Hydrolat oczarowy - najlepszy hydrolat dla cery tłustej i trądzikowej
Hydrolat oczarowy jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry z problemami, szczególnie tej ze skłonnością do zapychania i podrażnień.

- Laura Grzelak
Hydrolat oczarowy powstaje z liści oczaru wirginijskiego w procesie destylacji pary wodnej. Podobnie jak inne hydrolaty kiedyś uważany był za produkt uboczny produkcji olejku eterycznego, podczas gdy dziś to bardzo ceniony kosmetyk do pielęgnacji skóry.
Zobacz także: Woda różana na twarz, trądzik i włosy - jak ją stosować?
Właściwości hydrolatu oczarowego
Hydrolat oczarowy po pierwsze tonizuje skórę, czyli przywraca jej neutralne pH po kontakcie z wodą i detergentami. To bardzo ważne dla każdego rodzaju skóry, aby po oczyszczeniu za każdym razem przywracać jej upragnioną równowagę, a hydrolat działa jak naturalny tonik. To jednak nie koniec jego właściwości, ten z liści oczaru wirginijskiego wykazuje silne działanie:
- antybakteryjne
- ściągające
- przeciwzapalne
- kojące
- antyseptyczne
- regenerujące
Kto powinien stosować hydrolat oczarowy
Hydrolat oczarowy sprawdzi się doskonale w pielęgnacji skóry problematycznej, nie tylko z trądzikiem, ale i innymi problemami, takimi jak AZS, egzemą czy ŁZS.
Dzięki temu, że redukuje wydzielanie łoju, doskonale się sprawdzi do tonizacji skóry tłustej. Skórze trądzikowej i skłonnej do wyprysków i zaskórników pomoże się oczyścić i zadziała antybakteryjnie. W efekcie zmiany trądzikowe zostaną zredukowane, a nawet nie będą się w ogóle pojawiać.
Hydrolat oczarowy jest też bezpieczny dla osób o wrażliwej, alergicznej skórze. Ukoi podrażnienia, na przykład po goleniu, a przy okazji nie dopuści do zapaleń dzięki działaniu antyseptycznym i antybakteryjnym. W dodatku, hydrolat ten może być stosowany także miejscowo na zmienioną skórę. Przyspieszy gojenie się ran i zmniejszy dolegliwości bólowe. Sam oczar wirginliński wykazuje działanie przeciwstarzeniowe i regenerujące skórę, woda z jego liści sprawdzi się więc także w pielęgnacji skóry dojrzałej.
Oto polecane hydrolaty oczarowe:
Kosmetyk ma lekko ziołowy zapach, najlepiej rozpylać go na skórę za pomocą atomizera. Wybierając hydrolat z oczaru warto sprawdzić, czy dany produkt jest w pełni naturalny, ekologiczny i nie ma zbędnych dodatków. Cena buteleczki 100 ml to zwykle około 20 zł.