Panthenol ma właściwości nawilżające, kojące i wygładzające. Znajdziemy go w większości kosmetyków o działaniu nawilżającym, gdyż jest bezpieczny dla skóry i jej nie podrażnia, a dodatkowo ma malutkie cząsteczki, które z łatwością wnikają w głąb skóry i w strukturę włosa. Uważajcie, gdyż w przypadku złego użytkowania, może powodować mocne puszenie się włosów!

Reklama

Co to jest panthenol?

Panthenol to substancja naturalnie występującą w naszej skórze, włosach i paznokciach. Ma bardzo małe cząsteczki, które z łatwością wnikają w głąb naszej skóry. Panthenol przekształca się w kwas pantotenowy, czyli witaminę B5. Substancja ta jest humektantem, czyli ma właściwości przede wszystkim nawilżające.

Panthenol w kosmetykach - jak działa?

Panthenol to humektant, który nie tylko nawilża skórę, ale także zapobiega jej przesuszeniu, wiążąc wodę w naskórku. Już po pierwszym użyciu panthenolu nasza skóra jest nawilżona, miękka, ukojona, a to nie jedyne jego działanie. Panthenol stosowany w kosmetykach ma:

  • nawilżać skórę, zwalczać przesuszenie i suche skórki,
  • koić i łagodzić podrażnienia, zaczerwienie,
  • łagodzić poparzenia słoneczne
  • zmiękczać i uelastyczniać skórę,
  • niwelować łuszczenie się skóry,
  • regenerować skórę i przyspieszać gojenie,
  • wygładzać skórę i niwelować zmarszczki przez pobudzenie produkcji fibroblastów.

Jak stosować panthenol?

Panthenol znajdziemy w kosmetykach do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Jest to w 100% bezpieczna substancja, która nie powoduje uczulenia czy podrażnienia, gdyż naturalnie występuje w naszej skórze.

Panthenol na skórę

Panthenol do stosowania na skórę znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach do skóry wrażliwej, suchej i podrażnionej. Są w składzie niemal każdego kosmetyki na poparzenia słoneczne, gdyż natychmiastowo koją podrażnienie i nawilżają skórę. W codziennej pielęgnacji warto używać ich codziennie, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. W przypadku skóry mocno podrażnionej po opalaniu czy zabiegach można je stosować nawet kilka razy dziennie.

Zobacz także

Panthenol na twarz

Panthenol znajdziemy również w kremach, mleczkach i żelach do mycia twarzy. Zazwyczaj są to produkty przeznaczone do skóry wrażliwej, naczynkowej, suchej i dojrzałej. Świetnie sprawdzą się również w przypadku cery alergicznej czy problematycznej, gdyż koją wszystkie zmiany skórne i podrażnienia. Takie kosmetyki najlepiej stosować podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej.

Reklama

Panthenol na włosy

Panthenol jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów. Jego drobne cząsteczki wnikają w strukturę włosa i utrzymują odpowiednie nawilżenie włosów. Trzeba jednak pamiętać, że humektanty mogą powodować mocne puszenie się włosów, dlatego po ich użyciu należy domknąć pielęgnację odżywką lub maską emolinetową. Świetnie sprawdzą się również w metodzie OMO jako pierwsze O, czyli jako odżywka przed myciem.

Reklama
Reklama
Reklama