Nagniotki – co to jest, jak powstają, leczenie
Nagniotki to rodzaj odcisków. Te twarde narośle są przede wszystkim problemem estetycznym, ale w skrajnych przypadkach mogą utrudniać chodzenie.

Nagniotki to – obok modzeli – jedna z postaci odcisków. Mają one formę twardych, zwykle niedużych i zaokrąglonych narośli. Pojawiają się zazwyczaj na powierzchni palców u stóp, końcach palców oraz przestrzeniach między palcami. W skrajnych przypadkach mogą utrudniać chodzenie, a szczególnie niebezpieczne są dla osób cierpiących na cukrzycę.

Jak powstają nagniotki?
Nagniotki powstają w efekcie nacisku na skórę lub jej ocierania. Skóra broni się przed tym, gromadząc w danym miejscu większą ilość zrogowaciałego naskórka. Nagniotki zazwyczaj są konsekwencją:
- noszenia niewygodnego obuwia – zbyt wąskiego, za ciasnego lub zbyt luźnego, wysokich obcasów zwiększających nacisk na przodostopie,
- nieprawidłowego wysklepienia śródstopia.
Specyficzna budowa nagniotka powoduje, że z czasem może on powodować dyskomfort podczas chodzenia lub wręcz dotkliwy ból. Dzieje się tak dlatego, że nagniotki mają centralnie umiejscowiony czop rogowy – zbudowany z zagęszczonych komórek rogowych rdzeń w kształcie stożka.Czubek tego stożka może uciskać silnie unerwioną okostną (włóknistą błonę ochraniająca kość od zewnątrz) i powodować ból. Wokół nagniotka może też powstać stan zapalny. Nagniotki są szczególnie niebezpieczne dla osób chorujących na cukrzycę, gdyż u nich mogą się one przekształcić w trudno gojące się rany.

Nagniotki – leczenie
Mniejsze nagniotki można usunąć samodzielnie, stosując dostępne w aptekach i drogeriach płyny, żele, kremy albo plastry na odciski z mocznikiem, kwasem salicylowym lub kwasem mlekowym. Jeśli jednak te silne złuszczające i zmiękczające preparaty nie podziałają, a odcisk zacznie nam doskwierać, należy udać się do specjalisty. W zależności od uciążliwości nagniotka wybieramy lekarza lub kosmetyczkę.W profesjonalnym gabinecie nagniotki najczęściej są usuwane:
- frezarką,
- kriochirurgicznie (nagniotek jest zamrażany podtlenkiem azotu),
- elektrokoagulacją (nagniotek jest usuwany za pomocą elektrody z prądem o dużej częstotliwości),
- laserem CO2 (światło lasera podlega absorpcji przez wodę w skórze, a wytworzone ciepło pozwala na odparowanie zrogowaciałego naskórka).
Jak zapobiegać powstawaniu nagniotków?
Usuwanie nagniotków nie jest łatwe ani przyjemne, dlatego warto jest zapobiegać ich powstawaniu. Przede wszystkim należy nosić dobrze dopasowane, wygodne obuwie. Dbać o to, żeby nasze stopy za bardzo się nie pociły – wilgoć sprzyja otarciom skóry, które mogą następnie rozwinąć się w nagniotki. Skórę stóp, zwłaszcza tych z nagniotkami, które nie powodują jeszcze dyskomfortu, należy nawilżać i złuszczać. Stosowanie pumeksu i nawilżających kremów do stóp powinno stać się codziennym rytuałem.Zobacz także: Masz pękające pięty oraz zmęczone stopy? Dzięki temu prostemu domowemu zabiegowi będziesz miała miękkie, gładkie i wypoczęte stopy! ;-)
Zdjęcie główne: iStock