Krzemionka jest składnikiem kosmetyków, pasty do zębów, ale także produktów pielęgnacyjnych, np. peelingów. Jako dodatek regulujący wytwarzanie sebum świetnie nadaje się do cery tłustej i mieszanej. Powinny na nią uważać posiadaczki suchej skóry! Jej nadmiar w stosowanych przez nas produktach może doprowadzić do przesuszenia skóry.

Reklama

Spis treści:

  1. Co to jest krzemionka?
  2. Krzem a krzemionka
  3. Krzemionka w kosmetyce - właściwości
  4. Zastosowanie krzemionki w kosmetyce
  5. Kto powinien szukać krzemionki w składach kosmetyków?
  6. Przeciwwskazania do stosowania krzemionki na twarz

Co to jest krzemionka?

Krzemionka (dwutlenek krzemu) występuje naturalnie w jako składnik minerałów (np. kwarcu), roślin (np. buraków, skrzypu polnego) oraz organizmów żywych (pancerzykach okrzemków, którym zawdzięczmy tak zwaną ziemię okrzemkową). Krzemionka ma postać bezbarwnego kryształu lub proszku, który nie rozpuszcza się w wodzie. Krzemionka pełni zazwyczaj funkcję stabilizatora, substancji żelotwórczej, substancji zapewniającej odpowiednią lepkości, przeciwzbrylającej czy też wysuszającej.

Krzem a krzemionka

Krzem to nazwa pierwiastka, który ma bardzo dobre działanie na organizm. Wpływa na regenerację tkanek, wzmocnienie odporności. Krzem w naturze najczęściej występuje jako dwutlenek krzemu, czyli krzemionka. I to właśnie ta postać krzemu występuje w kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym.

Krzemionka w kosmetyce - właściwości

Krzemionka jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków do makijażu oraz pielęgnacyjnych. Wpływa zarówno na trwałość, przyczepność czy konsystencje tych produktów, ale również ich działanie pielęgnacyjne i upiększające. Krzemionka bowiem:

Zobacz także
  • reguluje produkcję sebum,
  • absorbuje nadmiar łoju,
  • działa ściągająco,
  • działa złuszczająco i polerująco,
  • odbija światło, zapewniając wrażenie nieskazitelnej cery.

Zobacz także: Balsam krzemowy sprawi, że twój trądzik zacznie znikać!

Zastosowanie krzemionki w kosmetyce

Za sprawą tych swoich właściwości krzemionka trafia do składu:

  • peelingów, które delikatnie usuwają martwy naskórek,
  • past do zębów, które zawdzięczają jej swoje działanie oczyszczające i rozjaśniające,
  • pudrów matujących, które dzięki niej absorbują nadmiar łoju i zmniejszają jego produkcję oraz optycznie wygładzają skórę,
  • cieni do powiek lub róży do policzków, którym zapewnia odpowiednią przyczepność,
  • produktów do pielęgnacji cery, jak np. kremów.
FluxFactory/iStock

Kto powinien szukać krzemionki w składach kosmetyków?

Dzięki temu, że krzemionka organiczna ma duże właściwości absorbujące nadmiar łoju, dodawana jest do produktów dedykowanych cerze tłustej i trądzikowej, a także mieszanej. Krzemionka jest składnikiem hipoalergicznym i jako taki może być stosowana przez osoby o cerze wrażliwej i ze skłonnością do alergii. Kosmetyki zawierające krzemionkę mają również właściwości udoskonalające skórę twarzy i wygładzające ją.

Zobacz także: Ziemia okrzemkowa – właściwości, działanie, zastosowanie

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania krzemionki na twarz

Krzemionka ogranicza wydzielanie sebum i działa ściągająco, dlatego może zaszkodzić skórze suchej. Zbyt częste stosowanie produktów z krzemionką może doprowadzić do przesuszenia. Objawia się ono pieczeniem lub swędzeniem, zaczerwienieniem, a nawet pękaniem skóry. Osoby z suchą skórą nie muszą całkowicie wyzbywać się produktów z krzemionką, ale warto korzystać z tego składnika świadomie, aby nie doprowadzić do pogorszenia stanu cery.

Reklama
Reklama
Reklama