Maskne – jak pozbyć się trądziku od maseczki?
"Maskne" to trądzik od noszenia maseczki. Pojawia się przez gorące i wilgotne powietrze pod maseczką oraz uszkodzenia skóry. Przyczyną najczęściej jest nieprawidłowa pielęgnacja, zły wybór maseczki oraz niewystarczająca higiena. Sprawdźcie, jak pozbyć się trądziku od maseczki.

Istnieje kilka skutecznych sposób na pozbycie się "maskne". Przede wszystkim powinniśmy wybierać wygodne maseczki z naturalnych materiałów i dbać o ich częste pranie w odpowiedniej temperaturze. Aby szybko pozbyć się trądziku od maseczki, warto również postawić na przemyślaną pielęgnację - stosowanie toników i hydrolatów antybakteryjnych, wzmacnianie bariery hydrolipidowej skóry oraz unikanie mocnego makijażu.

Czym jest "maskne"?
"Maskne" od angielskich mask (maseczka) i acne (trądzik) to trądzik wywołany noszeniem maseczek ochronnych. Objawia się stanami zapalnymi skóry, zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi (wągrami) pojawiającymi się w okolicach brody, nosa i policzków. Problem ten pojawia się coraz częściej, szczególnie u osób o tłustej i problematycznej skórze, które mają tendencję do pojawiania się zmian skórnych.
Przeczytaj również: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku.
Dlaczego po noszeniu maseczki pojawia się trądzik?
Problem trądziku przy noszeniu maseczki pojawia się z kilku przyczyn. Przede wszystkim maseczka zatrzymuje część powietrza i śliny, którą wydychamy. Pod materiałem jest dosyć wilgotno, a temperatura również jest wyższa. To doskonałe siedlisko do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Problem ten będzie narastał latem, kiedy twarz będzie się pocić pod maseczką.
Dużym błędem jest wybieranie maseczek ze sztucznych materiałów, które nie przepuszczają powietrza i potęgują problem. Dodatkowo nieprzyjemna tkanina może podrażniać skórę. Podrażniona skóra w połączeniu z bakteriami to idealne warunki do rozwoju pryszczy i zaskórników. Szczególnie że podrażniona skóra będzie wydzielać jeszcze większą ilość sebum niż zazwyczaj.
Często przyczyną jest również nieprawidłowa higiena. Chodzi tu przede wszystkim o zbyt rzadkie lub nieprawidłowe pranie maseczek. Maseczki powinniśmy zmieniać każdego dnia. Nie tylko ze względu na to, że zbierają się na niej bakterie, ale również dlatego, że zbiera ona inne zanieczyszczenia, takie jak smog czy makijaż. Dodatkowo nie wystarczy wyprać maseczki w zimnej wodzie. Aby zabić wszystkie drobnoustroje, powinniśmy wyprać maseczkę w minimum 60 stopniach lub chociaż uprasować po myciu w zimnej wodzie.
Zobacz także: 8 nawyków, przez które masz trądzik.
Jak pozbyć się maskne, czyli trądziku od maseczki?
Po pierwsze powinniśmy unikać czynników, przez które pojawia się trądzik. Warto nosić przewiewne maseczki z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Należy pamiętać o częstym praniu maseczki w wysokiej temperaturze oraz wyboru modelu, który pasuje do naszej twarz i nie obciera skóry. Jeśli jest to możliwe, najlepiej unikać długiego, kilkugodzinnego noszenia maseczki. Warto również pamiętać o częstym myciu rąk i niedotykaniu twarzy brudnymi dłońmi. Odpowiednia pielęgnacja pomoże nam pozbyć się trądziku od maseczki.
Oczyszczanie i nawilżanie skóry
Nie można również zapominać o odpowiednim oczyszczaniu i nawilżaniu skóry. Codzienne zmywanie makijażu i dokładne oczyszczanie skóry za pomocą olejku lub żelu do mycia twarzy jest podstawą. Istotne jest również wzmacnianie bariery hydrolipidowej naskórka, która chroni przed wnikaniem w głąb drobnoustrojów i przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi.
Toniki i hydrolaty antybakteryjne
Doraźną pomocą będą naturalne kosmetyki o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Świetnie sprawdzi się częste psikanie twarzy tonikami z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, olejku pomarańczowego lub hydrolatu lawendowego. Małą buteleczkę z naturalnym kosmetykiem można wziąć do torebki i od czasu do czasu spryskiwać skórę pod maseczką.
Rezygnacja z mocnego makijażu
Unikajmy również nakładania ciężkiego i mocno kryjącego makijażu. Może on działać komedogennie i obciążać delikatną skórę twarzy. W połączeniu z noszeniem maseczki i wysoką temperaturą skończy się to prawdziwą katastrofą.