Masz zaczerwienioną twarz i grudkowate krostki? To nie trądzik, tylko rodzaj grzybicy!
Grudki, które szpecą twoją cerę mogą być skutkiem działania nie bakterii, tylko grzyba. Sprawdź, czy nie cierpisz na tak zwany trądzik grzybiczy.

Twoją twarz, a zwłaszcza czoło pokrywają grudki i ropne pęcherzyki? Skórę masz podrażnioną, pokrytą czerwonymi plamami i nadmiernie się przetłuszczającą? Prawdopodobnie cierpisz na tak zwany trądzik grzybiczy, czyli chorobę skóry wywoływaną przez drożdżaki z rodzaju Malassezia. Te naturalnie występujące na skórze grzyby, gdy jest ich zbyt wiele, powodują stan zapalny i nadmierne rogowacenie naskórka.

Fot.: Instagram
Zobacz także: Ta mało znana choroba powoduje trądzik i wzdęcia! Na szczęście łatwo ją leczyć
Trądzik grzybiczny - objawy i leczenie
Mikroskopijne grzyby z rodzaju Malassezia należą do naturalnej mikroflory ludzkiego organizmu i na ogół mu nie szkodzą. Groźne robią się dopiero wtedy, kiedy mają dostęp do dużych ilości swojego ulubionego pożywienia - łoju. Gdy gruczoły łojowe zaczynają wyrabiać 200 procent normy i naszą skórę pokrywa grubsza warstwa sebum, drożdżaki mają prawdziwą wyżerkę. A jak się najedzą, to zaczynają się namnażać. Rozrastająca się kolonia grzybów produkuje więcej drażniących skórę metabolitów (związków będących produktami przemiany materii). Powstaje stan zapalny i przyspiesza się rogowacenie naskórka w efekcie czego na skórze twarzy (ale czasami też głowy, szyi, pleców i ramion) pojawiają się grudki (tak zwana kaszka), ropne pęcherzyki i czerwone plamy.
Zobacz także: Twoja skóra nadmiernie się przetłuszcza? Możliwe, że brakuje jej... wody!
Z trądzikiem grzybiczym nie poradzisz sobie z pomocą kosmetyków czy leków przeciwtrądzikowych, gdyż działają one na bakterie, a nie grzyby. W leczeniu objawów wywołanego przez grzyby zapalenia skóry musi pomóc ci dermatolog. Przyjmowane doustnie leki oraz stosowane na skórę kremy i maści powinny wyleczyć trądzik grzybiczy. A w zmniejszeniu jego objawów pomoże odpowiednia dieta (unikaj tłustych potraw) i wykluczenie ze swojej pielęgnacji oleistych kosmetyków (zrezygnuj np. ze skwalanu).