Hybryda w ciąży – czy jest bezpieczna i czego się wystrzegać
Manicure hybrydowy w ciąży rodzi pytania o bezpieczeństwo zarówno jego stosowania, jak i wykonywania. Specjaliści uważają jednak, że nie istnieją przeciwwskazania, by ciężarna aplikowała lakiery hybrydowe na swoje paznokcie. Oczywiście, zawsze istnieją wyjątki.

Hybryda w ciąży, jeśli była stosowana na naszych paznokciach wcześniej, jest bezpieczna. Nie istnieją żadne dowody na to, żeby manicure szkodził matce lub dziecku. Nie ma znaczenia również to, czy jest on aplikowany na płytkę paznokcia matki, czy też wykonywany przez nią innej osobie. Jak w każdym przypadku, podczas robienia hybrydy w ciąży ważne jest, żeby zachować ostrożność.
Hybryda w ciąży jest bezpieczna, lecz jest jedno "ale"
Wykonywanie hybrydy w ciąży wiąże się z wycinaniem i odsuwaniem skórek. Wiadomym jest, że każdy taki zabieg wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia. Żeby uniknąć niebezpieczeństw związanych z wystąpieniem np. grzybicy, drożdżycy lub innych poważnych infekcji, kluczowe jest stosowanie sterylnych narzędzi.
W czasie ciąży nie powinniśmy stosować również wszelkich preparatów zawierających formaldehyd, toluen lub ftalan dibutylu (DBP), które uznane zostały za wysoce szkodliwe. Sprawdzajmy więc składy.
Wtedy nie nakładaj hybrydy na paznokcie
Hybryda w ciąży nie jest niebezpieczna, jednak podczas porodu wiele szpitali wymaga naturalnej płytki paznokcia od rodzącej mamy. Zdarza się, że nie usłyszymy o konieczności zmycia zalegającego na niej lakieru (również zwykłego), jednak są to wyjątki. Kwestia dotyczy wyłącznie lakieru na paznokciach u dłoni. Pedicure nie ma dla lekarzy znaczenia. Nie jest to wymysł personelu medycznego i kwestia dobrych zasad, a ułatwienia pracy osobom odpowiedzialnym za ciążę.
Pulsometr zakładany na palec odczytuje puls, ale również utlenienie krwi tętniczej. Lakier, niezależnie od jego rodzaju może go zakłócić lub całkowicie uniemożliwić. Wyjątkiem są produkty bezbarwne. To odcień lakieru odpowiada za stan i możliwość odczytu. Jeśli zastanawiacie się, czy w waszym przypadku na sali pojawi się pulsometr, to powinnyście wiedzieć, że urządzenie wymagane jest w sytuacjach, kiedy podawane jest znieczulenie lub zaplanowane jest cesarskie cięcie. Jeśli jednak, zbiegiem okoliczności podczas porodu na naszych paznokciach pojawi się lakier, nie panikujmy. Lekarze poradzą sobie z taką sytuacją.
Zobacz także: Malowanie paznokci bez smug - przewodnik po perfekcyjnym manicure
Ściąganie hybrydy w ciąży
O ściąganiu hybrydy mówi się wiele w kontekście większej szkodliwości niż samo wykonywanie manicure hybrydowego u kobiet w ciąży (które przypomnijmy jest bezpieczne). Słusznie, bo w tym przypadku należy zachować większą ostrożność. Choć nie istnieją żadne dowody świadczące o szkodliwości śladowych ilości acetonu dla kobiet w ciąży (nie przenika on przez płytkę), to dla ostrożności, podczas jego stosowania, warto zadbać o zminimalizowanie wdychania jego oparów. Uchylone okno lub maseczka zdadzą tutaj egzamin. Unoszenie się i wdychanie pyłu po zastosowaniu frezarki nie wpłynie na podrażnienie dróg oddechowych.
Przeciwwskazania do wykonania manicure hybrydowego
Hybryda w ciąży, ale też w przypadku każdej osoby, która zdecyduje się na manicure hybrydowy, nie jest wskazana, kiedy występuje m.in. grzybica paznokci lub alergie. Nie powinnyśmy decydować się również na hybrydę w sytuacji, kiedy płytka paznokcia jest bardzo zniszczona i osłabiona. W czasie ciąży organizm nie poradzi sobie tak szybko z jej regeneracją.
Zobacz także: Uczulenie na hybrydę – jak wygląda i jak leczyć?