianek, szałwię, korę dębu, żurawinę, aloes,
  • nawilżające substancje jak d-pantenol, alantoinę, glicerynę roślinną, kwas hialuronowy, czy oleje roślinne.

Unikajmy produktów do higieny intymnej, które:

  • posiadają SLS i SLES,
  • są zapachowe i barwione,
  • mają parabeny w składzie,
  • mają substancje silnie myjące,
  • posiadają pochodne formaldehydu.

Wszystkie te składniki mogą podrażniać, wysuszać, prowadzić do reakcji alergicznych. Nie zaleca się również stosowania zwykłego mydła, które posiada odczyn zasadowy.

Jak działa olejek do higieny intymnej?

Olejek do higieny intymnej jest stosunkową nowością, pozwala jednak uzupełnić codzienną pielęgnację. Produkt stosuje się zewnętrznie na skórę okolic intymnych po ich oczyszczeniu. Wmasowuje się go w newralgiczne punkty, a sam olejek jest w pełni bezpieczny dla skóry i pochwy. Kosmetyk do higieny intymnej od Your Kaya w swoim składzie zawiera olej z nasion konopi, aloes, olej ze słodkich migdałów, olej jojoba, ekstrakt z nagietka. Dzięki temu łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia i uelastycznia skórę, ale też zapobiega wszelkim otarciom. Pozwala utrzymać wrażliwą skórę w świeżości na dłużej. Jest polecany osobom ze skłonnościami do przesuszania.

Zobacz także: Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych – jak temu zaradzić?

mat. prasowe

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane