Reklama

Jeśli nad waszą górną wargą widoczny jest delikatny meszek albo wokół brodawek sutkowych pojawiają się pojedyncze ciemniejsze włoski, niekoniecznie oznacza to, że dotyczy was problem nadmiernego owłosienia. Możecie mieć z nim do czynienia wówczas, gdy są one grube, twarde, bardzo gęste i widoczne, a przede wszystkim – gdy pojawiają się w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn: na policzkach, między piersiami, na wewnętrznych stronach ud, na plecach i ramionach czy na brzuchu. W takim przypadku konieczne jest ustalenie przyczyny i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny nadmiernego owłosienia na ciele i twarzy
  2. Nadmierne owłosienie jako choroba
  3. Jakie badania zrobić przy nadmiernym owłosieniu?
  4. Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Przyczyny nadmiernego owłosienia na ciele i twarzy

Warto odróżnić hirsutyzm od hipertrychozy. Hirsutyzm to nadmierne owłosienie typu męskiego, związane z nadmiarem hormonów – androgenów. Problem zwykle pojawia się w czasie dojrzewania, ale zdarza się, że ujawnia się dopiero w okresie menopauzy. Niewielka ilość androgenów krążąca w organizmie kobiety jest czymś naturalnym. Jednak kiedy dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej i ilość ta znacząco się zwiększa, może wystąpić nadmierne owłosienie. Hipertrychoza z kolei dotyczy całej powierzchni ciała, najczęściej ma podłoże genetyczne i może występować już od narodzin.

Nadmierne owłosienie jako choroba

Źródłem zaburzeń hormonalnych, prowadzących do nadmiernego owłosienia, zwykle są różnego rodzaju schorzenia i choroby. Dlatego jeśli zauważycie u siebie symptomy mogące świadczyć o hirsutyzmie, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza (najlepiej ginekologa lub endokrynologa), który przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci niezbędne badania. Hirsutyzmowi towarzyszą często inne objawy świadczące o zachwianiu równowagi hormonalnej, np. trądzik, zaburzenia miesiączkowania, łojotok, łysienie. Przyczyną nadmiernego owłosienia może być:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • niedoczynność tarczycy
  • wrodzony przerost nadnerczy
  • choroby nowotworowe, np. jajnika lub nadnerczy
  • hiperprolaktynemia
  • zespół Cushinga (choroba nadnerczy)
  • insulinooporność
  • stosowane leki, np. sterydy anaboliczne, środki hormonalne z progestagenem, niektóre leki przeciwpadaczkowe czy przeciw nadciśnieniu

Zobacz także: Krem do depilacji twarzy - u kogo się sprawdzi i jak stosować?

Jakie badania zrobić przy nadmiernym owłosieniu?

Listę badań, które pomogą ustalić przyczynę nadmiernego owłosienia, ustala lekarz. Najczęściej jednak zlecane jest określenie poziomu:

  • testosteronu
  • DHEA-S
  • progesteronu
  • prolaktyny
  • TSH
  • hormonów tarczycy
  • hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH)

Być może niezbędne będą również badania obrazowe, takie jak USG ginekologiczne, tarczycy czy jamy brzusznej (w celu oceny nadnerczy). Jeśli wszystkie wyniki badań są prawidłowe, wówczas stwierdza się tzw. hirsutyzm idiopatyczny. Czasem nadmierne owłosienie pojawia się w ciąży – w takim przypadku również stoją za nim wahania hormonalne typowe dla tego okresu.

Zobacz także: Depilacja bikini – najlepsze metody, jak uniknąć podrażnień i wrastających włosków

katleho Seisa

Jak pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Kluczowe jest ustalenie przyczyny nadmiernego owłosienia. Wtedy można wdrożyć odpowiednią kurację, które pomoże uregulować gospodarkę hormonalną. W leczeniu hirsutyzmu w obrębie twarzy pomocne są kremy zmniejszające porost włosów z eflornityną. Zwykle jednak leczenie pomaga tylko zminimalizować problem i trzeba systematycznie pozbywać się nadmiaru włosków.

Zobacz także: Depilacja czy golenie pach – która metoda jest lepsza?

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem jest golenie. Równocześnie jednak jest to metoda najmniej skuteczna, bo włoski odrastają już nawet na drugi dzień. Nieco trwalszy jest efekt po użyciu kremu do depilacji. Zawarte w nim substancje rozpuszczają keratynę budującą włoski. Nie usuwają jednak cebulek, więc kolejny zabieg niezbędny jest już po kilku dniach. W pozbyciu się nadmiernego owłosienia w warunkach domowych pomocna będzie depilacja woskiem lub depilacja cukrowa. Przy tego typu zabiegach razem z włoskiem wyrwana zostaje cebulka, dzięki czemu możecie cieszyć się gładką skórą ok. 2-3 tygodnie. Możecie samodzielnie przygotować pastę cukrową do depilacji lub kupić gotową. W przypadku depilacji woskiem warto zacząć od stosowania plastrów z woskiem, a kiedy już nabierzecie wprawy, możecie spróbować depilacji woskiem płynnym. Do stosowania w warunkach domowych przeznaczone są również depilatory IPL, które niszczą cebulkę włosa za pomocą wiązki światła.

Może się okazać, że depilacja w domu jest mało skuteczna i bardzo czasochłonna. Najbardziej trwały efekt uzyskacie, decydując się na depilację laserową w salonie. Pomaga ona pozbyć się nadmiernego owłosienia z każdej części ciała, również tych delikatnych, takich jak twarz, pachy czy okolice bikini. W przypadku wąsika czy włosków na podbródku dobrym rozwiązaniem będzie też epilacja igłowa, która polega na niszczeniu mieszka włosowego za pomocą prądu.

Reklama

Zobacz także: Wosk do depilacji – jaki wybrać i jak stosować?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane