Mikroplastik w kosmetykach - czym jest, jak i dlaczego warto go unikać?
Mikroplastik w kosmetykach występuje w wielu produktach do pielęgnacji i makijażu twarzy, produktach do włosów czy paznokci. Stosowany na skórę nie wykazuje właściwości toksycznych, jednak negatywnie wpływa na środowisko i może być toksyczny przy spożywaniu. Sprawdźcie, czym dokładnie jest mikroplastik, jak działa i jak znaleźć go w kosmetykach.

- Aneta Zygmuntowicz
Mikroplastik w kosmetykach używany jest jako drobinki złuszczające lub substancja zagęszczająca i ulepszająca formułę kosmetyku. Najbardziej popularne rodzaje mikroplastiku to Polietylen, Polipropylen, Poliester i Poliamid, ale nie tylko one stosowane są w kosmetykach. Firmy jednak coraz częściej dostrzegają negatywny wpływ mikroplastiku na środowisko, w tym przede wszystkim zanieczyszczanie mórz i oceanów i zmieniają składy kosmetyków na bardziej ekologiczne.
Czym jest mikroplastik?
Mikroplatik to malutkie, mające mniej niż 5 mm drobinki plastiku. W produktach pełnią najczęściej rolę peelingujących drobinek, ale nie tylko! Działają również jak zagęstnik i zapobiegaja rozwarstwianiu się emulsji oraz ułatwiają rozprowadzanie produktu na twarzy, dzięki temu stosowanie kosmetyków z ich dodatkiem jest przyjemne i bezproblemowe. Dodatkowo mikroplatik jest emolientem, czyli tworzy na skórze film, sprawiający, że woda w naskórku zostaje zatrzymana, a skóra wygląda na nawilżoną i rozświetloną.
Czy mikroplatik jest szkodliwy?
Mikroplastik nie jest szkodliwy dla skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warto pamiętać, że jako składnik tworzący okluzję/film na skórze może być komedogenny i zatykać pory, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Warto wiedzieć, że spożywany mikroplatik może być na dłuższą metę toksyczny. Jak jednak mikroplatik z kosmetyków może przedostać się do naszego układu pokarmowego?
Dlaczego warto unikać mikroplastiku w kosmetykach?
Unikanie mikroplastiku to kwestia przede wszystkim ekologiczna i ważna dla osób, które dbają o środowisko. Mikroplastik z kosmetyków może dostawać się do ekosystemów wodnych i stanowi zagrożenie dla fauny i flory tam występującej. Dzieje się tak w przypadku, kiedy oczyszczanie ścieków jest nie do końca efektywne lub zupełnie nie istnieje. A niestety w przypadku bardzo małych cząstek mikroplastiku często efektywne nie jest.
Gęste mikroplastiki opadają na dno mórz i oceanów, z kolei reszta mikroplastików unosi się na powierzchni wody. Dostają się one do organizmów zwierząt i prawdopodobnie się kumulują. Ryby i owoce morza ze skumulowanym mikroplastikiem mogą następnie trafić na nasze talerze. Istnieje podejrzenie, że przy częstym spożywaniu może on prowadzić do chorób nowotworowych i zaburzeń hormonalnych.
Jak rozpoznać mikroplastik w kosmetykach?
Najczęściej mikroplastik pojawia się w peelingach jako tani zamiennik drobinek złuszczających, ale nie tylko! W przypadku peelingu mikroplastik jest widoczny gołym okiem, jednak w innych kosmetykach drobinki są malutkie i zupełnie niewidoczne!
Mikroplastik stosowany jest powszechnie w wielu produktach pielęgnacyjnych, znajdziemy go w składzie między innymi:
- peelingów,
- past do zębów,
- mydeł,
- szamponów, odżywek i produktów do stylizacji,
- balsamów do ciała,
- serów do twarzy,
- kremów do twarzy,
- kosmetykach kolorowych,
- odżywkach i lakierach do paznokci.
Mikroplastik w kosmetykach znajdziemy pod takimi nazwami jak:
- Polyethylene, Polypropylene - drobinki złuszczające,
- Polyamid, Nylon - najczęściej składników kosmetyków kolorowych,
- Polyacrylamide - najczęściej składnik kosmetyków pielęgnacyjnych,
- Polyurethane - w kosmetykach do stylizacji włosów,
- Terephthalate - w lakierach do paznokci,
- Acrylates Copolymer, Acrylates Crosspolymer, Acrylates, Allyl Methacrylates Crosspolymer, Acrylate Crosspolymer – stosowane w kosmetykach pielęgnacyjnych, do makijażu i paznokci, produktach do stylizacji włosów,
- Polyquaternium - najczęściej w produktach myjących.