Jak skutecznie nawilżyć skórę twarzy? Poznaj #MocNawodnienia
Nawilżona skóra wygląda zdrowo, jest miękka i pełna naturalnego blasku. Problem braku nawilżenia dotyka nie tylko posiadaczki cery suchej - o nawilżanie skóry twarzy powinna dbać każda z nas, niezależnie od jej rodzaju.

- Laura Grzelak
NIVEA to ekspert w temacie domowego nawilżania cery, a akcja #mocnawodnienia promuje dobre nawyki w kwestii nawilżania cery. Warto wiedzieć, że nawilżanie skóry twarzy, to zaraz po oczyszczaniu i tonizacji, najważniejszy punkt codziennej pielęgnacji. Aplikacja kremu nawilżającego dostosowanego pod potrzeby naszej skóry daje jej uczucie ukojenia, zmiękcza cerę, a nawet redukuje problem jej przetłuszczania w ciągu dnia. Jeśli nasza cera bywa kapryśna - ma tendencję do podrażnień, odczuwalne jest ściągnięcie niezależnie od tego jakiego kosmetyku do mycia twarzy używacie, to bardzo możliwe, że musicie lepiej zadbać o nawilżenie swojej twarzy.
Jak rozpoznać, że nasza skóra potrzebuje nawilżenia?
Sucha skóra na twarzy kojarzy nam się z matowym kolorytem, utratą jędrności i miękkości. To wszystko prawda - jeśli jednak pojawiają się tylko suche skórki i uczucie ściągnięcia, to również takiej skórze niezbędne jest nawilżenie.
Wszystko zależy oczywiście od naszego wieku naszej skóry. Cera młoda może mieć tendencję do przetłuszczania się, bo przez brak odpowiedniego nawilżenia i nawodnienia próbuje odbudować swój płaszcz hydrolipidowy za pomocą sebum.
Wraz z wiekiem cera staje się coraz cieńsza i bardziej wiotka. Produkcja kwasu hialuronowego drastycznie maleje (proces ten zaczyna się już po 21 roku życia), dlatego nawet jeśli dotychczas nasza cera nie potrzebowała dużej dawki nawilżenia, warto profilaktycznie ją wesprzeć. Kiedy cera jest bardzo sucha, zaczyna się łuszczyć i powstają na jej powierzchni suche skórki, widoczne są także bardziej zmarszczki mimiczne. Odpowiednie nawilżenie cery to więc też działanie przeciwstarzeniowe.

Sucha skóra a odwodniona skóra
Czym innym jest sucha skóra, a czym innym odwodniona skóra. Ta pierwsza to określenie jej rodzaju, tak jak cery mieszanej, która łączy w sobie cechy suchej i tłustej. Skóra sucha w zasadzie nie produkuje sebum, dobrze znane jest jej uczucie ściągnięcia, nie tylko po umyciu, ale i w trakcie dnia. Jest podatna na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr i mróz.
Z kolei odwodniona skóra to bardzo powszechny problem wśród posiadaczek każdego rodzaju cery. Cechy odwodnienia to poszarzenie, szorstkość i utrata elastyczności. Charakterystyczne jest także uczucie ściągnięcia na twarzy po umyciu oraz często większa niż zwykle produkcja sebum. O ile z suchą skórą się rodzimy lub nabywamy ją wraz z wiekiem, tak odwodniona skóra to jej stan przejściowy.
W obu przypadkach najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest codzienne i sumienne stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym. Cera sucha bardziej zadowolona będzie z kremów, które dodatkowo ją odżywią i nieco natłuszczą. W każdym innym przypadku warto sięgnąć po nawilżające kremy na bazie wody, które szybko się wchłoną i dadzą przyjemne uczucie ukojenia, bez nadmiernego obciążenia.
Jak nawilżyć twarz - domowe sposoby
Najlepszym domowym sposobem na nawilżenie skóry twarzy jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu jest rozdzielenie pielęgnacji na dzień i na noc oraz obserwowanie stanu swojej skóry.
- Nawilżanie możemy zacząć tak naprawdę już na etapie mycia buzi - wybierajmy łagodne żele micelarne, które nie naruszą zbudowanej przez skórę bariery lipidowej.
- Na noc, zaraz po stonizowaniu twarzy, warto nałożyć lekkie, nawilżające serum. Następnie nakładamy na nie krem na noc, który zwykle ma 'bogatszą' konsystencję niż ten z przeznaczeniem na dzień. Wszystko po to, aby 'domknąć' naszą pielęgnację, dać skórze niezbędny zastrzyk nawilżenia i odżywienia oraz pozwolić jej zregenerować się nocą.
- Rano wystarczy, że umyjemy twarz wodą i spryskamy ją odświeżającym tonikiem. Nigdy nie powinnyśmy zapominać o kremie nawilżającym na dzień, również jeśli skóra po nocy wydaje nam się miękka i zregenerowana - warto sięgnąć po kosmetyk o lekkiej, żelowej konsystencji.
- Jeśli potrzebujemy wykonać peeling twarzy, starajmy się, aby był to kosmetyk enzymatyczny. Nie pocierajmy nadmiernie skóry, aby jej nie podrażnić.
- Jeśli mimo codziennej pielęgnacji zauważymy na cerze suche skórki, zastosujmy nawilżającą maskę lub specjalne ampułki z kwasem hialuronowym, które zadziałają niemal jak nawilżający zabieg u kosmetyczki.