Mydło sodowe – jakie ma właściwości i działanie?
Mydło sodowe jest popularnym mydłem w kostce, które najczęściej stosuje się do mycia dłoni i ciała. Nie do końca jednak dobrze działa na naszą skórę. Zdecydowanie nie powinno się go używać do mycia twarzy! Sprawdźcie dlaczego.

Mydło sodowe występuje w postaci twardej białej kostki, którą można zmydlić po zwilżeniu wodą. Mimo iż dobrze oczyszcza skórę i ma właściwości antybakteryjne, nie powinno się go stosować na twarz, niektóre rodzaje skóry i zimą. Wynika to z faktu, iż bardzo mocno wysusza skórę, co może prowadzić między innymi do podrażnienia twarzy i innych partii ciała. Za to świetnie się sprawdzi do zapierania trudnych plam na tkaninach.

Jakie właściwości ma mydło sodowe?
Mydło sodowe to tradycyjne mydło w kostce, które zazwyczaj jest używane do mycia ciała i dłoni. Ma zbitą, twardą strukturę i mlecznobiały kolor. Należy ono do grupy mydeł rozpuszczalnych w wodzie. Bardzo dokładnie oczyszcza skórę i ma działanie antybakteryjne.Nie jest jednak polecane do stosowania na twarz ze względu na dość silne właściwości wysuszające. Dodatkowo tradycyjne mydło ma zazwyczaj pH mocno zasadowe. Z kolei pH skóry jest kwaśne (około 5,5). Stosowanie mydła zasadowego niszczy barierę skóry, odpowiedzialną za ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami.Do mydeł sodowych często dodawane są olejki eteryczne i inne składniki, które mają wzmocnić działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz zniwelować wysuszanie skóry. Są to najczęściej:
- olejek lawendowy,
- olejek rozmarynowy,
- olejek herbaciany,
- oliwa z oliwek,
- miód.
Zobacz także: Jak zrobić mydło glicerynowe? Przepis na mydło glicerynowe DIY
Jak stosować mydło sodowe?
Mydło sodowe stosowane jest przede wszystkim do mycia dłoni i twarzy. Wystarczy zmoczyć dłonie i lekko zmydlić produkt. Następnie nakładamy je na skórę kolistymi ruchami i spłukujemy. Ten kosmetyk nie jest polecany do stosowania na przesuszoną lub odwodnioną skórę, gdyż tylko wzmocni poczucie ściągnięcia i podrażnienia. Ze względu na właściwości wysuszające, lepiej nie stosować go również zimą.Mydło sodowe może być również alternatywą dla proszków i płynów do prania. Wystarczy odrobinę mydła wrzucić do bębna pralki. Ubrania po takim praniu mogą być dość sztywne i niemiłe w dotyku, dlatego warto również skorzystać z płynu zmiękczającego do tkanin. Można go także użyć do ręcznego zaprania najbardziej uciążliwych plam.
Mydło sodowe - czym się różni od mydła potasowego?
Mydło sodowe i mydło potasowe to najczęściej stosowane mydła, które należą do grupy rozpuszczalnych w wodzie. Mydło potasowe to inaczej mydło szare, które ma ciemniejszy odcień, jest zdecydowanie bardziej miękkie i maziste. Z kolei mydło sodowe, jak już zostało wspomniane powyżej, to twarde mydło o białym odcieniu.Zobacz także: Mycie włosów szarym mydłem - efekty.