Mydło dziegciowe na problemy skórne. Właściwości i zastosowanie w pielęgnacji twarzy
Mydło dziegciowe, inaczej nazywane mydłem smołowym, dogłębnie oczyści skórę oraz zniweluje zaskórniki i trądzik. Nie sprawdzi się jednak u każdego. Jakie właściwości ma mydło dziegciowe i jak działa ten naturalny kosmetyk na niedoskonałości?

- Sylwia Przygoda
Mydło dziegciowe to naturalny kosmetyk, który przeznaczony jest do skóry tłustej i problematycznej. W jego składzie znajdziemy wiele składników aktywnych, które działają przeciwgrzybioczo i przeciwbakteryjne oraz antyseptycznie. Przy regularnym stosowaniu możemy osiągnąć efekt zdrowej, dogłębnie oczyszczonej i promienistej cery. Jednak produkt ma też pewno wady, przez które nie każdy może z niego korzystać.
Spis treści:
- Właściwości mydła dziegciowego w kosmetyce
- Dziegieć brzozowy – czym jest i jak wytwarzane są naturalne kosmetyki?
- Jak działa mydło dziegciowe na niedoskonałości?
- Jak stosować mydło dziegciowe w pielęgnacji twarzy?
- Naturalne mydło dziegciowe - przeciwwskazania do użycia
Właściwości mydła dziegciowego w kosmetyce
Mydło dziegciowe to naturalny kosmetyk na bazie dziegciu brzozowego. Swoje pielęgnacyjne właściwości zawdzięcza zawartym w sobie składnikom aktywnym, takim jak:
- fenole,
- polifenole,
- węglowodory aromatyczne,
- seskwiterpeny,
- benzen,
- substancje żywiczne,
- betulina i kwas betulinowy.
Oprócz tego składnika w mydle znajdziemy również inne składniki odżywcze, mogą to być na przykład: olej kokosowy, masło shea, olej rycynowy, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek.
Przeznaczone jest przede wszystkim do mycia twarzy, a polecane do pielęgnacji skóry problematycznej i tłustej. Ma działanie antygrzybiczne i dezynfekujące oraz świetnie oczyszcza. Będzie niezwykle skuteczne w walce zaskórnikami i wypryskami skórnymi. Związki fenolowe, zawarte w mydle, mają silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i pozwala zmniejszyć łupież.

Dziegieć brzozowy – czym jest i jak wytwarzane są naturalne kosmetyki?
Dziegieć brzozowy to substancja, która pozyskiwana jest w wyniku suchej destylacji kory brzozy. To proces, który polega na podgrzewaniu płata kory do bardzo wysokiej temperatury, która może sięgać aż kilkuset stopni Celsjusza, bez dostępu do powietrza. W Polsce produkuje się go w wielu rejonach, używając do tego tradycyjnych metod: w specjalnych konstrukcjach zlokalizowanych w lesie. Poza byciem składnikiem dermokosmetyków, jest także chętnie wykorzystywany jako impregnat oraz lepiszcze.
Jak działa mydło dziegciowe na niedoskonałości?
Przy regularnym stosowaniu mydło dziegciowe łagodzi zapalenia oraz zakażenia bakteryjne i i grzybicze. Dlatego często stosowane jest w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, ropne wypryski i łuszczyca. Sprawdzi się także w przypadku osób borykających się z egzemą i stanami zapalnymi skóry. Jeśli codziennie będziemy myć twarz tym kosmetykiem, po jakimś czasie zauważymy znaczną poprawę stanu cery. Nasza skóra będzie gładka i miękka oraz wyraźnie oczyszczona z toksyn i zaskórników. Dzięki temu zyska zdrowy, świetlisty wygląd. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy cerze trądzikowej i tłustej. Skóra nie będzie się przetłuszczać, gdyż stosowanie mydła reguluje produkcję sebum.
Mydło to pomaga zahamować nadaktywność gruczołów łojowych, a przy okazji świetnie oczyszcza. Co więcej, pomaga wzmocnić naczynia krwionośne, zmniejszyć obrzęki czy zredukować ropne wypryski. Ma także świetne właściwości zapobiegania powstawaniu nowych niedoskonałości - zarówno krostek, jak i zaskórników. Przyspiesza też regenerację uszkodzonego naskórka.
Mydło można stosować nie tylko na twarzy. Sprawdzi się również na wypryski pojawiające się w okolicach dekoltu, pleców i ramion. Tak naprawdę można go używać do mycia całego ciała. Trzeba jednak pamiętać o jego nawilżaniu, gdyż substancje zawarte w mydle mogą je wysuszać. Oprócz tego sprawdzi się również do mycia włosów, jeśli walczymy z uporczywym łupieżem i świądem lub nasze włosy bardzo szybko się przetłuszczają.
Warto jednak pamiętać, że w przypadku stanów chorobowych, mydło to będzie pomocne, ale nie zastąpi konsultacji z dermatologiem. Aby skutecznie i trwale wyleczyć trądzik czy złagodzić objawy łuszczycy, niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Zobacz także: Pielęgnacja cery trądzikowej. Sprawdzone sposoby na pozbycie się krostek i zaskórników
Jak stosować mydło dziegciowe w pielęgnacji twarzy?
Kostkę mydła dziegciowego należy umieścić pod strumieniem wody, następnie namydlić ją w dłoniach. Uzyskaną pianę nakładamy na twarz i ciało i zaczynamy mycie. Może być stosowane także jako szampon - należy wówczas nanieść pianę na skalp i pasma - bardzo ważne w tym przypadku jest to, aby nie pocierać kostką bezpośrednio skóry głowy. Mydło dziegciowe jest bardzo wydajne, a jedna kostka wystarcza na długo, nawet przy codziennym używaniu.

Naturalne mydło dziegciowe - przeciwwskazania do użycia
Choć mydło dziegciowe ma wiele wartościowych właściwości, nie u każdego sprawdzi się równie dobrze. Nie powinna się go używać w przypadku:
- suchej i odwodnionej skóry.
- ciąży,
- atopowego zapalenia skóry.
Dodatkowo kosmetyk ten ma bardzo charakterystyczny, intensywny i niezbyt przyjemny zapach. Dlatego osoby, które mają wrażliwy węch, mogą nie być w stanie go używać.