Reklama

Pytanie jak wyregulować brwi to właściwie pytanie o podkreślenie dobrych proporcji twarzy. Dobrze wydepilowane brwi wyszczuplą pełną twarz, zmiękczą ostre rysy, mogą nawet działać odmładzająco.

Reklama

Brwi samodzielnie można regulować różnymi narzędziami, najpopularniejsze to pęseta, ale możemy skorzystać także z trymera, wosku lub nawet nitki. Zobacz nasze porady na świetnie wyregulowane brwi bez pomocy kosmetyczki.

  1. Jak wyregulować brwi do kształtu twarzy
  2. Jak samemu wyregulować brwi krok po kroku
  3. Regulacja brwi – na co zwrócić uwagę
  4. Jak samemu wyregulować brwi bez pęsety
  5. Najczęstsze błędy w domowej regulacji brwi

Jak wyregulować brwi do kształtu twarzy

Kształt twarzy to główny czynnik determinujący zarys brwi, nie istnieje jeden idealny kształt, który będzie pasować każdemu. Ogólna zasada mówi, że kształtem brwi rządzą trzy punkty: początek, koniec i najwyższy punkt na łuku brwiowym. Najłatwiejszy sposób wyznaczania tych trzech punktów, które stworzą zarys brwi to metoda „na pędzelek”.

Cienki pędzelek do makijażu lub kredkę przykładamy do skrzydełka nosa pionowo, miejsce przecięcia z brwią pokaże jej początek. Przykładając pędzelek do skrzydełka nosa i układając pod takim kątem, by spotkał zewnętrzny kącik oka uzyskamy koniec brwi. Miejsce załamania brwi w najwyższym punkcie otrzymamy przez przyłożenie pędzelka do skrzydełka nosa i przecięcie go ze źrenicą.

innaharlamoff/iStock

Brwi odpowiednie do kształtów twarzy:

  • Twarz okrągła – dobre będą brwi o mocnym załamaniu, dość długie, które nadadzą lekkości,
  • Twarz prostokątna – postaw na grubsze brwi w kształcie litery „s”, które złagodzą linię szczęki,
  • Twarz podłużna – wybierz brwi proste i pod niewielkim kątem,
  • Twarz w kształcie diamentu – uniesione brwi z mocnym kątem załamania optycznie zwężą szeroką partię twarzy,
  • Twarz trójkątna – wybierz brwi zaokrąglone, które zmiękczą rysy twarzy,
  • Twarz owalna – postaw na brwi lekko zaokrąglone lub z delikatnym załamaniem.
juliawhite/iStock

Jak samemu wyregulować brwi krok po kroku

Skoro wiemy już, jak dobrać kształt brwi do kształtu twarzy, możemy skupić się na technice, która pozwoli dobrze wyregulować brwi. Opisujemy regulację pęsetą, na którą decyduje się większość z nas, ale podane reguły sprawdzą się także przy innych metodach.

  1. Przygotuj dobrze skórę – oczyść i odtłuść okolice brwi, dla złagodzenia bólu możesz przeprowadzać depilacje brwi po kąpieli, gdy skóra jest rozgrzana i rozpulchniona.
  2. Przeczesz brwi szczoteczką lub spiralką do góry i na zewnątrz.
  3. Znajdź trzy punkty odniesienia metodą pędzelka, dla ułatwienia możesz kredką do brwi narysować pożądany kształt, żeby łatwiej znaleźć włoski, które trzeba będzie usunąć.
  4. Naciągnij lekko skórę, by ją napiąć, ułatwić wyrywanie włosków i złagodzić ból.
  5. Łap mocno włoski pęsetą blisko nasady i wyrywaj je zgodnie z kierunkiem, w którym rosną.
  6. Reguluj tylko dolną krawędź brwi, z górnej usuwaj tylko pojedyncze włoski wychodzące mocno poza linię. Depilacja od góry da nienaturalny kształt.
  7. Na bieżąco kontroluj kształt brwi, pamiętaj, że jeśli wyrwiesz za dużo, będziesz musiała czekać kilka tygodni, aż włoski odrosną. Lepiej wyrwać mniej, niż żałować!
  8. Jeśli skóra po regulacji jest zaczerwieniona, możesz przyłożyć do niej na chwilę kostkę lodu i zastosować krem łagodzący z aloesem, alantoiną lub panthenolem.

Zobacz także: Krzaczaste brwi – jak nadać im idealny kształt?

Regulacja brwi – na co zwrócić uwagę

Oprócz dobrania odpowiedniego kształtu, dla wyregulowania brwi w domu tak, by miały ładny kształt ważne są jeszcze dwa czynniki:

  1. Dobra pęseta – przez „dobra” mamy na myśli „taka, którą najwygodniej ci się pracuje”. Wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji, niektórzy wolą szersze szczypczyki na końcu, inny węższe, dłuższą lub krótszą rączkę itp. Wiele tańszych modeli ma jednak końcówki, które nie stykają się dobrze, dlatego trudno nimi dobrze chwycić włoski, powodują urywanie się włosków i podrażnienia. Warto czasem odrobinę zainwestować w narzędzie, które będzie nam służyć przez lata.
  2. Dobre światło i lustro – uwierzcie nam na słowo, regulacja brwi w kiepskim świetle kończy się źle, kropka. Najlepiej przeprowadzać regulację w świetle dziennym i przy lusterku, które pozwoli oglądać włoski z bliska, a jednocześnie oddalić się na tyle, by obiektywnie oceniać kształt brwi z dystansu, w kontekście całej twarzy. Nie polegaj tylko na lusterku powiększającym, bo łatwo stracisz perspektywę i brwi mogą wyjść nienaturalnie wyskubane.
  3. Delikatność i precyzja w działaniu - włoski wyrywamy szybkimi, sprawnymi ruchami, uważając, by nie drapać skóry pod nimi. Pęsetę przesuwamy po skórze delikatnie, nie pocierając, żeby zminimalizować ryzyko zaczerwienienia i podrażnień.

Jak samemu wyregulować brwi bez pęsety

Regulacja brwi pęsetą to najpopularniejsza metoda, ale zdecydowanie nie jedyna. W domu możemy zrobić także:

  • regulację woskiem – na zimno lub na ciepło, wosk to szybka metoda usuwania włosków, nie jest jednak tak precyzyjna, jak pęseta. Plastry wosku na zimno przycinamy na mniejsze kawałki, przyklejamy i odrywamy pod włos. Wosk na ciepło to pewniejszy sposób, bo jest mniejsza szansa, że pozostawi niektóre włoski po oderwaniu plastra. Rozgrzany wosk nakładamy na obszar pod brwią, przyklejamy plaster i odrywamy w kierunku przeciwnym do tego, w którym włoski rosną. Resztki wosku zmywamy oliwką.
Spiderstock/iStock
  • regulację brwi trymerem – trymer to po prostu mała golarka elektryczna, która nie usunie włosków z cebulkami, ale jest super szybka w użyciu i całkowicie bezbolesna. Podobny efekt uzyskasz specjalnym nożykiem do brwi, który jak brzytwa przytnie niechciane włoski.
  • nitkowanie brwi – wymaga nieco wprawy, ale przy pomocy zwiniętej nitki uzyskasz idealnie proste linie, które trudno uzyskać pęsetą. Kawałek zwykłej nitki krawieckiej o długości ok. 25 cm składamy na pół i zawiązujemy porządną pętelkę na końcu. Chwytamy pętlę palcami obu rąk i skręcamy podwójną nitkę wokół własnej osi kilkanaście razy. Otwierając lub i zamykając pętle na przeciwległych końcach nitki wprawiamy ją w ruch obrotowy, który wyrywa włoski. Najlepiej zobaczyć, jak to działa na filmiku:

Zobacz także: Ładne brwi – jak je wyregulować i czym malować?

Najczęstsze błędy w domowej regulacji brwi

Nikt nie mówił, że będzie łatwo :) Samodzielna regulacja brwi nie jest skomplikowana, ale jak wszystko, na początku zajmuje dość długo, dopóki nie nabierzemy wprawy. Już na początku warto jednak wiedzieć, co może pójść nie tak, aby w miarę możliwości uniknąć najczęstszych problemów, do których należą:

  • zbyt cienkie brwi – brwi-kreseczki na szczęście nie są już modne, bo cieniutkie brewki nie pasują do żadnego kształtu twarzy. Dlatego polecamy narysowanie najpierw kształtu kredką, zwłaszcza początkującym, by nie przesadzić z wyrywaniem,
  • gruby początek, mikro-brew na końcu – warto zadbać o proporcje brwi i naturalną grubość, szczególnie na początku łatwo wpaść w pułapkę mocnego „skubania” zewnętrznych części brwi. Aby tego uniknąć, kontroluj kształt podczas regulacji i pracuj nad obiema brwiami na zmianę, a nie po kolei.
  • duża przestrzeń między brwiami – błąd często popełniany przez panie o tzw. monobrwi, czyli brwiach zrośniętych na środku. Regulując przestrzeń u nasady nosa łatwo przesadzić, tworząc nienaturalnie szeroką przerwę. Zapobiegnie temu zaznaczenie kredką chociaż kropki w miejscu wyznaczonego na samym starcie początku brwi.

Nawet jeśli brwi po domowej regulacji na początku nie są idealne, każdy kolejny raz będzie już łatwiejszy, a ewentualne błędy zawsze można poprawić makijażem brwi.

Reklama

Depilujesz brwi w domu, czy u kosmetyczki? A może masz jakieś specjalne triki na idealne brwi?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane