Reklama

Mydlnica lekarska wykorzystywana jest najczęściej w naturalnych kosmetykach do włosów przetłuszczających się oraz tłustej bądź wrażliwej skóry. Można ją również wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków DIY - szamponu do włosów, płukanki do włosów oraz delikatnego mydła w płynie. Te kosmetyki nie sprawdzą się jednak u każdego, z pewnością nie polubią się z nimi włosy mocno przesuszone oraz zniszczone!

Reklama

Jak działa mydlnica lekarska?

Mydlnica lekarska ma silne właściwości pieniące i dokładnie oczyszcza, lecz jest równocześnie delikatna dla skóry. Świetnie sprawdzi się u osób, które nie mogą używać silnych detergentów. Może być stosowana zarówno do mycia ciała, twarzy, jak i włosów.Świetnie się sprawdzi u osób z cerą tłustą, problematyczną i wrażliwą. Łagodzi objawy chorób skórnych, takich jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Skuteczność w walce z tymi dolegliwościami wynika z zawartych w składzie związków saponiny, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Dodatkowo regularne stosowanie naturalnych kosmetyków z mydlnicy reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza wydzielanie sebum.Wywar z korzenia mydlnicy to skuteczny sposób na mycie włosów bez szamponu. Nie tylko dokładnie oczyści kosmyki, ale także zniweluje łupież i przetłuszczenie się skóry. Po jej użyciu włosy będą miękkie, widocznie mocniejsze i zregenerowane.Zobacz także: Mydło dziegciowe na problemy skórne.

Jak stosować mydlnicę lekarską?

Mydlnica lekarska wykorzystywana jest w kosmetykach oczyszczających do włosów, twarzy i ciała. Można również użyć korzenia mydlnicy do wykonania naturalnych kosmetyków DIY. Korzeń mydlnicy możemy kupić w stacjonarnych sklepach zielarskich lub w internecie. Cena mydlnicy oscyluje w granicach 10-15 złoty za 100 g produktu.

Mydło w płynie z mydlnicy

Mydło z mydlnicy świetnie sprawdzi się u osób z wrażliwą skórą, zmianami skórnymi lub chorobami skóry. W przeciwieństwie do zwykłego mydła, nie przesuszy i nie podrażni skóry.

  1. 5 łyżek mydelnicy zalewamy dwoma szklankami gorącej wody.
  2. Wywar pozostawiamy na 30 minut i co jakiś czasu ugniatamy korzenie.
  3. Po tym czasie przelewamy mydło przez sitko i wlewamy do dozownika.
  4. Do buteleczki można dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Szampon z mydlnicy

Naturalny szampon z mydlnicy jest bardzo prosty w przygotowaniu. Do jego wykonania potrzebny będzie korzeń mydlnicy i ulubiony olejek eteryczny. Trzeba pamiętać, że regularne stosowanie tej alternatywy dla szamponu może odrobinę wysuszyć włosy. Dlatego nie poleca się stosowania produktu do bardzo zniszczonych lub suchych kosmyków.

  • 4 łyżki korzenia z mydlnicy wrzucamy od małego garnka i zalewamy dwoma łyżkami ciepłej wody.
  • Garnek wstawiamy na średni ogień i gotujemy 10 minut, co jakiś czas mieszając wywar.
  • Studzimy mieszankę, odcedzamy przez sitko i dodajemy kilka kropel olejku eterycznego, na przykład olejku lawendowego lub pomarańczowego. Dzięki temu włosy będą pięknie pachnięć, a także zyskamy dodatkowe właściwości pielęgnacyjne.
  • Szampon z mydlnicy stosujemy nieco odmiennie od klasycznego szamponu. Wywarem polewamy włosy, dokładnie wmasowujemy w kosmyki i skórę głowy, a następnie pozostawiamy na minimum 5 minut i spłukujemy.

Płukanka do włosów z mydlnicy

Płukanka z korzenia mydlnicy zapobiegnie przetłuszczaniu się włosów, zniweluje łupież i widocznie wzmocni włosy. Po jej użyciu włosy będą widocznie uniesione u nasady, zyskają dodatkową objętość bez efektu spuszenia.

Reklama
  1. Płukankę z mydlnicy przygotowujemy podobnie jak naturalny szampon do włosów, lecz zmieniamy proporcje.
  2. Jedną łyżkę korzenia z mydlnicy gotujemy przez 10 minut w dwóch szklankach wody.
  3. Płukankę studzimy, odcedzamy i polewamy nią włosy po umyciu. Włosy należy delikatnie przepłukać chłodną wodą po zastosowaniu płukanki, aby pozbyć się osadu.
Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane