Kąpiel w krochmalu, płatkach owsianych, siemieniu lnianym - sposoby na podrażnioną skórę
Wypróbuj domowe i skuteczne sposoby na podrażnioną skórę dziecka - kąpiel w krochmalu, w płatkach owsianych i w siemieniu lnianym. To działa!

- Katarzyna Brasiak

Odparzenia, zaczerwienienia, potówki, krostki, a także atopowe zapalenie skóry (AZS) - wszystko to sprawia, że skóra maluszka wymaga delikatnej i skutecznej pielęgnacji. Podrażnienia skórne nie oznaczają, że musisz dziecko faszerować lekami - także pediatrzy twierdzą, że nadużywanie niektórych specyfików może mieć znaczne skutki uboczne.Warto wypróbować znane od lat domowe sposoby na łagodzenie stanów podrażnienia skóry dziecka - na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc, w dodatku są tanie. Poznajcie najlepsze sposoby na podrażnienia - kąpiele. W kolejnym artykule pojawią się przepisy na oliwki pielęgnacyjne.
Kąpiel w krochmalu na podrażnioną skórę dziecka
Najbardziej popularny w Polsce domowy sposób na drobne podrażnienia skóry malucha, stosowany przez nasze babki i prababki. Należy go stosować w przypadku wystąpienia podrażnień skóry - łagodzi świąd, drobne wysypki, krostki, potówki. Kąpiel w krochmalu można stosować również zapobiegawczo, jeśli dziecko miewa problemy skórne (wystarczy 1-2 razy w tygodniu). Kąpiel powinna trwać ok. 8 - 10 minut.Kąpiel w krochmalu - przepis
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 0,5 l ciepłej wody
Do ciepłej wody dodaj mąkę ziemniaczaną, dokładnie wymieszaj, podgrzej (można zagotować, ale nie jest to konieczne). Powinien się zrobić kisiel - wlewamy go bezpośrednio do wanienki z wodą dla dziecka. Nie stosuj przy takiej kąpieli żadnych innych preparatów (mydła, żelu, szamponu, itp). Jeśli dziecko zanurza w kąpiel także główkę, pamiętaj, aby potem wypłukać włoski letnią wodą (bez krochmalu). W przeciwnym razie kosmyki będą pozlepiane.Uwaga! Wodę z kąpieli najlepiej wylać do sedesu (partiami), bo jeśli wylejesz ją do wanny, może zatkać się odpływ!Przeczytaj także: Meghan i Harry ogłosili imię dziecka!
Nawilżająca kąpiel w płatkach owsianych
Również popularny sposób, stosowany także przez osoby cierpiące na AZS, to kąpiel w płatkach owsianych, które nawilżają skórę i działają przeciwświądowo. Najlepiej stosować ją 2-3 razy w tygodniu w czasie, gdy skóra jest podrażniona i swędzi. Kąpiel w płatkach owsianych - przepis
- 250 g płatków owsianych (małe opakowanie)
- 2 l wody
Płatki owsiane można zmiksować, ale można również stosować całe. Wsyp płatki do wody, gotuj je na małym ogniu przez ok. pół godziny, potem pozostaw do ostygnięcia. Owsianą papkę dodaj do kąpieli - płatkami możesz myć całe ciało dziecka. Kąpiel może być dłuższa, może trwać nawet do 15 minut. Podobnie jak przy kąpieli w krochmalu, nie stosuj żadnych innych preparatów do mycia. Uwaga! Przed wylaniem wody wyjmij płatki, aby nie zatkać odpływu - można odcedzić wodę np. przez pieluszkę tetrową lub gęste sitko.
Kąpiel w siemieniu lnianym - łagodzi i natłuszcza podrażnioną skórę
Mniej znany, ale również doskonały sposób na podrażnienia skóry, to kąpiel w siemieniu lnianym, które dodatkowo łagodzi, natłuszcza i odżywia skórę. Można stosować ją także przy bardziej rozległych zmianach skórnych, np. wysypkach, liszaju - 2 lub 3 razy w tygodniu. Kąpiel może trwać do 10 minut.Kąpiel w siemieniu lnianym - przepis
- pół szklanki siemienia lnianego
- 5 l wody
Wrzuć siemię do wody i zagotuj, od czasu do czasu mieszając (uwaga, może kipieć!). Gotuj na małym ogniu przez ok. 15-20 minut, a następnie pozostaw do ostygnięcia. W górnej części garnka utworzy się kleista galaretka - trzeba ją dodać do wanienki przed kąpielą malucha. Dolewamy do tego trochę ciepłej wody, ale nie za dużo - kisiel z siemienia powinien być wyczuwalny palcami. Ziarna pozostałe na dnie garnka nie będą potrzebne, można je wyrzucić. Podobnie jak poprzednio nie stosuj żadnych innych preparatów do mycia. Po kąpieli nie płucz dziecka, nie wycieraj, tylko lekko osuszaj skórę ręcznikiem, aby pozostała na niej ochronna warstewka z siemienia.Uwaga! Przed wylaniem wody warto odcedzić wodę np. przez pieluszkę tetrową lub gęste sitko, aby nie zatkać odpływu.
Zobacz również: Niebezpieczna pozycja do spania z dzieckiem.