Reklama

Kaszaki na głowie to problem natury estetycznej. Najczęściej mają kilka milimetrów i można się ich pozbyć, dzięki regularnym peelingom skóry głowy oraz unikaniu kosmetyków komedogennych. Zdarza się jednak, że niezbędne jest usunięcie kaszaka przez chirurga.

Reklama

Jak wyglądają kaszaki?

Kaszki to małe torbiele w kolorze ciała, które wypełnione są łojem, komórkami naskórka, a także fragmentami mieszków włosowych. Najczęściej pojawiają się one na twarzy, jednak tak naprawdę mogą powstać na całym ciele. Zazwyczaj mają wielkość kilku milimetrów, lecz zdarzają się większe postacie kaszaków do nawet kilku centymetrów.

Kaszak na głowie - dlaczego powstaje?

Na powstanie kaszaka na głowie może mieć wpływ kilka czynników:

  • uszkodzenie gruczołu łojowego,
  • uszkodzenie mieszków włosowych wskutek otarć czy zranień,
  • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu komedogennym,
  • zaburzenia hormonalne.

Bardzo często przyczyną powstawania kaszaków jest uwarunkowanie genetycznie. Często pojawiają się u posiadaczy cer trądzikowej i problematycznej, które wydzielają zbyt duże ilości sebum. Ten problem szczególnie często dotyka osoby w wieku dojrzewania.

Jak usunąć kaszaka na głowie?

Zazwyczaj kaszaki nie wymagają usuwania ani leczenia ze względów medycznych. Mogą być jednak dużym problemem natury kosmetycznej. Pamiętajmy, że nie powinniśmy wyciskać go samodzielnie. Najlepiej nie dotykać, nie nacinać i nie wyciskać zmiany.

Małe zmiany można usunąć za pomocą nacięcia i drenażu torbieli. W przypadku dużych kaszaków zalecane jest, aby usunąć je chirurgiczne po konsultacji z lekarzem. Zabieg polega na nacięciu zmiany skórnej i usunięciu przez chirurga zanieczyszczeń. Wznowy kaszaka w tym samym miejscu są bardzo rzadkie, gdyż lekarz usuwa kaszaka wraz z otaczającą go torebką.

Niestety kaszaki mogą ponownie się pojawiać w innych miejscach, więc bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

Jak zapobiegać powstaniu kaszaków?

Przede wszystkim należy odpowiednio dbać o higienę. Powinniśmy myć głowę zawsze, jeśli jest taka potrzeba, czyli kiedy widzimy, że mamy tłuste włosy. Przynajmniej raz w tygodniu warto użyć szamponu oczyszczającego. Pamiętajcie, aby dobrze spłukiwać resztki kosmetyków z włosów.

Warto również raz na tydzień lub dwa pozbyć się martwego naskórka ze skalpu. W tym przypadku świetnie sprawdzą się peelingi do skóry głowy. Peeling trychologiczny możecie zakupić w drogerii lub wykonać samodzielnie, dodając do szamponu drobnoziarnistą sól.

Jeśli mamy problem z powracającymi kaszakami na głowie, unikajmy nakładania na skalp kosmetyków o tłustej konsystencji. Warto w tym przypadku unikać szamponów z zawartością olejów oraz nie olejować skóry głowy.

Świetnie sprawdzą się tutaj także różnego rodzaju wcierki do skóry głowy o działaniu wysuszającym, oczyszczającym i antybakteryjnym. My szczególnie polecamy wcierać w skalp wywar ze skrzypu polnego.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane