Koreańska pielęgnacja ma za zadanie dokładnie oczyścić cerę, nawilżyć ją i ochronić przed promieniowaniem UV. Na każdy z tych trzech podstawowych etapów składa się kilka kroków, których celem jest uzyskanie zdrowo wyglądającej, świeżej i promiennej skóry. Podpowiadamy, jak powinny wyglądać poszczególne kroki rytuału, jakich kosmetyków użyć i czy zawsze wszystkie zabiegi są niezbędne.

Reklama

Spis treści:

  1. Na czym polega koreańska pielęgnacja?
  2. Kosmetyki do koreańskiej pielęgnacji
  3. 10 kroków koreańskiej pielęgnacji twarzy
  4. Czy wszystkie kroki koreańskiej pielęgnacji są niezbędne?
  5. Jakie efekty daje koreańska pielęgnacja?

Na czym polega koreańska pielęgnacja?

Przyglądając się twarzom Europejek i Koreanek, można zauważyć, że skóra mieszkanek Korei Południowej jest o wiele gładsza, bardziej jednolita, niemal nie widać na niej porów, trądziku czy rozszerzonych naczynek. Nie jest to wcale efekt stosowania maskujących kosmetyków, lecz właśnie słynnej koreańskiej pielęgnacji. Koreanki wyznają zasadę, że najważniejsze jest zadbanie o kondycję skóry. Taka zdrowa i pełna blasku cera nie wymaga stosowania wielu kosmetyków do makijażu.

Podstawą koreańskiej pielęgnacji twarzy jest dokładne oczyszczanie. Koreanki wiedzą, że skóra nie może wyglądać dobrze, jeśli są na niej nagromadzone zanieczyszczenia, sebum, resztki makijażu czy martwy naskórek. Równie istotne jest nawilżanie, bo tylko odpowiednio nawodniona skóra będzie elastyczna i gładka. Jednak najważniejszym kosmetykiem, bez którego nie może obejść się żadna mieszkanka Korei, jest krem z bardzo wysokim filtrem UV. Azjatki doskonale wiedzą, że promieniowanie słoneczne uszkadza strukturę skóry i przyspiesza powstawanie zmarszczek, dlatego na próżno szukać Koreanek z mocną opalenizną.

Zobacz także: Koreańska pielęgnacja: „jamsu” to hit na matową cerę bez nadmiaru sebum

Zobacz także
Prostock-Studio

Kosmetyki do koreańskiej pielęgnacji

Koreanki sięgają po naturalne kosmetyki, w których nieraz można odnaleźć bardzo oryginalne i innowacyjne składniki, takie jak śluz ślimaka czy wyciąg z jaskółczych gniazd. Jednak przeprowadzenie rytuału pielęgnacyjnego wcale nie wymaga zakupu koreańskich kosmetyków. Równie dobrze w tej roli sprawdzą się polskie produkty. Zwracajcie jednak uwagę na skład, szukając preparatów jak najbardziej naturalnych, bez sztucznych dodatków i bez alkoholu.

Koreańska metoda pielęgnacji twarzy będzie odpowiednia do każdego rodzaju cery – od suchej, przez wrażliwą i naczynkową, po mieszaną, tłustą, a nawet dojrzałą. Pamiętajcie, że poszczególne kroki to tak naprawdę tylko schemat, który trzeba dostosować do potrzeb własnej skóry.

Nie musicie też obawiać się, że koreańska pielęgnacja będzie zbyt obciążająca dla cery tłustej i problematycznej, a wręcz przeciwnie – taka skóra też wymaga codziennej solidnej porcji nawilżenia czy ochrony przed promieniowaniem UV. Zwróćcie jedynie uwagę na wybór odpowiedniego olejku do oczyszczania i kremów o lżejszej formule.

10 kroków koreańskiej pielęgnacji twarzy

Rytuał może wydawać się bardzo czasochłonny ze względu na liczbę etapów koreańskiej pielęgnacji, jak i mnogość stosowanych kosmetyków. Tak naprawdę jednak większość z nich już teraz wykonujecie, więc być może wystarczy tylko uporządkować codzienne zabiegi, zamienić używane produkty na bardziej naturalne i ewentualnie uzupełnić pielęgnację o pomijane dotychczas kroki.

Krok 1: Demakijaż olejkiem

To jeden z najważniejszych kroków koreańskiej pielęgnacji. Koreanki są zwolenniczkami dwuetapowego oczyszczania twarzy, w pierwszej kolejności sięgają więc po olejek, który usuwa ze skóry kurz, sebum, makijaż. Do zabiegu przyda się również namoczona w ciepłej wodzie bawełniana, bambusowa lub muślinowa szmatka, którą należy lekko dociskać do skóry, usuwając w ten sposób olejek z zanieczyszczeniami. Możecie użyć olejku w wersji solo, np. ze słodkich migdałów, lub gotowej mieszanki olejków.

Krok 2: Oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody

Drugi etap oczyszczania to umycie twarzy kosmetykiem takim jak żel czy pianka i spłukanie wodą. Produkt usunie resztki zanieczyszczeń i ewentualne pozostałości po olejku. Sięgajcie po produkty delikatne, niedrażniące.

Zobacz także: Autorka bestselleru o koreańskiej pielęgnacji radzi: „Musisz wypróbować potrójne oczyszczanie!”

Krok 3: Złuszczanie peelingiem

Usunięcie martwego naskórka jest niezbędnym zabiegiem, jeśli chcecie uzyskać nieskazitelną cerę. Zrogowaciały, suchy naskórek sprawia, że skóra wygląda na zmęczoną i poszarzałą. Może też zapychać ujścia gruczołów łojowych, prowadząc do powstawania zaskórników i krostek. Do wyboru macie kosmetyki ziarniste i enzymatyczne, jednak pamiętajcie, żeby peelingu mechanicznego nie stosować w przypadku cery naczynkowej, wrażliwej, trądzikowej. Koreanki zdecydowanie preferują peelingi enzymatyczne lub gommage.

Krok 4: Tonizowanie

Tonizowanie jest etapem, które wiele z nas niestety pomija w codziennej pielęgnacji, tymczasem dla Koreanek to jeden z najważniejszych zabiegów. Tonik przywraca skórze fizjologiczne pH, które zostało naruszone na wcześniejszych etapach pielęgnacji. Przygotowuje też skórę na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kosmetykach nakładanych w dalszej kolejności. Zamiast toniku możecie użyć hydrolatu.

Krok 5: Nałożenie esencji

Esencja to kosmetyk wciąż mało popularny w Polsce, za to Koreanki go uwielbiają. Esencja jest pełna składników pielęgnacyjnych, ale jest lżejsza i bardziej wodnista niż serum. Produkt może spełniać różne role w zależności od składu, jednak jego głównym zadaniem jest dogłębne nawilżenie skóry.

Zobacz także: Koreańska esencja ze śluzem ślimaka to hit! Neutralizuje oznaki starzenia i przebarwienia starcze

Krok 6: Nałożenie serum

Kiedy esencja się wchłonie, pora na wklepanie serum. Ma ono bardzo skoncentrowaną, bogatszą i zwykle bardziej gęstą formułę niż esencja. Serum należy dobrać do konkretnych potrzeb skóry. Do wyboru macie więc produkty nawilżające, przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające czy redukujące trądzik.

Krok 7: Zastosowanie maseczki w płachcie

Maseczka w płachcie to drugi, obok esencji, kosmetyk, który jest charakterystyczny dla koreańskiej pielęgnacji. Tego typu maseczki są łatwe w stosowaniu – wystarczy po prostu nałożyć na twarz, lekko docisnąć, żeby przylegała do skóry i gotowe. Pozostawcie ją na ok. 15-20 minut, w zależności od zaleceń producenta, a resztek kosmetyku nie zmywajcie ze skóry, lecz delikatnie wklepcie.

Krok 8: Nałożenie kremu pod oczy

Koreanki doskonale wiedzą, że to właśnie na skórze okolic oczu widać pierwsze oznaki jej starzenia się. Dlatego codziennie pamiętają o nałożeniu kremu pod oczy. Aplikujcie go, lekko oklepując skórę palcem serdecznym. Dobry krem nie tylko nawilży, ale też zmniejszy widoczność cieni i worków pod oczami.

Krok 9: Nałożenie kremu nawilżającego

Dla Koreanek bardzo istotne jest dostarczenie skórze codziennej porcji nawilżenia. Wymaga go również cera tłusta i trądzikowa, która wbrew pozorom bardzo często jest odwodniona, m.in. na skutek stosowania kosmetyków silnie matujących.

Krok 10: Nałożenie kremu z filtrem UV

Azjatki słynną nie tylko z cery gładkiej i zdrowej, ale też jasnej, nieopalonej, pozbawionej przebarwień. To wszystko zasługa kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, które Koreanki stosują przez cały rok, wybierając te o bardzo wysokiej wartości SPF.

Czy wszystkie kroki koreańskiej pielęgnacji są niezbędne?

Złożoność rytuału koreańskiej pielęgnacji może być zniechęcająca. Pamiętajcie jednak, że nie każdy z tych kroków niezbędny jest każdego dnia, nie musicie też oczywiście wykonywać wszystkich zabiegów rano i wieczorem.

Z pewnością codziennie trzeba przeprowadzić dokładne oczyszczanie, przetrzeć skórę tonikiem, nałożyć krem nawilżający, krem pod oczy i krem z filtrem (choć oczywiście krem z filtrem tylko rano!). Każdego dnia warto też wklepać esencję i serum. Jednak już po maseczkę czy peeling wystarczy sięgnąć 1-2 razy w tygodniu.

Rytuał będzie też inaczej wyglądał w zależności od pory dnia. Rano przestrzeganie czasochłonnego schematu jest zwykle niemożliwe, więc podczas oczyszczania możecie ograniczyć się do użycia kosmetyku na bazie wody. Olejek zastosujcie tylko wieczorem, kiedy skóra po całym dniu wymaga dokładniejszego demakijażu. Zwykle wystarczy też raz dziennie wklepać esencję i serum (chyba że wasza skóra jest bardzo wymagająca, to warto zrobić to dwa razy dziennie).

Jak więc może przykładowo wyglądać taka pielęgnacja?

  1. Rano: oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody, tonizowanie, nałożenie kremu pod oczy i kremu, który nawilża skórę i zawiera filtr UV
  2. Wieczorem: dwuetapowe oczyszczanie, tonizowanie, nałożenie esencji, serum, kremu pod oczy i kremu nawilżającego, a 1-2 razy w tygodniu dodatkowo użycie peelingu i maseczki w płachcie

Zobacz także: Koreańska pielęgnacja - metoda 1 minuty, która daje efekt gładkiej cery bez wyprysków

Jakie efekty daje koreańska pielęgnacja?

Jak w przypadku każdego rytuału, najważniejsza jest systematyczność. Kiedy więc już wdrożycie koreańską pielęgnację, starajcie się przestrzegać jej zasad. Skóra będzie potrzebować czasu, żeby odzyskać zdrowy wygląd, szczególnie jeśli do tej pory była odwodniona, poszarzała i pokryta niedoskonałościami.

Reklama

Jeśli jednak przyłożycie się do pielęgnacji, efektem będzie cera gładka, nawilżona, o wyrównanym kolorycie. Stosując się do zwyczajów Koreanek, spowolnicie też proces fotostarzenia się skóry, później więc pojawią się na niej zmarszczki, a te, które już są widoczne, staną się płytsze.

Reklama
Reklama
Reklama