Mgiełka do twarzy – co to jest i jak działa? Domowa mgiełka do twarzy
Mgiełka do twarzy nawilża i tonizuje skórę, łagodzi podrażnienia oraz utrwala makijaż. Jak zrobić domową mgiełkę do twarzy?

Mgiełka do twarzy to wszechstronny i uniwersalny kosmetyk, który można używać na wiele sposobów. To płynny produkt w formie sprayu, który można używać podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, w ciągu dnia, przed i po wykonaniu makijażu. Na półkach sklepowych bez problemu znajdziemy mgiełki przeznaczone do określonego typu cery czy oczekiwanego efektu. Przygotowanie domowej, naturalnej mgiełki do twarzy nie jest trudne i zajmuje dosłownie kilka minut.

Mgiełka do twarzy - do czego służy?
Mgiełka jest uniwersalnym i wszechstronnym kosmetykiem, który ma wiele właściwości. Mgiełki można używać jako toniku, wówczas wyrówna ona pH naszej skóry po oczyszczaniu. Po umyciu twarzy skóra ma odczyn zasadowy, należy jej przywrócić równowagę, tak by nie przesuszała się i nie ulegała podrażnieniom.Mgiełka do twarzy świetnie się sprawdzi również jako produkt nawilżający. Można jej używać zarówno przed makijażem, podczas porannej pielęgnacji, jak i odświeżać cerę w ciągu dnia. Zawiera ona składniki, które wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej odwodnieniu. Mgiełka świetnie sprawdzi się jako baza pod krem nawilżający, gdyż zwiększa ona absorpcję składników aktywnych. Może również mieć właściwości łagodzące, rozświetlające lub matujące.Istnieje również oddzielny rodzaj mgiełek do twarzy, które utrwalają makijaż. Po nałożeniu makijażu wystarczy spryskać twarz produktem z odległości 30-50 cm i pozostawić do wyschnięcia. Tego typu mgiełka działa jak fixer, scala kosmetyki płynne z suchymi i tworzy warstwę ochronną, dzięki czemu makijaż wytrzymuje zdecydowanie dłużej.Zobacz także: Czy mgiełka do twarzy faktycznie działa?
Mgiełka do twarzy - co powinno znaleźć się w jej składzie?
W składzie mgiełki do twarzy możemy znaleźć wiele różnych składników pielęgnacyjnych, w zależności od jej rodzaju i przeznaczenia. Mogą być to półprodukty nawilżające, takiej jak: kwas hialuronowy, woda kokosowa, woda termalna czy gliceryna. W składzie mgiełek kojących i łagodzących podrażnienia skóry powinien się znaleźć minimum jeden z tych składników: wyciąg z aloesu, pantenol, alantoina, rumianek lub woda różana. W dobrej jakości, naturalnej mgiełce znajdziemy także witaminy, np. A i E, oleje roślinne czy wody kwiatowe, które pozytywnie wpłyną na stan naszej skóry.
Przeczytaj również: Hydrolat - co to jest, jak stosować, jak wybrać?
Domowa mgiełka do twarzy
Przygotowanie domowej mgiełki do twarzy nie jest trudne. Tak naprawdę opcji jest wiele, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Po pierwsze musimy wybrać bazę mgiełki- świetnie się tutaj sprawdzi woda termalna lub woda kwiatowa. Do tego dodajemy składniki według własnych upodobań, w zależności na jakich właściwościach mgiełki nam zależy.
Mgiełka nawilżająca do cery suchej i dojrzałej
- zielona herbata
- kilka kropel oleju arganowego lub olej z awokado
- opcjonalnie: witamina A+E w kapsułkach
W szklance zaparzamy jedną torebkę zielonej herbaty. Torebkę wyciskamy i wyrzucamy, a napar chłodzimy. Dodajemy kilka kropel odżywczego olejku, przy cerze dojrzałej lub suchej świetnie się sprawdzi olej arganowy lub olejek z awokado. Dodatkowo możemy dodać płyn z kapsułek witaminowych, np. witaminy A+E.
Mgiełka łagodząca do cery wrażliwej
- woda różana
- napar rumiankowy
- opcjonalnie: wyciąg z aloesu lub woda aloesowa
W szklance parzymy jedną torebkę rumianku przez minimum 5 minut. Napar studzimy i mieszamy w proporcji 1:1 z wodą różaną. W tym momencie możemy również dodać składnik na bazie aloesu. Składniki przelewamy do butelki z atomizerem i dokładnie wstrząsamy przed każdym użyciem.