Reklama

Jedwabna poszewka na poduszkę jest dobroczynna dla naszych włosów i skóry ze względu na swoje pochodzenie. Jedwab jest uzyskiwany z owadów, a dokładniej z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Jego wyjątkowość polega na wytrzymałości, elastyczności, miękkości, delikatności i połysku, które to jedwab zawdzięcza włóknom białkowym, z których jest wytwarzany. W codziennej pielęgnacji wspomaga higienę skóry, jest przy tym remedium na zniszczone włosy i ratunkiem do alergików.

Reklama

Spis treści:

  1. Co daje jedwabna poszewka w pielęgnacji włosów?
  2. Spanie na jedwabnej poduszce a pielęgnacja skóry
  3. Jaką jedwabną poszewkę kupić i ile kosztuje?
  4. Jak prawidłowo prać pościel z jedwabiu?
  5. Czy jedwabną poszewkę można zastąpić satynową?

Co daje jedwabna poszewka w pielęgnacji włosów?

Zdarza się, że włosy po obudzeniu są bardziej szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, choć kładąc się spać, mogłyśmy cieszyć się ich miękkością i delikatnością. Jedwabna poszewka zapobiega takim efektom. Włosy ocierając się o jedwabną poduszkę w przeciwieństwie do bawełnianej, nie plączą się i nie narażamy ich też na uszkodzenia. Podczas spania łuski włosów nie zahaczają się o jej powierzchnię, a ześlizgują po niej, dzięki czemu końcówki nie rozchylają się, a może to prowadzić potem do ich rozdwajania. Co więcej, śpiąc na jedwabnej poduszce, włosy nie puszą się i nie elektryzują. Dzięki niej utrzymują wilgoć, przez co są bardziej nawilżone, a co za tym idzie nie ulegają nadmiernemu przesuszaniu się.

Stosowanie jedwabnej poduszki pozwala także utrzymać włosy w świeżości. Materiał ten dostosowuje się do temperatury, dzięki czemu zimą ogrzewa, a latem chłodzi. Nie musimy martwić się więc o wzmożone przetłuszczanie się włosów, które może się pojawiać przy przegrzanej skórze głowy.

Getty Images/Liudmila Chernetska

Zobacz także: Jedwab do włosów – jak działa, jak używać i który wybrać?

Dlaczego warto spać na jedwabnej poduszce? Właściwości dla skóry

Przy kontakcie ze skórą jedwabna poszewka, wykonana z kokonów jedwabnika, nie lepi się do skóry, jak w przypadku syntetycznych tkanin, a także nie jest szorstka i drażniąca, jak w przypadku bawełny czy innych włókien. Podczas spania, poszewka z jedwabiu nie tworzy na cerze odgnieceń, dzięki czemu ogranicza powstawanie zmarszczek sennych - m.in. tworzenia się kurzych łapek czy bruzdy nosowo-wargowej. Co więcej, sprawia, że twarz nad ranem nie jest opuchnięta, a wypoczęta. Zawdzięcza to m.in. zmniejszonemu tarciu (nawet do 43 proc. w porównaniu z bawełną), przez co nie podrażnia skóry, jest dla niej delikatna, koi a przy tym nie powoduje zapychania się porów. Taka poszewka będzie świetnym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej!

Jedwabna poszewka wykazuje również mniejsze wchłanianie i zatrzymywanie wilgoci niż w przypadku innych materiałów. Produkty, które nakładamy na cerę na noc nie wnikają więc w pościel, a w naszą skórę, utrzymując jej odpowiednie nawilżenie. Jedwabna poszewka nie gromadzi także kurzu i pyłów, dzięki czemu dobrze sprawdza się u alergików. Nie przyczynia się do wzmożonego rozmnażania bakterii czy zabrudzeń na twarzy, a co za tym idzie powstawania wyprysków. Tak więc jest świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry.

Zobacz także: Maska do spania – czy warto jej używać?

Jaką jedwabną poszewkę kupić i ile kosztuje?

Na rynku istnieje wielu producentów jedwabnych poszewek. Cena produktów zwykle nie należy do niskich. Za tego typu poszewkę w zależności od rozmiaru zapłacimy od 150 zł do nawet 400 zł. Zastanawiając się jednak nad cenami kremów i produktów do pielęgnacji włosów, które kupujemy, by poprawić ich kondycję, jest to inwestycja warta przemyślenia. Przy zakupie poduszki zwróćmy uwagę przede wszystkim na jej skład. Na metce powinniśmy zobaczyć oznaczenie 100% jedwab!

Jak prawidłowo prać pościel z jedwabiu?

Pościel jedwabna musi być odpowiednio pielęgnowana, aby zachowała swoje właściwości i się nie zniszczyła. Jedwab to bardzo delikatne włókno, dlatego najlepiej prać ją ręcznie. Oczywiście możemy skorzystać również ze specjalnego programu do prania tkanin delikatnych lub do prania jedwabiu, jeśli posiadamy go w pralce. Znaczenie ma nie tylko intensywność prania, ale również detergenty. Koniecznie wybierzmy proszek lub płyn do prania jedwabiu lub do prania tkanin delikatnych.

Czy jedwabną poszewkę można zastąpić satynową?

Satynowa poszewka jest znacznie tańsza od jedwabnej i z pozoru posiada podobne właściwości. To często rodzi pytania, czy można zastąpić nią jedwab. Oba materiały łączy ich gładka forma, brak odcisków na twarzy i zapobieganie plątaniu się włosów. Są jednak różnice, które sprawiają, że satyna przegrywa w walce o skuteczne działanie na skórę i włosy:

  1. Jedwab jest materiałem naturalnym, satyna to natomiast syntetyk - skóra może się pocić.
  2. Satynowa pościeli zimą nie zapewnia odpowiedniego ciepła, latem natomiast silniej ogrzewa.
  3. Jedwab jest włóknem, natomiast satyna jest splotem tkaniny, przez co nie jest tak gładka.
  4. Satyna może przyczyniać się do wzmożonego pocenia się ciała, a skóra, jak i sam materiał nie oddycha tak dobrze jak w przypadku jedwabnej poszewki.
Reklama

Tak więc satyna zdecydowanie nie będzie miała wszystkich funkcji pościeli jedwabnej, dlatego my polecamy postawić na poszewkę jedwabną lub z bawełny satynowej, która będzie gładsza niż klasyczna, a nadal wykonana z naturalnego materiału.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane