Peeling do twarzy dobieramy do rodzaju naszej cery i jej stanu. Ten mechaniczny zdecydowanie nie sprawdzi się do cery wrażliwej i suchej, a enzymatyczny może być za delikatny w przypadku skóry tłustej. Znalazłyśmy dla was 3 najlepiej oceniane peelingi do twarzy z KWC - hity marek Ziaja, Tołpa i The Ordinary oraz przygotowałyśmy przepis na domowy peeling kawowy DIY!

Reklama
  1. Po co stosować peeling do twarzy?
  2. Jak peeling do twarzy wybrać?
  3. Peeling gruboziarnisty do twarzy
  4. Peeling drobnoziarnisty do twarzy
  5. Peeling enzymatyczny do twarzy
  6. Peeling chemiczny/kwasowy do twarzy
  7. Jak często stosować peeling do twarzy?
  8. Najlepsze peelingi do twarzy z KWC
  9. Jak zrobić domowy peeling do twarzy?

Po co stosować peeling do twarzy?

Peeling do twarzy to bardzo ważny element pielęgnacji skóry, który może znacznie poprawić jej kondycję. Taki kosmetyk złuszcza martwy naskórek, odblokowuje pory i oczyszcza skórę. Dzięki temu możemy między innymi pozbyć się zaskórników otwartych i zamkniętych, zapobiec pojawianiu się niedoskonałości i zapomnieć o ziemistej skórze. Po wykonaniu peelingu skóra jest świetlista, zdecydowanie gładsza i bardzo promienna.

Jak peeling do twarzy wybrać?

Nie każdy peeling jest dla każdego! Kosmetyk, który może używać osoba z cerą mieszaną lub tłustą podrażni wrażliwca i osobę ze skórą naczynkową. A komuś, kto cierpi na trądzik z aktywnymi zmianami zapalnymi, ten sam produkt może zrobić poważną krzywdę.

Dlatego wybierając peeling, kierujemy się:

  • aktualnym stanem naszej cery (czy jest podrażniona, przesuszona, są na niej ropne krostki lub wciąż gojące się ranki po wypryskach, czy jest chora),
  • jej rodzajem (czy jest sucha lub odwodniona, tłusta lub mieszana, wrażliwa, alergiczna lub naczynkowa).

Peeling gruboziarnisty do twarzy

Peeling gruboziarnisty to produkt, który jest przeznaczony przede wszystkim do złuszczania skóry na ciele, choć może być stosowany również do twarzy. Taki rodzaj peelingu sprawdzi się przede wszystkim do cery tłustej, która jest nieco grubsza, potrzebuje mocniejszego oczyszczenia i trudno ją podrażnić. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku grubych ziarenek peeling powinien być wykonywany bardzo delikatnie. Ten rodzaj peelingu zupełnie nie sprawdzi się do cery trądzikowej, wrażliwej, suchej.

Zobacz także

Peeling drobnoziarnisty do twarzy

Peeling drobnoziarnisty jest nieco delikatniejszy dla skóry, ale małe drobinki nadal mogą powodować podrażnienie. Znaczenie ma również to, z czego zrobiony jest peeling. Mogą być to na przykład rozdrobnione orzechy czy pestki, ale również cukier czy sól. Stopień zdrobnienia i użyty składnik wpływa na moc peelingu, a także moc podrażnienia. Zazwyczaj tego rodzaju peelingi przeznaczone są do cery tłustej i mieszanej, ewentualnie normalnej. Z kolei mogą podrażnić skórę suchą, wrażliwą i roznieść bakterie trądzikowe po całej twarzy.

Peeling enzymatyczny do twarzy

Peeling enzymatyczny to tak naprawdę rodzaj kosmetyku, który sprawdzi się do każdego rodzaju skóry. Nie podrażnia, a jedynie delikatnie rozpuszcza martwy naskórek. To hit do takich rodzajów cery, jak wrażliwa, trądzikowa, sucha, normalna, naczynkowa, ale może być także stosowany na skórze tłustej i mieszanej. Najbardziej popularne enzymy to papaina z papai oraz bromelaina z ananasa. Taki peeling nie ma żadnych drobinek, pozostawiamy go na skórze na okres 5-15 minut, zmywamy i gotowe!

Peeling chemiczny/kwasowy do twarzy

Ten rodzaj peelingu również jest dosyć uniwersalny. Wynika to z faktu, że możemy bez problemu dobrać rodzaj kwasu i jego stężenie do potrzeb naszej skóry. Ponadto kwasy nie tylko złuszczają naskórek, ale mogą mieć również właściwości ujędrniające, regulujące wydzielanie sebum, wygładzające, przeciwzmarszczkowe, nawilżające. Peelingi chemiczne stosujemy podobnie do peelingu enzymatycznego - pozostawiamy go na jakiś czas na naszej skórze i czekamy, aż rozpuści martwy naskórek. W przypadku kwasów złuszczających AHA, BHA i PHA pamiętajcie, aby wprowadzać je stopniowo i zacząć od mniejszych stężeń, aby nie podrażnić skóry. Warto również stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną SPF. Niektóre kwasy stosujemy przede wszystkim wczesną wiosną i jesienią, aby nie narazić się na ekspozycję słoneczną.

Jak często stosować peeling do twarzy?

Częstotliwość stosowania peelingu zależy od kilku kwestii - rodzaju peelingu, stanu naszej skóry oraz rodzaju cery. Zasada jest jedna taka - im bardziej tłusta i grubsza skóra, tym peeling możemy stosować częściej. Przy skórze wrażliwej, normalnej, suchej odpowiednią częstotliwością będzie maksymalnie raz w tygodniu. Peelingi mechaniczne, inaczej ziarniste nie powinny być stosowane częściej niż raz na tydzień. Enzymy i kwasy możemy stosować 2-3 w tygodniu w przypadku cery mieszanej i tłustej, jednak warto zwrócić również uwagę na stężenie i rodzaj kwasu w przypadku peelingów chemicznych. Mocne peelingi kwasowe, które wykonujemy w gabinecie kosmetologicznych, zazwyczaj robimy raz w miesiącu bądź rzadziej.

Przede wszystkim pamiętajmy o uważnym obserwowaniu naszej skóry i dopasowaniu częstotliwości do naszych potrzeb. Jeśli cera jest szara, ziemista, ma dużo zanieczyszczeń, wągrów, zaskórników, to warto zwiększyć częstotliwości wykonywania peelingu.

Najlepsze peelingi do twarzy z KWC

Znalazłyśmy dla was 3 najlepsze i najczęściej oceniane peelingi do twarzy według Wizażanek. To różne rodzaje peelingów przeznaczone do różnych rodzajów cery!

Peeling ziarnisty dla cery mieszanej i tłustej

Peeling z mikrogranulkami, gruboziarnisty lub drobnoziarnisty, to kosmetyk, po który sięgać mogą osoby z cerą tłustą lub mieszaną, widocznymi porami skóry, zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi. Stosowany raz w tygodniu pomoże wygładzić cerę, poprawi jej koloryt i spowolni jej zanieczyszczanie się.

Razem z Wizażankami polecamy produkt Ziaja Pro. Peeling z mikroganulkami, w którego składzie znajdziemy między innymi działający antybakteryjnie wyciąg z tymianku oraz nawilżający i kojący panthenol oczyszcza pory skóry i sprawia, że stają się one mniej widoczne.

mat. prasowe

Peeling enzymatyczny dla cery naczynkowej i wrażliwej

Peeling enzymatyczny to produkt, dla osób, których cera źle znosi pocieranie, zmiany temperatur czy silniej działające kosmetyki. Skłonność do czerwienienia się twarzy, pękania naczynek, swędzenia czy szczypania skóry to sygnał, że trzeba sięgnąć po kosmetyk, którego działanie złuszczające opiera się na enzymach rozpuszczających keratynę – jeden z budulców skóry. Ten rodzaj peelingu polecany jest także osobom z trądzikiem z ropnymi zmianami.

Prawdziwym hitem wśród naszych recenzentek jest peeling enzymatyczny Tołpa Dermo Face Sebio "3 enzymy". W jego składzie – oprócz sprawdzonych bromelainy z ananasa i papainy z papai – znajdziemy także mikrokapsułowaną keratynazę. Ten mniej popularny enzym, podobnie jak bromelaina i papaina, działają w zewnętrznych warstwach naskórka, rozpuszczając jego zrogowaciałe komórki i nie powodując przy okazji podrażnień.

Peeling kwasowy do cery trądzikowej

Do złuszczania skóry oraz leczenia trądziku polecamy bardzo ceniony przez Wizażanki peeling The Ordinary AHA 30% i BHA 2%. W jego składzie, oprócz kwasu salicylowego, znajdziemy także kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas hialuronowy.

Ten kosmetyk, nakładany na twarz regularnie (raz, góra dwa razy w tygodniu, na nie więcej niż 10 minut) oczyszcza pory skóry i zmniejsza ich widoczność, zmniejsza jej przetłuszczanie oraz działa antybakteryjnie zapobiegając powstawaniu pryszczy i przyspieszając znikanie tych już istniejących.

Jak zrobić domowy peeling do twarzy?

Najlepszych wyborem w przypadku domowego peelingu do twarzy, będzie zrobienie peelingu kawowego DIY. Taki peeling nie podrażni i nie zaszkodzi naszej skórze, a jednocześnie delikatnie złuszczy martwy naskórek i nada skórze blasku.

Zrobienie i użycie takiej mieszanki jest bardzo proste!

Reklama
  1. Parzymy kawę z 2-3 łyżeczek.
  2. Fusy oddzielamy od wody. Kawkę możemy oczywiście wypić.
  3. Czekamy, aż fusy ostygną i mieszamy je z 1 łyżeczką ulubionego oleju. Może być to np. olej arganowy, olej z pestek malin czy klasyczna oliwa z oliwek.
  4. Nakładamy peeling na twarz i wmasowujemy go w skórę kolistymi ruchami przez 2-3 minuty.
  5. Następnie zostawiamy peeling na skórze na kilka minut.
  6. Dokładnie spłukujemy kosmetyk z twarzy. W przypadku cery tłustej i mieszanej możemy dodatkowo użyć żelu do mycia twarzy.
  7. Nakładamy krem nawilżający i gotowe!
Reklama
Reklama
Reklama