Reklama

Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu. Wystarczy zastosować domową metodę z kąpielą dla stóp lub użyć plastrów albo maści złuszczających. Aby zapobiec ich powstawaniu, należy unikać niewygodnego, źle dopasowanego obuwia i nosić miękkie wkładki w butach. Nie pomyl modzeli z nagniotkami, które są zdecydowanie mniejsze i wywołują ból!

Reklama

Jak wyglądają modzele?

Modzele to odciski o żółtym lub szarawym zabarwieniu, które najczęściej pojawiają się na stopach, a niekiedy na dłoniach. Odcisk jest miękki, otoczony zaczerwienioną, tkliwą skórą. Czasami może wystąpić pieczenie w okolicach pojawienia się modzeli, lecz zazwyczaj nie odczuwamy bólu.Zazwyczaj umiejscowione są na podeszwach i dużych palcach stóp oraz u podstawy palców u dłoni.

Modzele - czym się różnią od nagniotek?

Zarówno modzele, jak i nagniotki to rodzaje odcisków. Jednak znacząco różnią się wyglądem. Nagniotki to małe, bezbarwne punkty w przeciwieństwie do modzeli, które są duże i mają żółte zabarwienie. Ponadto nagniotki najczęściej pojawiają się na palcach u stóp, a modzele na podeszwach. Dodatkowo nagniotki są bardzo bolesne, gdyż w skórę wrasta twardy rdzeń, który uciska nerwy.

Przyczyny powstawania modzeli na stopach

Modzele powstają na skórze w miejscach, które narażone są na otarcia przez materiał lub obuwie. Organizm wytwarza tam grubszą, twardą warstwę skóry, aby uniknąć powstania rany. W narażonym miejscu naskórek się ściera, tworząc warstwę rogową, która się nawarstwia tworząc modzel.Najczęstsze przyczyny powstawania modzeli to:

  • noszenie zbyt małego lub zbyt dużego obuwia,
  • noszenie butów na obcasach,
  • noszenie butów z twardego materiału,
  • noszenie obuwia z cienką podeszwą,
  • zakładanie butów bez skarpetek,
  • płaskostopie,
  • ostrogi piętowe,
  • chodzenie boso po twardych powierzchniach.

Zobacz także: Odciski na stopach - jak się ich pozbyć?

Jak usunąć modzele na stopach?

Małe modzele bez problemu możemy usunąć w domu. Najlepszym naturalnym sposobem jest kąpiel solna i złuszczenie naskórka. Na rynku dostępne są także plastry i maści na modzele. Inaczej wygląda sytuacja przy dużych odciskach, które wywołują ból przy chodzeniu. W tym przypadku nie należy usuwać ich w domu, lecz umówić się na wizytę u podologa lub ewentualnie kosmetologa. Wtedy modzel zostanie usunięty za pomocą frezarki lub dłutka z wiertłem.

Naturalne sposoby na modzele

Naturalne sposoby zadziałają w przypadku małych modzeli. Wystarczy zrobić kąpiel dla stóp z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej, która zmiękczy naskórek. Po około 20-30 minutach wykonujemy peeling stóp lub delikatnie usuwamy zgrubiały naskórek pumeksem. Po pozbyciu się twardej skóry warto nawilżyć ja za pomocą kremu do stóp lub naturalnych olejów.

Plastry na modzele

W aptekach i drogeriach dostępne są również specjalne plastry na modzele. Znajduje się w nich kwas salicylowy, który rozpuszcza martwy naskórek i złuszcza skórę. Plastry naklejamy na oczyszczoną skórę i pozostawiamy na czas opisany na opakowaniu produktu.

Reklama

Maść na modzele

Alternatywą dla plastrów są maści złuszczające dostępne bez recepty w aptece. Zawierają one nie tylko kwas salicylowy, ale również nawilżający mocznik. Przed użyciem maści warto zmoczyć stopy w wodzie z mydłem. Maść stosujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Modzele powinny zniknąć po kilku dniach.Przeczytaj również: Skarpetki złuszczające - jak ich używać i jakie kupić?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane