Reklama

Spuchnięta powieka lub jęczmień to nic przyjemnego. Nie mówiąć o zapaleniu spojówek, ktore potrafi nas wyłączyć z życia nawet na tydzień. Pewnie zdarzyło Ci się w takich przypadkach przykładać torebkę herbaty lub rumianku do oka. A to bardzo duży błąd!Zarówno w czarnej herbacie, jak i w naparze rumianku znajdują się garbniki, które dodatkowo podrażniają i tak zmęczone już oko. Rumianek może też wywołać reakcję alergiczną, która jest znacznie trudniejsza do opanowania.

Reklama
Pinterest https://www.pinterest.com/pin/143622675592210476/

Źródło: Pinterest

Alergia na rumianek

Najwięcej reakcji uczuleniowych występuje wtedy, gdy stosujemy właśnie okłady z rumianku. Ciekawe jest jednak to, że jeżeli ktoś ma uczulenie na kompresy z naparu z tej rośliny, to wcale nie znaczy, że nie może pić herbatki z rumianku. Zresztą ta sama roślina często stosowana jest również jako preparat, który łagodzi objawy innych alergii. Ludzki organizm jest bardzo skomplikowany… :)Przemysły kosmetyczne, farmaceutyczny i spożywczy często korzystają z wyciągu z rumianku i wykorzystują go w produktach. Okazuje się jednak, że tylko szampony, odżywki, a także inne produkty do pielęgnacji włosów, które zostały wykonane na bazie rumianku, nie wywołały żadnego uczulenia. Ale domowe metody wykorzystania rumianku mogą już wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Jak objawia się uczulenie na rumianek?

Zacznijmy od tego, że mamy dwa rodzaje uczulenia na rumianek – jest to nadwrażliwość kontaktowa i anafilaktyczna.

  • Nadwrażliwość kontaktowa – najczęściej pojawia się po zetknięciu skóry z naparem z rumianku. Na skórze pojawia się charakterystyczny wyprysk, który boli.
  • Nadwrażliwość anafilaktyczna – występuje bardzo rzadko i tylko u osób, które mają uczulenie na pyłki iroślin. Może się objawiać napadami astmy, pokrzywką, biegunką, swędzeniem skóry, a nawet wymiotami.
Reklama

To wszystko bierze się stąd, że rumianek ma bardzo silne alergeny, w tym ten o nazwie anthecutolid. To właśnie on nas najsilniej uczula. Dlatego też firmy farmaceutyczne zdecydowały się na wyprodukowanie takiej odmiany rumianku, która jest pozbawiona tego alergenu.A nawet, jeżeli nie jesteś uczulona na rumianek, pamiętaj, że przykładając na chore oko ciepły okład, stwarzasz bakteriom idealne środowisko do rozwoju – jest idealnie wilgotno, ciepło i ciemno. Chyba nie warto...

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane