Jak działa sauna do twarzy i czym wzbogacać parę wodną?
Sauna do twarzy to wydatek od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dzięki otwieraniu porów potrafi wzbogacić pielęgnację twarzy, wzmocnić działanie kosmetyków i wzmocnić oczyszczanie.

- Marta Średnicka
Sauna do twarzy nie jest niczym nowym. W najprostszej formie stosowały ją nasze babcie. Dziś sprawa jest nieco ułatwiona, dzięki specjalnym urządzeniom agd, dostosowanym do potrzeb naszej cery. Nie poparzą one skóry, są łagodniejsze, ale też silniej nawilżają i w mniejszym stopniu przyczyniają się do jej podrażnień.
Jak działa sauna do twarzy?
Sauna do twarzy to nic innego, jak tzw. parówka, którą wykonywałyśmy dotąd, żeby otworzyć pory, oczyścić je dokładnie z zalegającego w nich łoju, zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków. Jej działanie polega na emisji pary wodnej, która dzięki temperaturze oddziałuje na skórę, lekko ją nawilżając. Sauna do twarzy poprawia również mikrokrążenie, co sprawia, że cera nabiera koloru. Skóra staje się miękka i wygładzona. Dzięki niej łatwiej absorbuje składniki znajdujące się w kosmetykach. Sauny do twarzy często używa się również do inhalacji lub leczeniu zatok.
W zależności od wybranego modelu, sauna do twarzy wyposażona jest w specjalną nasadkę na nos, zbiornik na olejki eteryczne lub zioła, ale też sól fizjologiczną. Sauna przeznaczona jest głównie dla osób posiadających cerę trądzikową, tłustą lub mieszaną. Może nie sprawdzić się przy cerze nadwrażliwej, naczynkowej lub suchej.
Czym różni się jonowa i parowa sauna do twarzy?
Jonowa sauna do twarzy nieco różni się od klasycznej. Akcesorium do pielęgnacji skóry nie posiada nakładki, która kieruje parę bezpośrednio na cerę, a dyszę, która emituje powietrze otulające twarz. Dzięki saunie, tworzona jest swojego rodzaju mgiełka, która jest ujemnie naładowana. Zjonizowane cząsteczki pary są drobniejsze. Według naukowców, neutralizują dodatnie cząstki, działając odżywczo na twarz.
Jak stosować saunę do twarzy?
Saunę do twarzy stosuje się wykonując kolejno:
- Dokładny demakijaż twarzy.
- Wybierając odpowiednie składniki lub zioła, wykonać parówkę przy pomocy sauny do twarzy (możesz również pominąć produkty wzbogacające).
- Im bardziej tłusta cera, tym parówka na twarz może być dłuższa. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 15 minut. Przy alergikach i cerze wrażliwej może polegać na ekspozycji twarzy na parę przez wyłącznie dwie minuty.
- Osuszanie twarzy przy użyciu ręcznika. Nie należy trzeć nim o skórę.
- Tonizację cery przy użyciu ulubionych produktów, żeby zapobiec utracie wilgoci.
- Nawilżanie przy użyciu kremu lub maski na twarz.
- Zrezygnować z wystawiania cery na działanie zimnego powietrza.
Saunę do twarzy stosuje się nie częściej niż raz na 2 tygodnie w przypadku cery suchej. Im bardziej ona zanieczyszczona, czy tłusta, tym cześciej możemy z niej korzystać. Sauny do twarzy można używać przed manualnym oczyszczaniem skóry lub stosowaniem maski nawilżającej.
Zioła do sauny do twarzy
Chcąc wzbogacić zabieg z sauną do twarzy, możemy włączyć do pielęgnacji olejki eteryczne, zioła, czy sól fizjologiczną. Każdy składnik ma odmienne działanie na twarz. Tym samym należy wybrać:
- zieloną herbatę, jeśli chcemy ukoić skórę, wspomóc jej gojenie - tak wykonana parówka będzie bogata w antyoksydanty, oczyści i rozjaśni przebarwienia,
- rumianek załagodzi podrażnienia,
- szałwia zmniejszy widoczność porów,
- kwiat lipy zadziała przeciwtrądzikowo,
- bratek zadziała kojąco na zaczerwienienia i sprawdzi się przy cerze suchej,
- pokrzywa poprawi ukrwienie skóry,
- skrzyp polny zadziała matująco na błyszczącą cerę
- dzika róża nawilży i zredukuje uczucie ściągnięcia.