Kaszak na powiece – przyczyny i jak się go pozbyć?
Kaszaki na powiece to nieestetyczne białe kropki pod skórą, powstające na skutek zatkania się mieszka włosowego. Są bardzo trudne do usunięcia i często nie możemy się ich pozbyć przez wiele tygodni. Sprawdźcie, skąd się biorą kaszaki na powiece i jak się ich pozbyć raz na zawsze.

- Aneta Zygmuntowicz
Kaszaki na powiekach i innych częściach twarzy to bardzo powszechny problem. Przyczyn jego występowania jest kilka, lecz najczęściej jest to nieprawidłowa pielęgnacja lub tendencja do zapychania się skóry. Powstawaniu kaszaków na powiece dużo łatwiej zapobiegać, niż je potem usunąć. Tak naprawdę jedynym szybkim sposobem na pozbycie się kaszaków jest zabieg. To jednak rozwiązanie krótkotrwałe, bo białe kuleczki będę powracać. Aby do tego nie dopuścić, należy zadbać o pielęgnację okolic oczu, pomóc mogą również sprawdzone, domowe sposoby jak woda utleniona.
Co to jest kaszak?
Kaszak to zmiana skórna, powstająca w wyniku zatkania ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Wydzielina powstała z nadmiaru sebum lub zanieczyszczeń gromadzi się w porach skóry i tworzy torbiel skórną. Zazwyczaj wydzielina powinna się wydostać na zewnątrz, aby lekko natłuścić naskórek. Jednak w wyniku stany zapalnego lub zbyt dużej ilości martwego naskórka, kanalik zostaje zatkany.
Skąd się biorą kaszaki na powiece?
Kaszak częściej tworzy się na powiece górnej, gdyż znajduje się w niej większa ilość gruczołów łojowych niż w dolnej. Ich występowanie może wynikać z kilku przyczyn. Niektóre osoby mają tendencję to tworzenia się kaszaków. Najczęściej występuje ona w przypadku osób ze skórą tłustą i problematyczną. Wtedy, nawet przy prawidłowej pielęgnacji, problem białych gulek pod skórą może nawracać.
W większości jednak powstawanie kaszaków na powiece wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli nieodpowiednio i niewystarczająco oczyszczamy cerę, a dodatkowo używamy zapychającego makijażu i ciężkich kremów, mogą się pojawić kaszaki. Kaszaki na powiece są szczególnie uciążliwe, gdyż bardzo ciężko odpowiednio zadbać o tę strefę twarzy.
Zobacz także: Opadające powieki - jak się pozbyć tego problemu?
Jak usunąć kaszaki na powiece?
Usunięcie kaszaka na powiece nie jest proste. Najbardziej skutecznych i natychmiastowym sposobem jest zabieg chirurgiczny, lecz nie jest to jedyna metoda. Niezwykle skuteczna będzie również odpowiednie pielęgnacja i oczyszczanie skóry, a także regularne okłady z herbaty lub skrzypu!
Domowe sposoby na kaszaki
Na szczęście istnieje kilka domowych sposób na zapobieganie i usuwanie kaszaków na powiece. Pomocne mogą się okazać okłady detoksykujące na okolice oczu. W tej sferze nie powinno się używać peelingów, żeli do mycia czy glinek, dlatego oczyszczanie jej jest utrudnione. Świetnym sposobem jest namoczenie wacika zieloną herbatą lub skrzypem polnym i przykładanie go do oka. Aby ten sposób zadziałał, należy go wykonywać przez kilka dni. A w celu zapobiegania, regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Pielęgnacja skóry wokół oczu
Postawą jest odpowiednie oczyszczanie tej okolicy. Pamiętajcie, żeby za każdym razem wykonywać demakijaż, najlepiej za pomocą płynu do demakijażu. Mleczka i olejki mogą być zbyt treściwe dla tej okolicy i mogą działać komedogennie. Jeśli macie tendencję do powstawania kaszaków, wybierajcie lekkie kremy pod oczy albo w ogóle nie nakładajcie ich na górną powiekę. Starajcie się nie używać także zbyt gęstych i ciężkich korektorów, zarówno pod oczy, jak i jako bazę pod cienie.
Chirurgiczne usunięcie kaszaka
Jedynym sposobem na szybkie usunięcie kaszaka na powiece jest zabieg nacięcia lub nakłucia skóry, tak by zalegająca wydzielina mogła się wydostać. Pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać tego w domu. Oczy są bardzo wrażliwą strefą naszego ciała, a niepoprawnie wykonany zabieg może okazać się nie tylko niepowodzeniem, ale także uszkodzić nam oko czy powiekę.