Wągry na plecach pojawiają się bez względu na wiek czy rodzaj cery, a stoi za nimi nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, która może mieć wiele przyczyn. Wągry mogą przybierać formę głębokich, dużych i czarnych kropek, ale nawet z takimi zaskórnikami poradzicie sobie odpowiednią pielęgnacją.

Reklama

Spis treści:

  1. Wągry na plecach - przyczyny
  2. Jak wygląda trądzik na plecach
  3. Głębokie i duże wągry na plecach
  4. Czarne wągry na plecach
  5. Jak usunąć wągry z pleców
  6. Sposoby na wągry - pielęgnacja, dieta i domowe sposoby

Wągry na plecach - przyczyny

Wągry na plecach, podobnie jak na innych obszarach skóry, powstają w wyniku zablokowania porów przez nadmiar sebum i martwe komórki skóry. Gdy ten jest zablokowany, sebum zaczyna gromadzić się wewnątrz i miesza się z bakteriami, co prowadzi do powstania wągrów, a utleniona keratyna daje charakterystyczny czarny kolor.

Przyczyny powstawania wągrów na plecach mogą być różne, w tym:

  1. Nadmierna produkcja sebum - może być związana z hormonalnymi zmianami w organizmie, szczególnie u nastolatków w okresie dojrzewania, ale także u osób z tłustą skórą. Nadmiar łoju stoi także za trądzikiem pospolitym i zaskórnikowym.
  2. Niewłaściwa higiena - brak regularnego mycia skóry pleców, zwłaszcza po wysiłku fizycznym lub po kontakcie z brudem i zanieczyszczeniami, może prowadzić do zablokowania porów i powstawania wągrów.
  3. Noszenie niewłaściwych ubrań - przylegające do ciała, nieprzewiewne ubrania mogą powodować nadmierne pocenie się i zatykanie porów.
  4. Dieta - dieta bogata w tłuste i przetworzone produkty spożywcze, jak również nadmiar cukru, może zwiększać produkcję sebum i prowadzić do powstawania wągrów.

Jak wygląda trądzik na plecach

Trądzik na plecach to problem, który dotyka wiele osób, szczególnie tych, które mają skłonności do trądziku na twarzy czy dekolcie. Mechanizm jest podobny - nadmierna praca gruczołów i gromadzenie się bakterii. Oprócz licznych zaskórników, zauważalne są także ropiejące zmiany, które z czasem zajmują coraz większą powierzchnię skóry. W przypadku trądziku, zawsze należy udać się po porady do dermatologa, szczególnie jeśli trądzik jest w zaawansowanym studium. W leczeniu trądziku wykorzystuje się odpowiednie kosmetyki lub maści, ale równie często leki doustne. Ważna jest również zdrowa dieta, która będzie dostarczać do organizmu niezbędnych składników odżywczych takich jak witamina C czy B2.

Zobacz także

Pojedyncze zaskórniki na plecach nie muszą od razu oznaczać trądziku, raczej wskazują na to, że trzeba lepiej oczyszczać i złuszczać naskórek. Co innego, jeśli obok czarnych kropek, pojawia się ropny wyprysk, a ilość pryszczy z czasem się powiększa.

Getty Images

Głębokie i duże wągry na plecach

Ponieważ skóra pleców jest o wiele grubsza niż ta na twarzy czy dekolcie, wągry mogą być umiejscowione naprawdę głęboko w skórze. To dlatego, że dłuższe są także ujścia gruczołów łojowych. Zatkane pory i zaskórniki będą więc o wiele większe, niż te na innych częściach ciała.

Czarne wągry na plecach

Intensywnie czarne wągry na plecach to także cecha charakterystyczna zaskórników na plecach. Ponieważ są one większe, łatwiej zauważyć także ich kolor. Właśnie tym różnią się od zaskórników zamkniętych, które dają tylko wrażenie delikatnie wystającej beżowej krostki ponad powierzchnie skóry.

Getty Images

Jak usunąć wągry z pleców

O ile nie mamy do czynienia z trądzikiem pospolitym, to pozbycie się wągrów jest możliwe. Jeśli jednak na plecach pojawiają się zmiany wywołane chorobą, to niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który pomoże złagodzić nam stany zapalne - przepisze odpowiednie maści czy leki, które pozwolą zadbać o skórę. Jeśli zmagamy się jedynie z zatkanymi porami, to pomocne tu okażą się oczyszczające żele do mycia lub żele antybakteryjne i peelingi. Równie skuteczne mogą być ziołowe kąpiele z wykorzystaniem rumianku lub pudru kalaminowego. Jeśli chcemy szybko pozbyć się widocznych wągrów z pleców, najlepiej udać się do kosmetyczki na zabieg manualnego oczyszczania. W taki sam sposób, jak usuwane są wągry z nosa czy brody, jest możliwe pozbycie się pryszczy na plecach. Jest to jednak działanie krótkoterminowe, jeśli nie znajdziemy przyczyny problemu i nie zmienimy pielęgnacji.

Sposoby na wągry - pielęgnacja, dieta i domowe sposoby

Sposoby na wągry na plecach niewiele różnią się od tych polecanych na twarz. Możemy jedynie stosować silniejsze składniki aktywne, ze względu na to, że skóra pleców jest grubsza i wytrzymalsza. Nie należy jednak zapominać o nawilżaniu tej strefy.

Getty Images

Oto kilka sposobów, jak można pielęgnować skórę, aby pomóc w zmniejszeniu wągrów:

  1. Regularne mycie skóry i dokładne spłukiwanie z pleców produktów do pielęgnacji włosów. Można zastosować delikatny żel do mycia twarzy lub mydło oczyszczające.
  2. Stosowanie toników z kwasem salicylowym lub glikolowym - pomagają w usuwaniu martwych komórek skóry, które mogą blokować pory.
  3. Używanie produktów oczyszczających na bazie węgla aktywnego - ma on właściwości absorbujące i pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń z porów.
  4. Unikanie niewłaściwych ubrań - przylegające do ciała, nieprzewiewne ubrania mogą powodować nadmierne pocenie się i zatykanie porów, co z kolei prowadzi do powstawania wągrów. Najlepiej zdecydować się na lekkie koszulki z bawełny lub lnu.
  5. Zmiana diety - dieta bogata w tłuste i przetworzone produkty spożywcze, jak również nadmiar cukru, może zwiększać produkcję sebum i prowadzić do powstawania wągrów. Warto ograniczyć spożywanie tych produktów i zwiększyć ilość warzyw i owoców.
  6. Regularne wizyty u kosmetyczki - profesjonalne oczyszczanie skóry lub zabiegi chemicznego złuszczania skóry mogą pomóc w zmniejszeniu wągrów i poprawie ogólnego stanu skóry.

Istnieją również domowe sposoby na pozbycie się wągrów:

Reklama
  • Parówka - czyli nic innego, jak otworzenie porów za pomocą pary wodnej lub ciepłego ręcznika. Po takiej „kąpieli” należy nałożyć żel oczyszczający, który wniknie wgłąb porów i je oczyści.
  • Gąbka z cytryny - Na połówkę cytryny kładziemy odrobinę drobno zmielonego cukru i miodu. Taka „gąbka” zadziała jak oczyszczający peeling.
Reklama
Reklama
Reklama