Reklama

Kwas linolowy jest jednym z rodzajów nienasyconych kwasów omega-6. Stosowany jest w dietach, ale jego właściwości zwróciły również uwagę przemysłu kosmetycznego, w którym z powodzeniem jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków o właściwościach nawilżających.

Reklama

Spis treści:

  1. Właściwości kwasu linolowego
  2. Kwas linolowy w kosmetyce
  3. Gdzie występuje kwas linolowy?
  4. Kwas linolowy w domowej pielęgnacji

Właściwości kwasu linolowego

Kwas linolowy nie jest wytwarzany przez nasz organizm, dlatego ważne jest dostarczanie go z zewnątrz. Jest obecny w wielu produktach, zarówno spożywczych, jak i kosmetycznych, co pozwala na pełne korzystanie z jego świetnych właściwości. Kwas linolowy to emolient, który wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów. Oznacza to, że nie tylko doskonale nawilża skórę, ale również zapobiega wytrącaniu się wody z naskórka, dzięki czemu utrzymuje jej nawilżenie. To pewnego rodzaju płaszcz ochronny, który również wzmacnia skórę i chroni ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.

Kwas linolowy w kosmetyce

Gdy odkryto wpływ kwasu linolowego na skórę, zaczął on być wykorzystywany jako substancja aktywna w kosmetykach dedykowanych przede wszystkim nawilżeniu skóry.

W produktach do pielęgnacji skóry tworzy warstwę okluzyjną, która chroni nas przed utratą nawilżenia (jest to pośrednie działanie nawilżające, które świetnie uzupełnia się m.in z właściwościami kwasu hialuronowego). Pozwala to kondycjonować skórę i zachować jej prawidłowe funkcjonowanie i równowagę. Reguluje czynność gruczołów łojowych, co ułatwia regenerację skóry. Sprawdza się zwłaszcza w pielęgnacji cery ekstremalnie przesuszonej, szorstkiej i popękanej. Co ciekawe, jest także antyoksydantem, który neutralizuje nadmiar wolnych rodników. Wolne rodniki są odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia się komórek!

Vanessa Nunes/iStock

W produktach do pielęgnacji włosów pełni podobną rolę, a także jest środkiem antystatycznym. Oznacza to, że zachowuje nawilżenie wewnątrz włosa, jednocześnie zapobiegając elektryzowaniu się. Sprawia to, że włosy wyglądają lepiej, łatwiej się rozczesują i mniej plączą. Wygładza łuski włosów, więc są one błyszczące i bardziej elastyczne.

Gdzie występuje kwas linolowy?

Kwas linolowy znajduje się w wielu produktach spożywczych, m.in. w olejach roślinnych, orzechach i nasionach. Kwas linolowy w olejach może mieć również szerokie zastosowanie w domowej pielęgnacji i być stosowany do olejowania skóry głowy oraz włosów. Można go znaleźć w olejach:

Pamiętajcie tylko, że nie jest on odporny na temperatury, a co za tym idzie, będzie on obecny jedynie w olejach tłoczonych na zimno.

Kwas linolowy w domowej pielęgnacji

Jak wspomniałyśmy, kwas linolowy możemy stosować nie tylko kupując produkty zawierające go w składzie, ale również korzystać z olejów, które go zawierają. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie oleju w domowej pielęgnacji!

Kwas linolowy w olejowaniu twarzy

Oleju możesz używać do demakijażu, oczyszczania porów i delikatnego nawilżania skóry. Nałóż odrobinę oleju na dłonie, rozetrzyj go, a następnie rozprowadź go na twarzy, delikatnie ją masując. Po wykonaniu masażu, zmyj olej ściereczką lub ręcznikiem do twarzy namoczonym w ciepłej wodzie.

Kwas linolowy w olejowaniu włosów

Oleje, które mają wysoką zawartość kwasu linolowego, najlepiej sprawdzą się w olejowaniu włosów wysokoporowatych. W pielęgnacji włosów niskoporowatych mogą okazać się zbyt obciążające, chociaż warto je przetestować, bo może się okazać, że twoje włosy polubią któryś z nich.

Reklama

Kwas linolowy w pielęgnacji ciała

Tak samo możesz wykorzystać olej w pielęgnacji ciała, jako produkt do masażu i nawilżania, ale również jako dodatek do domowych produktów do pielęgnacji, jak chociażby peeling. Sprawdzi się także w pielęgnacji paznokci i skórek.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane