Reklama

Szacuje się, że na chorobę Hashimoto cierpi już 300 mln ludzi - w tym około 700 tys. Polaków. Co ciekawe, duża część chorujących na przewlekłe zapalenie tarczycy nie zdaje sobie z tego sprawy, bagatelizując objawy choroby lub tłumacząc je stresem, zmęczeniem lub wiekiem. Tymczasem leki i drobne zmiany w stylu życia mogą sprawić, że symptomy choroby Hashimoto znikną lub staną się mniej uciążliwe.

Reklama

PinterestZobacz także: Zaburzenia tarczycy - jak je rozpoznać?

Choroba Hashimoto - objawy wypisane na twarzy

Najczęstsze objawy przewlekłego zapalenia tarczycy to zmęczenie, kłopoty z pamięcią, zmienność nastroju lub wręcz depresja. Ale chorobę Hashimoto także widać - na wskaźniku wagi, skórze, twarzy i we włosach. Cierpiące na nią osoby, nie zmieniając diety, zaczynają niespodziewanie przybierać na wadze. Czasami mają suche włosy, które na dodatek zaczynają im ze zdwojoną siłą wypadać. Choroba Hashimoto powoduje też problemy ze skórą - jej wyjątkową bladość, uciążliwą suchość oraz trądzik.

Choroba Hashimoto - dlaczego powoduje opuchliznę?

U niektórych osób ma skutek wywołanego przez niedoczynność tarczycy stłumienia procesów przemiany materii w tkance podskórnej odkładają się glikozaminoglikany - substancje, których syntezę normalnie hamuje wytwarzany przez tarczycę hormon T3. Efektem jest tak zwany obrzęk śluzowaty, objawiający się pogrubieniem rysów twarzy, spuchnięciem powiek oraz dłoni.O objawach choroby Hashimoto otwarcie mówiły polskie gwiazdy, m. in. Kinga Rusin, Kayah i Maffashion. Dwie ostatnie cierpiały na nawracające obrzęki twarzy, z powodu których były wielokrotnie wyśmiewane przez hejterów i plotkarskie portale. Blogerka wykorzystała sytuację, żeby edukować swoje fanki o objawach zaburzeń tarczycy i zachęcić je do badań:

Zobacz także: Obrzęk limfatyczny, czyli co się dzieje, gdy ciało chłonę wodę jak gąbka

Jak wyleczyć chorobę Hashimoto?

Niestety, przewlekłe zapalenie tarczycy jest chorobą nieuleczalną. Ale odpowiednie leki i styl życia mogą znacznie osłabić jej uciążliwe objawy. Po zbadaniu poziomu hormonów TSH (tyreotropina), T3 (trijodotyronina) i T4 (tyroksyna) endokrynolog przepisuje pacjentowi hormonalną terapię zastępczą. Cierpiącym na chorobę Hashimoto osobom zaleca się też wykluczenie z diety laktozy oraz glutenu. Objawy przewlekłego zapalenia tarczycy zaostrza stres, dlatego chorzy powinni w miarę możliwości go ograniczyć.Zobacz także: O czym świadczy stan Twojej cery? Oto wpływ diety na wygląd twarzy

Reklama

Pielęgnacja dla chorych na Hashimoto

Osobom cierpiącym na chorobę Hashimoto poleca się stosować do pielęgnacji urody jak najbardziej naturalne produkty. Dlaczego? Bo według wielu ekspertów część zawartych w zwykłych kosmetykach substancji może dodatkowo zaburzać gospodarkę hormonalną chorych. Odradzają oni na przykład używania produktów z triclosanem - popularnym związkiem organicznym o właściwościach bakteriobójczych, który znajdziemy między innymi w pastach do zębów, mydłach, dezodorantach lub pudrach do twarzy.Zobacz także: Obalamy mity, czyli kontrowersyjne składniki kosmetyków pod lupą!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane