Reklama

Wypryski najczęściej pojawiają się w górnej części pleców i mają wiele przyczyn. Krosty na plecach to stan skóry, który często wskazuje na to, że coś złego dzieje się wewnątrz naszego organizmu, ale może mieć też przyczyny zewnętrzne. Sprawdźcie, jak pozbyć się pryszczy leczeniem i domowymi sposobami.

Reklama

Spis treści:

  1. Krosty na plecach - przyczyny
  2. Ropne krosty na plecach
  3. Czerwone i swędzące krosty na plecach
  4. Krosty na plecach u mężczyzn
  5. Jak pozbyć się pryszczy na plecach - leczenie
  6. Domowe sposoby na krosty na plecach

Krosty na plecach - przyczyny

Krosty na plecach najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej pracy naszej skóry, a dokładniej nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Gdy zbyt duża ilość sebum łączy się ze zrogowaciałym naskórkiem, zatyka gruczoły i pojawia się stan zapalny w postaci krost. Przyczyną mogą być również: niewłaściwa higiena, zbyt rzadkie pranie ubrań lub noszenia obcisłej odzieży. W przypadku słabej higieny pot miesza się z sebum i również zatyka pory na skórze.

Tego typu zmiany skórne mogą być również objawem trądziku. Wyglądem przypominają wtedy charakterystyczne wypryski w obrębie twarzy, pojawiające się w przypadku zmian trądzikowych. Najczęściej pojawiają się wówczas na ramionach, a niekiedy również na plecach.

Krosty na plecach czy dekolcie mogą się pojawiać również w przypadku złego stanu zdrowia, na przykład przy nieprawidłowej pracy układu hormonalnego lub pokarmowego.

Inne przyczyny krost na plecach:

  • uczulenie lub podrażnienie od szamponu lub odżywki do włosów,
  • mycie ciała gąbką,
  • rogowacenie mieszkowe,
  • niedobór witaminy A,
  • otarcia od ubrań,
  • nieprawidłowa pielęgnacja.

Zobacz także: Wągry na plecach - przyczyny zaskórników i jak pozbyć się wągrów na plecach

Ropne krosty na plecach

Powstawanie ropnych wyprysków na plecach jest najczęściej objawem trądziku pospolitego. Takie problemy mogą się również pojawiać w przypadku różnych zmian hormonalnych. Jeśli mamy bolesne, ropne pryszcze, to najlepszym sposobem będzie udanie się do dermatologa, który zrobi odpowiednie badanie i dobierze rozwiązanie problemu. W przypadku takich zmian zazwyczaj nie pojawiają się one jedynie na plecach, ale często również na twarzy, na ramionach czy na dekolcie, a nawet na pośladkach.

Getty Images

Czerwone i swędzące krosty na plecach

Swędzące, czerwone krosty na plecach mogą mieć różne podłoże, bowiem swędzenie i zaczerwienie może być po prostu objawem stanu zapalnego. Często zdarza się to również przy alergiach czy nietolerancjach, którym zazwyczaj towarzyszy świąd w miejscu wysypki. Jeśli krostki są małe, możemy mieć również do czynienia z chorobami zakaźnymi, więc również warto skonsultować się z dermatologiem.

Getty Images

Krosty na plecach u mężczyzn

Z pryszczami na plecach mają również do czynienia mężczyźni. W tym przypadku również jest to najczęściej problem hormonalnych, ale zupełnie inny niż u kobiet. Często przyczyną jest nadmierna produkcja androgenów - hormonów męskich. Oczywiście powodem w tym przypadku również może być nieprawidłowa higiena lub nadpotliwość oraz inne czynniki.

Jak pozbyć się pryszczy na plecach - leczenie

Pierwszym krokiem leczenia trądziku na plecach jest konsultacja u dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę zmian skórnych i zaproponuje odpowiednie leczenie. Najczęściej zalecane są preparaty dermatologiczne przeznaczone do stosowania zewnętrznego, np. maści czy żele z retinoidami, nadtlenkiem benzoilu lub klindamycyną. Bardzo ważne jest to, aby przy stosowaniu tego typu leków miejscowych z antybiotykiem, dbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Czasami przepisywane są również antybiotyki doustne, najczęściej w przypadku nasilenie trądziku pospolitego.

Często stosowanym rozwiązaniem u kobiet jest podawanie tabletek antykoncepcyjnych, które hamują produkcję androgenów przez jajniki. Zmniejsza to produkcję sebum oraz skłonność do powstawania zmian skórnych.

Zobacz także: Trądzik na plecach - dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Domowe sposoby na krosty na plecach

Skóra dotknięta zmianami skórnymi wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim powinniśmy nosić przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które będą odprowadzać pot z naszej skóry. Konieczne jest również perfekcyjna higiena i mycie pleców łagodnym, ale skutecznym żelem. Świetnie sprawdzi się również delikatny peeling, ale nie mechaniczny - ten może roznieść stan zapalny. Najlepiej unikać gąbek i rękawic do kąpieli, które są siedliskiem bakterii. Do mycia świetnie sprawdzi się również specjalny żel do mycia antybakteryjny.

Oprócz dokładnego oczyszczenia skóry bardzo ważne jest jej odpowiednie nawilżenie. Przesuszona skóra jest jeszcze bardziej podatna na nieestetyczne zmiany. Po każdej kąpieli warto nałożyć krem lub balsam, świetnie sprawdzą się te nawilżające, np. na bazie kwasu hialuronowego.

Reklama

Warto również zwrócić uwagę na naszą dietę, która powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Największe znaczenie w tym przypadku ma spożywanie produktów z zawartością witaminy A, kwasy tłuszczowe omega-3, cynku i selenu, które pozytywnie wpłyną na stan naszej skóry. Należy ograniczyć tłuste, przetworzone produkty z dużą ilością soli i cukru, ostre potrawy, alkohol.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane