Reklama

Olejek waniliowy często mylony jest z aromatem waniliowym, jednak ten stosowany jest jedynie w cukiernictwie. Olejek waniliowy jest natomiast ekstraktem, po który chętnie sięgają producenci kosmetyków oraz miłośniczki naturalnej pielęgnacji. Regularne stosowanie go może opóźnić procesy starzenia skóry, a także wyraźnie ją wygładzić. Ale to nie wszystkie zalety tej drogocennej substancji!

Reklama

Spis treści:

Właściwości olejku waniliowego

Wanilia jest bogactwem witamin z gruby B, takich jak niacyna, tiamina, kwas pantotenowy i witamina B6. To właśnie te substancje przyczyniają się do przyspieszenia procesu odnowy i naprawy skóry. Olejek waniliowy wykazuje przede wszystkim działanie wygładzające i uelastyczniające, jednak posiada także szereg innych zalet. Dzięki niemu możecie:

  • uporać się z nawracającym trądzikiem
  • załagodzić podrażnienia
  • przyspieszyć gojenie ran
  • zregenerować skórę
  • zniwelować objawy łuszczycy
  • wspomóc walkę z reumatyzmem

Warto wiedzieć, że wanilia w postaci olejku waniliowego jest produktem o bardzo wysokim stężeniu procentowym, dlatego koniecznie należy mieszać go z innym olejem bazowym lub kosmetykami, np. kremami nawilżającymi do twarzy czy balsamami do ciała. Jego kompleksowe działanie znajdzie zastosowanie zarówno w pielęgnacji cery trądzikowej, dojrzałej, jak i suchej. Wanilia jest także substancją często wykorzystywaną w pielęgnacji całego ciała, np. relaksujących masażach lub aromaterapii. Kosmetyki wzbogacone jej zapachem dają nam uczucie ukojenia, otulenia i pozwalają zdecydowanie szybciej się zrelaksować.

Zobacz także: Olejki do twarzy - ranking najlepszych

Czym się różni olejek waniliowy od oleju waniliowego?

W przypadku olejku waniliowego, mamy na myśli ekstrakt - wysoko skondensowany produkt, który należy łączyć np. z olejkiem z bergamotki, cytryny oraz drzewa sandałowego. Kilka kropel możecie także dodać do ulubionego kremu lub balsamu, a także szamponu i odżywki do włosów. Olejek waniliowy doskonale sprawdzi się także w przypadku aromaterapii lub masażu. Wówczas również należy wymieszać go z innym olejem i taką mieszankę nakładać na skórę. Jednym z olejków waniliowych, które możecie wprowadzić do swojej pielęgnacji, jest ten produkowany przez renomowaną firmę Eco Spa. Za 5 ml. należy zapłacić ok. 27 zł.

mat. prasowe

Olejek waniliowy doskonale rozpuszcza się jedynie w tłuszczach (innych olejach), dlatego nie powinien być bezpośrednio dodawany do kremowych konsystencji. W tym przypadku najlepiej łączyć go z olejem arganowym, olejem z awokado lub olejem ze słodkich migdałów. Taka mieszanka doskonale sprawdzi się jako odżywcze serum na końcówki włosów lub paznokcie. Jeśli posiadacie wyjątkowo suchą skórę możecie także wykorzystać ją w zabiegu olejowania twarzy lub całego ciała.

Inne zastosowania olejku waniliowego

Już w starożytności dowiedziono, że olejek waniliowy jest świetnym afrodyzjakiem, czyli substancją mającą na celu zwiększenie pożądania seksualnego u partnera. Wanilia stymuluje zarówno wydzielanie męskich hormonów (testosteronu), jak i żeńskich (estronu). Zapach wanilii działa na nas relaksująco i uspokajająco, jednak okazuje się, że dla niektórych organizmów może być on drażniący. Jeśli latem zmagacie się z częstymi ukąszeniami, to właśnie olejek waniliowy może okazać się świetnym domowym sposobem na muchy i komary.

Reklama

Wanilia ma także działanie antyoksydacyjne i antyutleniające. Dodanie kilku kropel olejku waniliowego np. do kąpieli doprowadzi do neutralizacji wolnych rodników i ochroni organizm przed infekcjami. Taka kąpiel może również pozytywnie wpłynąć na nasz układ oddechowy oraz zmniejszyć stan napięcia i stresu. Niektórzy twierdzą, że wanilia ma także działanie odchudzające. Podobno regularne wdychanie jej aromatu może sprawdzić, że nasza waga nieznacznie się zmniejszy, nawet jeśli nie będziemy stosować diet odchudzających.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane