Kurzajki – objawy, przyczyny, leczenie
Kurzajki to nieestetyczne brodawki pojawiające się najczęściej na dłoniach i stopach. Zarazić się nimi można na siłowni, basenie, w saunie, a nawet u fryzjera.

Kurzajki to grudkowe zmiany skórne powstające w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub przez dotykanie tych samych przedmiotów.Leczenie kurzajek trwa zwykle kilka tygodni i wymaga dużej samodyscypliny oraz regularności. Na zakażenie HPV bardziej narażone są osoby z uszkodzonym naskórkiem lub obniżoną odpornością.

Kurzajki – przyczyny i objawy
Kurzajki to brodawki pojawiające się najczęściej na dłoniach i stopach, ale mogące też występować na skórze twarzy czy pod paznokciem. Wygląd kurzajki i miejsce jej występowania zależy od odmiany wirusa HPV, który ją wywołał.Wyróżnia się:
- brodawki zwykłe – są skutkiem zakażenia wirusem HPV-2, HPV-4 lub HPV-7. Pojawiają się na palcach dłoni, w okolicach paznokci lub pod paznokciami. Brodawki płaskie to szorstkie i wypukłe grudki o średnicy 5-10 mm. Mogą być różowe lub mieć ciemniejszy kolor. Często występują w większych skupiskach.
- brodawki płaskie – wywołują je wirusy HPV-3, HPV-10, HPV-27 i HPV-28. Występują na powierzchni dłoni, przedramionach oraz twarzy. Są wypukłe, gładkie i osiągają rozmiar kilku milimetrów. Nazywane są brodawkami młodocianych, ponieważ najczęściej występują u dzieci i młodzieży.
- brodawki stóp – za ich powstawanie odpowiedzialne są wirusy HPV-1 i HPV-2. Jak sugeruje nazwa, powstają na stopach – a konkretnie podeszwach stóp. Są dość duże (do 2 cm), twarde i szorstkie. Mogą sprawiać ból i utrudniać chodzenie.
- brodawki narządów płciowych – są efektem zakażenia wirusem HPV-6 lub HPV-11. Występują zazwyczaj w okolicach narządów płciowych, ale mogą także pojawić się na wargach, języku lub w gardle. Mogą przybierać formę małych brodawek, ale też dużych, kalafiorowatych narośli. Są przenoszone drogą płciową.
Kurzajki – leczenie
Kurzajka może zniknąć samoistnie, ale zwykle zajmie jej to od kilku miesięcy do nawet trzech lat. A w związku z tym, że kurzajki łatwo jest roznieść na inne miejsca na ciele lub zarazić nimi inną osobę, powinno się je leczyć. Polecanymi domowymi sposobami leczenia kurzajek są:
- sok z glistnika (jaskółczego ziela),
- sok z mniszka lekarskiego,
- olejek z drzewa herbacianego,
- okłady z rozgniecionego czosnku lub
- namaczanie zmienionej skóry w roztworze soli.
Jednak lepszych rezultatów można się spodziewać stosując dostępne w drogeriach i aptekach preparaty do leczenia kurzajek. W płynach, maściach, sprejach czy plasterkach do usuwania kurzajek znajdziemy między innymi:
- złuszczające kwas salicylowy, kwas mlekowy oraz kwas monochlorooctowy lub trójchlorooctowy (dwóch ostatnich nie powinny używać kobiety w ciąży),
- wymrażający dimetyloeter,
- azotan srebra, który na skórę działa żrąco (przeżega ją), niszcząc chorobowo zmienioną tkankę.
Preparaty do usuwania kurzajek trzeba stosować regularnie nawet przez kilka tygodni. W sytuacji, gdy takie samodzielne próby ich usunięcia nie przynoszą rezultatów, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz usuwa kurzajkę w trakcie zabiegu:
- łyżeczkowania,
- krioterapii,
- elektroagulacji lub
- laseroterapii.
Zobacz także: Na skórze masz zaczerwienione, łuszczące się grudki? To może być łuszczyca!Żeby uniknąć zakażenia kurzajkami należy przestrzegać higieny i zachowywać ostrożność w miejscach, w których jest się na takie zakażenie szczególnie narażonym: na basenie, na siłowni, w saunie.W tego typu miejscach nosimy klapki i szczególnie dokładnie myjemy skórę, która miała kontakt z powierzchnią dotykaną przez wiele osób (np. drabinką na basenie). Nie powinno się także pożyczać od innych osób ręczników czy obuwia.
Zdjęcie główne: iStock