Reklama

Jesteśmy wielkimi fankami kwasów i trudno jest nam wyobrazić sobie walkę z wszelkimi niedoskonałościami cery bez ich wsparcia. Jakiś czas temu zachwalałyśmy jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych alfa-hydroksykwasów - kwas glikolowy. Ten sprawdzony w walce z trądzikiem i zmarszczkami nie jest jednak dla każdego! Na szczęście osobom, które ze względu na wrażliwość cery muszą z niego zrezygnować, możemy zaproponować jego łagodniejszy zamiennik - kwas migdałowy.

Reklama

Fot.: iStock

Kwas migdałowy - działanie

Działając w warstwie rogowej naskórka kwas migdałowy rozluźnia połączenia między jego komórkami a cementem komórkowym, powodując złuszczenie zrogowaciałej warstwy. Ponadto normalizuje proces keratynizacji (rogowacenia naskórka) i reguluje produkcję łoju. Kwas migdałowy działa także bakteriobójczo, łagodząc stany zapalne i zapobiegając powstawaniu nowy.Efektami stosowania kwasu migdałowego są:

  • wygładzenie i rozjaśnienie skóry (w tym także szpecących ją przebarwień),
  • zmniejszenie przetłuszczania się cery,
  • spłycenie zmarszczek,
  • zmniejszenie objawów trądziku oraz zapobieganie powstawaniu nowych krostek i zaskórników.

Swoim działaniem kwas migdałowy bardzo przypomina kwas glikolowy. Jednak w związku z tym, że jego cząsteczki są większe i wolniej przenika w skórę, jego działaniu towarzyszy znacznie mniejsze ryzyko wywołania podrażnień. Dlatego można go polecić nawet osobom z cerą wrażliwą.

Kwas migdałowy w domu

Kwas migdałowy może być stosowany w warunkach domowych. Warto zaopatrzyć się w zawierające go kosmetyki. Osobom, które dotąd nie stosowały kwasów radzimy wypróbować tonik Norel z 6-procentowym kwasem migdałowym oraz łagodzącymi stany zapalne glukonolaktonem, kwasem laktobionowym i pantenolem. Kolejnym kosmetykiem dla "początkujących" może być peeling z 10-procentowym kwasem migdałowym i nawilżającym cerę kwasem hialuronowym The Ordinary.Osobom z uciążliwym trądzikiem krostkowo-grudkowym polecamy produkt Bielendy, w którym kwasowi migdałowemu towarzyszy kwas salicylowy, kwas azelainowy i kwas mlekowy. Z czasem można sięgnąć po kosmetyki z wyżej stężonym kwasem migdałowym - na przykład - preparat złuszczający Apis z 40-procentowym kwasem migdałowym, który wymaga zastosowania neutralizatora.

Reklama

Kwas migdałowy - zabieg

Żeby w pełni wykorzystać działanie wysokostężonego kwasu migdałowego, dobrze jest udać się na zabieg u kosmetyczki. W gabinecie kosmetycznym nałożenie peelingu migdałowego poprzedzi dokładne oczyszczenie cery. A po zmyciu kwasu na twarz zostanie nałożona najpierw łagodząca maska, a potem krem. Ceny zabiegu z kwasem migdałowym zaczynają się zwykle od 120 zł. To dobra opcja jeśli boicie się używać kwasu migdałowego samodzielnie.Zobacz także: Te toniki z kwasami postawią twoją cerę na nogi! [PRZEGLĄD]My już przetestowałyśmy działanie kwasu migdałowego na własnej skórze. A wy go już używałyście?Zdjęcie główne: iStock

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane